Bush İran'ı vuracak

Bush İran'ı vuracak

Guardian, 'Dengeler değişti, ABD hazırlık yapıyor' diye yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi, özel bir haberinde Beyaz Saray'da İran'a askeri harekat seçeneğinin yeniden ağırlık kazanmaya başladığını yazıyor:
     

"Beyaz Saray'da dengeler yeniden değişti. Bush'un görev süresi dolmadan İran'a askeri harekat düzenlenmesi seçeneği bir kez daha ağırlık kazandı.
     

Geçen ay Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı'nın katılımıyla yapılan bir değerlendirme toplantısında Bush, İran'a karşı harekete geçilmesi için bastıran Başkan Yardımcısı Cheney'in yanında yer aldı.
     

Güvenilir bir kaynak, 'Bush, İran işini çözmeden başkanlıktan ayrılmayacak' dedi.
     

ABD'nin Irak'ta büyük sorunlar yaşamasına karşın gözlerini İran'dan ayırmadığına dikkat çeken Guardian'a göre, Beyaz Saray, Orta Doğu'da etkinliğini son altı yılda iyice artıran Tahran'ın nükleer silah peşinde olduğuna, Irak ve Afganistan'daki direnişçileri silahlandırdığına inanıyor.
     

Gazete, Cheney'in başından beri İran'a askeri müdahale için bastırdığını, ancak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates'in muhalefetiyle karşılaştığını hatırlatıyor:
     

"Geçen yıl Bush, İngiltere, Almanya ve Fransa'yla birlikte İran'a diplomatik baskı uygulayan Rice'ın yanında yer almıştı. Son toplantıda ise, İran'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns, diplomatik manevraların Ocak 2009'da devam ediyor olacağını söyledi.
     

Ancak Bush ve Cheney buna karşı çıktılar. Washington'daki kaynağa göre, Bush ve Cheney, ister Demokrat ister Cumhuriyetçi olsun, yeni başkanın kararlılıkla İran'ın üzerine gideceğine inanmıyor.
     

Başkan ve Yardımcısı, nasıl olsa bölgede yine ABD suçlanacağı için İran'a harekatı İsrail'in gerçekleştirmesi konusunda da gönülsüz.
     

Guardian Beyaz Saray'daki dengelerin değişmesine karşın, İran'a harekat konusundaki nihai kararın gelecek yıldan önce alınmasının beklenmediğini, bu süre içinde diplomatik çabaların süreceğini ekliyor."
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.