Zeyno Baran: Toplantı var, "senaryo" yok

Zeyno Baran: Toplantı var, "senaryo" yok

Hudson Enstitüsü’nde "felaket senaryoları"nın konuşulduğu öne sürülen toplantı hakkında açıklama geldi

ABD’de Hudson Enstitüsü’nde yapılan kapalı bir toplantıda “Tülay Tuğcu’ya suikast girişimi olacak, Türk askeri Kuzey Irak’a girecek” diye başlayan ve darbe senaryolarına kadar uzanan konuşmalar yapıldığı öne sürülmüştü.

Toplantıda Büyükelçilik Askeri Ateşesi’nin de bulunduğu belirtilmiş ve askere karşı bu olayla ilgi eleştiriler başlatılmıştı. Yine bilinmeyen bir kaynak toplantıya katılan bir askerin “Eğer PKK’nın liderlerini Türkiye’ye verirseniz AKP’nin işe gelir” dediği iddia edilmişti. Bu söylentiler üzerine TSK’ya karşı soru işaretleri yöneltilmişti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, askerler ve diplomatlar için “Eğer o toplantıya katıldılar ise terk etmeliydiler” demişti. Son olarak TBMM Başkanı Bülent Arınç, “İki askerimizin bu toplantıya katılması, katıldıktan sonra itiraz etmemesi yanlış ve yakışıksızdır. Genelkurmay’dan açıklama bekliyoruz” dedi. İlk tepkiyi gösteren AK Partili Egemen Bağış, toplantıya katılanları "vatan haini olarak" nitelendirmişti..

Toplantıyı düzenleyen Zeyno Baran, bütün iddiaları tek tek yalanladı. “Tülay Tuğcu’ya suikast” dahil tüm söylentilerin toplantıda kesinlikle gündeme gelmediğin söyleyen Baran şöyle dedi:

Basına yansıyan  Türkiye ile ilgili senaryolar, geçen hafta Hudson Institute'te gerçekleştirilen toplantıda kesinlikle tartışılmadı. Basına isimsiz olarak sözde bilgi veren kimse, Türk Milleti'ne  ait kurumları yıpratmaya çalışıyor”

Baran, yaptığı yazılı açıklamada, “ilkeler  gereği kapalı bir toplantının katılımcılarından ve konuşulanlardan  bahsedilmez. Ancak 13 Haziranda Hudson'da yapılan bu tarz bir  toplantının ardından medya üzerinden başlatılan, kaynağı belirsiz,  toplantının amacı ile hiçbir ilişkisi olmayan ve de maksadını aşan  yorumların Türk kamuoyunda oluşturduğu hassasiyet ve gerginlik nedeni  ile bazı noktalara açıklık getirmeyi uygun buluyorum”  dedi.

Zeyno Baran, şunları kaydetti:

“Bu toplantı sadece PKK terörünün Türkiye için hayati önemini  ortaya koymak ve Türkiye’;nin ABD ile ilişkilerinin PKK nedeni ile daha  da gerilmesini önlemek amaçlı yapılmıştır. Basına yansıyan senaryolar  toplantıda kesinlikle tartışılmamıştır. İfade edildiği biçimde  Türkiye'nin iç politikasını ilgilendiren hiçbir konu konuşulmamıştır.  Anayasa Mahkemesi Başkanı'na suikast konusu kesinlikle gündeme  gelmemiştir. Çarpıtılan haberler sonucu doğan yanlış anlaşılmadan ötürü  Sayın Tuğcu'dan özür dilerim. Toplantıya katılan yetkilileri bu tip  spekülasyonların bir parçası olarak düşünmek son derece yanlıştır.”

Baran açıklamasında, “Toplantıya katılan  yetkililer tam aksine, ABD'nin yükselen PKK terörü konusunda somut adım  atmasını, aksi takdirde Türkiye’nin Kuzey Irak'ta PKK’ya uluslararası  hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak askeri operasyon yapmasının  gerekeceğini vurgulamıştır. Basına  isimsiz olarak sözde bilgi veren kimse,  sanırım kurumum ve ismim üzerinden Türk Milleti'ne ait kurumları  yıpratmak istemektedir. Türk Milleti'nin her gün  verdiği şehitler nedeniyle son derece hassas olduğu bir dönemde, bu tip  yönlendirmelerle kimin çıkarına hizmet edilmektedir? Üzerinde  hassasiyetle durulması gereken asıl nokta budur” dedi.

HürriyetHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.