Yuvacık Barajı davasında beraat

Yuvacık Barajı davasında beraat

Yuvacık Barajı ile ilgili yargılanan ve aralarında Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ve eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu'nun da bulunduğu 9 kişi, beraat etti.

İzmit Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı) ile ilgili “devlet alımına fesat karıştırdıkları” iddiasıyla yargılanan ve aralarında Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ve eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu'nun da bulunduğu 9 kişi, beraat etti.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Hazine Müsteşarlığı, İzmit Büyükşehir Belediyesi ve sanık avukatları katıldı.

Davanın esasına ilişkin mütalaanın ve savunmaların mahkemeye sunulduğunu belirten mahkeme başkanı, kararı açıkladı.

Mahkeme Başkanı Mesut Öztürk, Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk, eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürleri Ata Murat Kudat, dönemin Başbakanlık Müşaviri Mehmet Aydın Karaöz, Par Danışmanlık yetkilisi Mehmet Bülent Özgün, dönemin Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Osman Emed, dönemin Hazine Müsteşarlığı Sosyal Sektörler Koordinasyon Daire Başkanı Bahaettin Gülgör ve DPT Müsteşar Yardımcısı Mehmet Yavuz Arınsoy hakkında, üzerlerine atılı “devlet alımına fesat karıştırmak” suçunun yasal unsurları oluşmadığı ve sanıkların suçu işlediklerine dair kesin ve yeterli delil bulunamadığından beraatlerine karar verildiğini söyledi.

İLK KARARI YARGITAY BOZMUŞTU

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, İzmit Yuvacık Barajı ihalesi ile ilgili “devlet alımına fesat karıştırma” iddiasıyla açılan davanın ilk yargılanmasında tüm sanıklar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 205. maddesi uyarınca 5'er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Suç nedeniyle kamunun zarara uğratılması gerekçesiyle sanıkların cezası yarı oranda artırarak 7'şer yıl 6'şar aya çıkarılmış, cezalar sanıkların duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 1/6 oranında azaltılarak 6'şar yıl 3'er aya düşürülmüştü.

Sanıklardan dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkilerde Daire Başkanı Esma Serhat Güray, ilk yargılamada beraat etmişti.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi de baraj yapımında “devlet alımına fesat karıştırdıkları” iddiasıyla yargılanan 9 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararını eksik inceleme nedeniyle bozmuştu.

Bozma kararında sanıklar hakkında Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın kesinleşip kesinleşmediği, baraj yapımı gibi teknik bir işlem için bilirkişi incelemesinin yaptırılmaması, inşaatı yapan firmaların haksız çıkar sağlayıp sağlamadığı gibi hususların eksik kaldığı belirtilmişti.

AA


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.