Yunan, Türk'ü, Türk ise ABD'yi 'tehdit' olarak algılıyor

Yunan, Türk'ü, Türk ise ABD'yi 'tehdit' olarak algılıyor

Türkiye ve Yunanistan'da eşzamanlı yapılan ortak kamuoyu araştırmasında, Yunanlıların Türkiye'yi, Türklerin ise ABD'yi tehdit olarak gördüğü sonucu ortaya çıktı.

Atina'da yayımlanan Elefterotipiya gazetesi, Türkiye'de Bilgi  Üniversitesi için “İnfacto Research Workshop”, Yunanistan'da ise  Siyasi Araştırma ve İletişim Merkezi (KPEE) için “KAPA Research”  tarafından yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

Araştırmanın “Tehdit algılamasına” ilişkin bölümünde, Yunanlıların  yüzde 77,7'sinin Türkiye'yi tehlike olarak gördüğü, Türkiye'yi yüzde 5,6 ile Arnavutluk ve yüzde 2,3 ile Makedonya'nın izlediği görüldü.

Türklerin ise en büyük tehlike olarak yüzde 35,6 ile ABD'yi, ardından  yüzde 25,8 ile Kuzey Irak'ta olası bir Kürt devletini, yüzde 9,5 ile  Yunanistan'ı, yüzde 5,5 ile AB'yi, yüzde 4,2 ile İsrail'i, yüzde 3,4 ile  Irak'ı, yüzde 2,9 ile Ermenistan'ı ve yüzde 1,5 ile İran'ı gördükleri  ortaya çıktı.

Bu arada araştırma, Türkler ve Yunanlıların büyük ölçüde “Dostu olmayan” milletlere mensup olduklarına inandıklarını ortaya koydu.

Türklerin yüzde 71,3'ü Türklerin dostu olmadığına inanırken,  Yunanlıların yüzde 54,5'u aynı şeyin kendileri için geçerli olduğu  yönünde görüş bildirdi.
        
TÜRK MİLLETİNİN ULUSAL VİCDANINI ATATÜRK TEMSİL EDİYOR
        
Türkiye'de ankete katılanların yüzde 85,6'lık bölümü, “Ülkenizin ulusal  vicdanını hangi şahsiyet temsil ediyor?” sorusuna “Atatürk” diye  yanıt verirken, 2. sırayı Mehmet Akif Ersoy aldı.

Yunanistan'daki sıralama ise yüzde 18 ile milli marşın yazarı Dionosis  Solomos ve yüzde 16,1 ile bağımsızlık kahramanı Teodoros Kolokotronis  şeklinde oldu.

Araştırmada sorulan “Ulusunuza ne yakışmaz?” sorusuna ise Türkler  yüzde 45,1 ile dinsiz olmak, yüzde 38,1 ile Hristiyan ya da Musevi  olmak, yüzde 23,1 ile eşcinsel olmak, yüzde 20,8 ile komünist olmak,  yüzde 19,4 ilefanatik İslamcı olmak ve yüzde 8,1 ile fanatik  milliyetçi olmak yanıtı verdi.

Yunanlılar ise aynı soruyu, yüzde 47 ile demokrat olmamak, yüzde 29,4  ile fanatik milliyetçi olmak, yüzde 20,9 ile Müslüman ya da Musevi  olmak, yüzde 16,4 ile dinsiz olmak, yüzde 13,8 ile Türkler veya  Arnavutlara sempati duymak ve yüzde 6,2 ile eşcinsel olmak şeklinde  cevapladı.

Öte yandan, Türkiye'de araştırmaya katılanların AB'ye ilişkin sorulara  verdiği yanıtlar çelişkili sonuçlar ortaya koydu.

Türklerin yüzde 63,1'i bugün yapılacak bir referandumda oylarını AB  üyeliği yönünde kullanacağını açıklarken, yüzde 50'si AB'nin Türkiye'yi  bölmeye çalıştığı yönünde görüş bildirdi.

Bu arada araştırma, Yunanlıların yüzde 75'inin halen kurtarılmamış Yunan  toprakları bulunduğuna inandığını ortaya koydu.

Yunanlıların yüzde 17,7'si İstanbul ile, Karadeniz ve Ege bölgeleri ile  Kıbrıs'ı, “Kaybedilmiş vatan toprakları” olarak niteleyerek, savaşarakgeri  alınmaları gerektiğine inandığını söyledi.

Yunanlıların yüzde 80,35'i ise bu alanda askeri yöntemlerin kullanılması  gerektiğine inanmadığı yönünde görüş bildirdi.

Türkler ve Yunanlıların ezici çoğunluğunun daha pahalı bile olsa yerli  malı kullanılmasından yana olduğunu da ortaya çıkaran araştırmada  ayrıca, Türklerin Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemini,  Yunanlıların ise antik Yunan ve Bizans dönemini tarihlerinin  en başarılı dönemi olarak kabul ettikleri belirtildi.

Araştırmada sorulan, “Ülkenizin dünyada adının duyulmasına en fazla  katkıyı yapan isim kimdir?” sorusuna ise Türkiye'de yüzde 15,5 ile  Fatih Terim, Yunanistan'da ise yüzde 20 ile Melina Mercouri yanıtı  verildi.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.