Yeniden halk oylaması

Yeniden halk oylaması

YSK, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulmasına ilişkin takvimi belirledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulmasına ilişkin takvimi belirledi.

Takvime göre, 2 Ağustos Perşembe günü muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanacak, halk oylamasına ait parametreler, Bilgisayar Destekli Seçmen Kütük Sistemi'nden (SEÇSİS) tanımlanacak.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, güncelleştirilmek üzere 6 Ağustos Pazartesi günü ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak, 19 Ağustos Pazar günü askıdan indirilecek.

Listelere yapılacak itirazlar 25 Ağustos Cumartesi günü karara bağlanacak. Listelerdeki değişiklikler 29 Ağustos Çarşamba günü işlenerek kesinleştirilecek.

Takvime göre, 30 Ağustos Perşembe günü seçmenlerin adreslerine göre sandık atamaları (sandık seçmen listeleri) yapılacak. Sandık seçmen listelerinin çoğaltılmasına 31 Ağustos Cuma günü başlanacak.

Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına 1 Eylül Cumartesi günü başlanacak.

Sandık seçmen listelerinin çoğaltılması işlemi 2 Eylül Pazar günü bitirilecek.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ

Takvime göre, bundan sonraki süreç şöyle işleyecek:

3 Eylül Pazartesi: Oy verilecek gümrük kapılarının tespiti ve buralarda görev alacak ilçe seçim kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanacak.

4 Eylül Salı: Gümrük kapıları ilçe seçim kurullarının oluşturulması işlemi tamamlanacak. Gümrük kapılarında görev alacak sandık kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanacak.

6 Eylül Perşembe: Gümrük kapıları sandık kurullarının oluşturulması tamamlanacak ve illere tebliğ edilecek. Gümrük kapıları sandık kurulları başkanlarına teslim edilecek halk oylaması araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanmasına başlanacak.

9 Eylül Pazar: Gümrük kapıları sandık kurullarının başkanlarına halkoylaması araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının teslim edilecek ve bu kişilere eğitim verilerek görev hazır duruma getirilecek.

11 Eylül Salı: Gümrük kapılarında oy verme işlemlerine başlanacak.

12 Eylül Çarşamba: Türkiye genelinde sandık kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanacak.

14 Eylül Cuma: Seçmen bilgi kağıtlarının yazımına ve dağıtımına başlanacak.

20 Eylül Perşembe: Türkiye genelinde sandık kurullarının oluşturulma işlemleri tamamlanacak ve oluşumda görev alanlara bu konu bildirilecek.

28 Eylül Cuma: Radyo ve televizyonda konuşma yapabilecek olan ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin bu yöndeki isteklerinin ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcilerinin YSK'ya bildirmelerinin son günü.

30 Eylül Pazar: Halkoylamasında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı tamamlanarak plan dahilinde dağıtımına başlanacak.

9 Ekim Salı: Konuşma yapmayı dilemesi halinde Cumhurbaşkanının yapacağı konuşmalar için yayın zaman ve sırası tespit edilecek. TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler ile iktidar partisinin yapacakları konuşmaların yayın zaman ve sıralarının tayini amacıyla kura çekilecek.

11 Ekim Perşembe: İlçe seçim kurullarınca sandık kurulları başkanlarına teslim edilmesi gereken halkoylaması araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanması bitirilecek.

PROPAGANDA DÖNEMİ VE YASAKLAR

14 Ekim Pazar: Serbest propaganda dönemi ve buna ilişkin yasaklar ile radyo ve televizyon konuşmaları başlayacak.

17 Ekim Çarşamba: Taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklu seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması işlemi tamamlanacak ve dağıtılamayanlar ilgili ilçe seçim kurulu başkanlarına teslim edilecek.

20 Ekim Cumartesi: Propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

21 Ekim Pazar : Halkoylaması yapılacak ve seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.