Vergi yüzsüzüne elektronik haciz

Vergi yüzsüzüne elektronik haciz

Maliye Bakanlığı, vergi kaçağını önlemek için yeni bir sisteme geçiyor. Borcunu ödemeyenlerin hesabına da elektronik ortamda el konulacak.

Gelirlerini artırmak için her geçen gün farklı bir uygulamaya imza atan Maliye Bakanlığı, denetim çemberini daraltmaya devam ediyor. Vergi borçlularını mercek altına alan bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik haciz işlemi için kolları sıvadı. Kesinleşmiş vergi borcunu bir türlü ödemeyen mükelleflerin banka, tapu, trafik sicil, Borsa ve Takasbank kayıtlarına sanal ortamda ulaşabilecek yetkililer, anında haciz koyabilecek.

Borçlunun banka hesabına ulaşılması durumunda, ödenmemiş vergi tutarı otomatik olarak kesilecek. Tapu ve trafik kaydından ev ya da arabasının var olduğu tespit edilmesi halinde, o anda söz konusu mallarına haciz işlemi gerçekleştirilecek. Maliye'den üst düzey bir yetkili, "Vergi ödemekten kaçınmayı ve kayıtdışılığı en aza indirmek için yaptığımız elektronik haciz işlemini, yetkilendirilmiş vergi dairesi müdürleri ile denetim elemanları yapacak." bilgisini verdi.

Elektronik haciz işlemi, e-devlet uygulaması çerçevesinde hayata geçirilecek. Bu konudaki çalışmalarını yürüten Gelir İdaresi, devletin diğer birimleriyle on-line bağlantıya geçerek denetim yapısını güçlendirmeyi hedefliyor. Ayrıca bankalar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Takasbank gibi mal ve emtia alışverişinin yapıldığı yerlerle de bağlantı kuracak İdare, mükelleflerinin her türlü para hareketine de istediği anda vâkıf olabilecek. Bunun için öncelikle tapu ve trafik sicil işlemlerinin tamamen bilgisayar ortamına aktarılması gerektiğine vurgu yapan Maliye yetkilisi, "e-haciz işlemi, bilgilerin paylaşıma açılmasından sonra mümkün olabilecek. Bu sürenin kısalması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz." dedi.

Gelir İdaresi, e-devlet çalışmaları çerçevesinde elektronik haciz koymaya hazırlanıyor. Vatandaşlık numarası üzerinden çalışacak e-devlet sistemi sayesinde kamu hizmetlerine sanal ortam üzerinden ulaşılabilecek. Mevcut durumda bir kısmı uygulanan sistem sayesinde sigorta dökümü alınabiliyor.

Hastane ve eczanelerde vatandaşlık numarası verilerek hizmet alımında kolaylık sağlanıyor. E-devlet'in tamamen devreye girmesiyle birçok kırtasiye ve bürokratik işlem ortadan kalkacak. Benzer şekilde kamu kurumlarının da işleri büyük ölçüde kolaylaşırken, denetim mekanizması daha güçlü hale gelecek. Bu çerçevede çalışmalarına ağırlık veren Gelir İdaresi, vergi tahsilatını artırmak için daha önce uygulamaya koyduğu tedbirlere bir yenisini daha ekleyecek.

Daha önce vergi borcu için bankalara yazı gönderen ve kesinleşmiş borcunu ödemeyen mükellefin hesabına tedbir konulmasını isteyen idare, e-devlete geçilmesinin ardından banka hesaplarına anında ulaşarak, vergi tutarını başka bir işleme gerek kalmadan tahsil edebilecek. Ya da tapu veya trafik sicil kayıtlarını inceleyerek, mükellefin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi mülklere haciz uygulayabilecek.

Halihazırda vergi borcu bulunan bir kimsenin takibi için bankalar ve trafik şube gibi yerlerle resmi yazışmalar yürütüldüğünü ve bunun sonunda tespit edilen bir mal varlığı bulunursa 'tedbir' konulduğunu aktaran üst düzey bir Maliye yetkilisi, "Yeni sistem sayesinde kimin hangi bankada ne kadar parası var, anında görülecek. Bankadaki para yeterse vergisi tahsil edilecek. Ya da gayrimenkulüne, Borsa'daki hissesine haciz konulacak." bilgisini verdi. Bir vergi dairesinin 5-6 bin mükellefi olduğunu belirten aynı yetkili, bunlar arasında kimin parasının olup olmadığı bilinemediği için tahsilat yapmakta zorlandıklarını aktardı.

25 bin YTL'den fazla borcu olana yurtdışı yasağı

Devlet alacaklarının tahsili için getirilen yaptırımların içinde en çok tartışılanı yurtdışı çıkış yasağı oldu. Ziraat ve Halk Bankası'ndaki batıkları kurtarmak için bu bankalara borçlu kimselere getirilen söz konusu yasak meyve verince, Maliye de vergi için aynı yöntemi uygulamaya başladı. Halihazırda 25 bin YTL'nin üzerinde vergi borcu bulunanlara yurtdışı çıkış yasağı uygulanıyor.

Resmi verilere göre Ocak 2007 itibarıyla büyük bir bölümü vergi dairelerince olmak üzere 281 bin 996 kişiye yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Mahkemelerce 32 bin 417, vergi dairelerince 248 bin 913, İçişleri Bakanlığı'nca 666 olmak üzere, toplam 281 bin 996 kişinin yurtdışına çıkışına izin verilmedi. Geçen yıl devlete beyan edilen 150 milyar 304 milyon 839 bin YTL'lik verginin 12 milyar 830 milyon 514 bin YTL'si ödenmedi.

Tahakkuk eden verginin yüzde 91,46'lık bölümü yatırıldı. Tahsilat oranında Kocaeli ilk sırada yer alırken vergi tahakkuku 62 milyar 832 milyon YTL, vergi tahsilatı ise 58 milyar 663 milyon YTL olan İstanbul'da yüzde 93,37'lik tahsilatla ikinci sırada yer almasına rağmen, 4 milyar 168 milyon YTL tutarında vergi toplanamadı. Tahsilat oranında Kocaeli, İstanbul ve Tunceli'nin hemen arkasında yer alan İzmir'de de 14 milyar 917 milyon YTL'lik verginin 1 milyar 24 milyon YTL'si tahsil edilemedi. Bu rakam, yüzde 90,29 tahsilat oranına sahip Ankara'da da 1 milyar 774 milyon YTL olarak belirlendi.

Alacaklı listesi internette teşhir edilecek

Maliye Bakanlığı, 2006 yılı sonunda vadesi geçtiği halde 30 Haziran'a kadar ödenmeyen 125 bin YTL ve üzerindeki vergi borçlarını, 16 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında ilan edecek.

Açıklamalar, Türkiye genelindeki vergi dairesinde (vergi dairesinin ilan koymaya mahsus yerlerinde asılmak suretiyle) 16 Temmuz 2007 ile 16 Ağustos 2007 tarihleri arasında yapılacak. Borçlu listesi, 3 Eylül 2007'den itibaren de Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesine konulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre ilan işleminde, 31 Aralık 2006 tarihi itibarıyla vadesi geçtiği halde 30 Haziran 2007 tarihine kadar ödenmemiş bulunan vergi ve cezalar ile 1 Haziran 2006-31 Mayıs 2007 tarihleri arasında kesinleşen tarhiyatlar dikkate alınacak.

Açıklama kapsamına, her bir vergi dairesine 125 bin yeni lira ve daha fazla borcu olan ya da bu tutar ve üzerinde kesinleşen vergi ve cezası bulunan mükellefler girecek. Vergi Barışı Kanunu uyarınca taksitlendirilen ve taksit ödeme süresi henüz sona ermemiş olan vergi ve cezaları ise kapsam dışında kalacak.
 
Ercan Baysal/ZamanHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.