Vatansever organize suç örgütü

Vatansever organize suç örgütü

“Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturdukları” iddia edilen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği (VKGB) Başkanı Taner Ünal'ın da aralarında bulunduğu VKGB mensubu 18 kişi, emniyetteki sorgulamalarının ardından mahkemeye sevk edild

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı'nın geçen yıl Nisan ayında VKGB'ye yönelik başlattığı incelemenin ardından, yaklaşık 1 yıl süren bir çalışma başlatıldı.

“Girdap” adı verilen operasyon kapsamında, VKGB Başkanı Taner Ünal, dernek yöneticileri Ahmet C, Vehbi Ş, Salih Zeki B, Yasin A, Levent B, Mesut S, Ahmet K. ile Halit B, Savaş K, İlhami D, Ahmet Y, Mehmet D, Mehmet B, Osman A, Mehmet Ali D, Mehmet E, Hüseyin T adlı kişiler, gözaltına alındı.

Ankara, Mersin, Antalya, İstanbul, Konya, Giresun, Muğla, İzmir ve Diyarbakır'da yapılan eşzamanlı operasyonda gözaltına alınan kişilerin, “suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, yönettikleri, suç örgütüne üye oldukları, yağma, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, dolandırıcılık, tarihi eser kaçakçılığı, yasadışı yardım toplama, kaynağı belli olmayan gelirlerle suç örgütünü finanse etme, devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye” yönelik provokatif eylemler düzenledikleri iddia edildi.

ŞEHİT EŞİNİ DOLANDIRMIŞLAR

Zanlıların ayrıca, “şehit olan bir yüzbaşının eşine verilen yaklaşık 100 bin YTL'yi dolandırmak istedikleri, ev, işyeri ve oto kurşunladıkları, adam kaçırdıkları, işkence yaptıkları, tabancayla adam yaraladıkları, Mersin, Diyarbakır, Ordu ve Bilecik'te düzenlenen bayrak mitingleri ile şehit cenazelerinde provokatif eylem, silah ticareti, Diyarbakır ilinde bir gazete muhabirinin tehdit edilmesi” gibi 40 ayrı suç işledikleri öne sürüldü.

ÖZEL KUVVETLER KİMLİĞİ

Zanlılarla birlikte 1 el bombası, 5 değişik çap ve markada tabanca ve bunlara ait şarjörler, 4 av tüfeği, 3 kuru sıkı tabanca, 370 mermi, 274 av tüfeği mermisi, 1 çelik yelek, 3 kelepçe, 1 cop, 2 adet gaz maskesi, resmi kurumlara ait mühür ve soğuk damgalar, tarihi eser olduğu değerlendirilen iki kılıç, yağdanlık ve tablolar, çok sayıda çek, senet ve makbuz, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait düzenlenmiş sahte kimlik, sahte askeri kimlikler, basın kartı ve polis kimliği ele geçirildi. Ele geçirilen silahların herhangi bir suçta kullanılıp kullanılmadığıyla ilgili balistik inceleme yapılıyor.
Bu arada, örgüte mensup olduğu bildirilen Fatih K. ve Veli B. adlı kişilerin “bir süre önce zorla adam kaçırma ve çek senet tahsilatı suçlarından gözaltına alınarak, Mersin'de tutuklandıkları” da kaydedildi.

MİLLETVEKİLİNE HAKARET İDDİASI

Örgüte mensup olduğu bildirilen Selçuk C. adlı kişinin de “bir süre önce bir mitingte, AKP Milletvekili Saffet Benli'ye küfür ve hakaretten tutuklu olduğu” da bildirildi.
Selçuk C. ise yazılı bir açıklama yaparak iddiaları reddetti ve  “Adı geçen örgütün ne üyesi oldum, ne de faaliyetlerinde bulundum.  Milletvekili Saffet Benli'ye hakaret iddiasına ilişkin olarak da beraat  ettim” dedi.
AKP  Milletvekili Saffet Benli'ye küfür ve hakaretten tutuklu olduğu”  belirtilen Selçuk C., yazılı bir açıklama yaparak, hakkındaki iddiaların  asılsız olduğunu bildirdi.
Selçuk C., “Küfür ve hakaret ettiğim  iddiasına ilişkin olarak da Mersin 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 18 Nisan  2007 tarihli kararıyla beraat ettim” açıklamasında bulundu.

ÜST RÜTBELİ KOMUTANLARLA İLİŞKİLİ

Emniyet yetkilileri, söz konusu kişilerin, “bazı üst rütbeli askeri personelle ilişkileri olduğuna dair bulgular tespit edildiğini, bu bulgular çerçevesinde söz konusu personel hakkında Genelkurmay Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunulacağını” da söylediler.

HÜRRİYET


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.