Ulus'ta hain saldırı: 6 ölü, 79 yaralı

Ulus'ta hain saldırı: 6 ölü, 79 yaralı

Başkent Ankara'da dün akşama doğru kentin işlek merkezlerinden Ulus'taki Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamada 6 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.

Başkentin Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamada 6 kişi öldü, 79 kişi yaralandı. Kentin işlek merkezlerinden Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nın Anafartalar Caddesi girişinde dün (22 Mayıs 2007) saat 18.45 sıralarında meydana gelen patlamanın etkisiyle çarşıda büyük hasar oluştu.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü. Bölge polis tarafından güvenlik kordonu altına alınırken, itfaiye ve kurtarma ekipleri ile Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri ve yetkililer dışında kimsenin bölgeye girişine izin verilmedi.

Bomba uzmanları da olay yerinde patlamanın nedenine ilişkin araştırma yaptı. Patlamanın, bir belediye otobüsünün çarşı önündeki durağa yanaşmasından hemen önce meydana geldiği öğrenildi. Söz konusu otobüsün patlama sırasında yolcularını indirmemiş olmasının olaydaki can kaybı ve yaralı sayısının daha fazla olmasını önlediği belirtildi.

Otobüs duraklarının yakınında meydana gelen ve çarşının alt tarafındaki üç dükkanda büyük hasara yol açan patlamada yaralananların büyük bölümünü otobüs durağında bekleyen vatandaşlar ile seyyar satıcıların ve çarşı esnafının oluşturduğu bildirildi. Emniyet yetkilileri, olay yerinde patlama sonucu herhangi bir çukur oluşmadığını, bu nedenle ''canlı bomba'' ihtimalinin de araştırıldığını belirttiler. Yetkililer, patlayıcı türünün de henüz kesin olarak belirlenemediğini, bunun kriminal inceleme sonucunda saptanabileceğini kaydettiler.

ERDOĞAN VE ORGENERAL BÜYÜKANIT OLAY YERİNDE

Patlamanın ardından olay yerine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Fahri Kasırga, İçişleri Bakanı Osman Güneş, incelemelerde bulunarak Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile diğer yetkililerden bilgi aldı.

Başbakan Erdoğan, olay yerinde yaptığı açıklamada, ''Bu olay bir kere daha güçlü bir şekilde birlik beraberlik ve dayanışma içinde teröre karşı el birliği yapılması gerektiğini gösterdi'' dedi. Erdoğan, ''teröre karşı uluslararası bir mücadele platformunun oluşturulması gerektiğini'' de kaydetti.

Bu arada, Avrupa Başkent Emniyet Müdürleri Toplantısı için pazar günü Almanya'ya giden Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Anafartalar Çarşısı'nda meydana gelen patlama üzerine yurda dönme kararı aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hasarların tamamının belediye tarafından karşılanacağını söyledi.

YARALILARI ZİYARET

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastanelere giderek yaralıların durumu hakkında bilgi aldı ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Orgeneral Büyükanıt, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan yaralıları ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Orgeneral Büyükanıt, ''Bu terör örgütünün arkasındaki kurumlara bakmamız lazım. Terör örgütlerini kim besliyor bunlara bakmamız lazım, başka bir şey söylemeyeceğim. Yorumlarını size bırakıyorum'' dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, olayın kendisini derinden sarstığını, patlama yerini gördükten sonra asker gözüyle değerlendirdiğinde ''bunun basit bir patlama olmadığını'' ifade etti.

Orgeneral Büyükanıt, ''Organize bir terör örgütünün patlamasıdır'' dedi. Terör örgütünün hedefinin ne olabileceği sorusuna Orgeneral Büyükanıt, ''Şimdi bunu her büyük şehirde bekleyebilirsiniz... Olur demiyorum ama büyük şehirlerde böyle şeyleri yapabilirler'' diyerek karşılık verdi.

CUMHURBAŞKANI SEZER'İN MESAJI

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de olay sonrasında bir mesaj yayınladı. Sezer, mesajında, ''Masum insanları hedef alan bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri ve temsil ettikleri düşünceyi lanetliyorum'' dedi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, Ulus'taki Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamadan dolayı ''büyük üzüntü duyduğunu'' belirtti.

HASTANELERDEKİ DURUM

Olayın ardından yaralılar, Ankara Eğitim ve Araştırma, Numune, İbni Sina, Hacettepe, Keçiören Eğitim ve Araştırma, Dışkapı, Ankara, Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanelerine kaldırıldı.

Yaralılardan İsa Kalkır, İbni Sina Hastanesi'nde yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı 6'ya yükseldi. Olayda ölen diğer 5 kişinin cesedinin kimlik tespiti için Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu'na götürüleceği öğrenildi.

Olayda yaralanan 79 kişiden kimlikleri belirlenen 73'ünün adları ile tedavi gördükleri hastaneler şöyle:

Yüksek İhtisas Hastanesi: Güllü Çolakoğlu

Keçiören Araştırma ve Eğitim Hastanesi: Nafiye Okatan, Ayşe Oğuz, Gözde Akın, Fatma Düşünceli, Kader Akdemir

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Mercan Keleşoğlu, Mithat Kopçak, Halil İbrahim Kopçak, Hayri Koyuncu, Aydın Tatlı, Lokman Gül, Bahri Topal, Recep Cedik, Sabri Kıran, Bilal Gümüş, Tuna Emir

Numune Hastanesi: Ekrem Özmen, M. Emin Şimşek, Figen Hoşkan, Oktay Topal, Rasim Gülhanoğlu, Hacı Karagöz, Aydın Çandak, Ayşe Köyük, Caner Kaplan (durumu ağır), Hatice Şenler, Gökhan Kılıç ile Pakistan uyruklu Tarık Zafer İkbal, Ali Ezad Abbas, Abdul Mozed Khan, Salman Dalhani, Zülfikar Lodin.

Pakistan uyruklu 5 yaralının GATA'ya sevk edileceği öğrenildi.

Hacettepe Hastanesi: Hüseyin Elvan, Beyler Macartay, Aydın Bedir, Hülya Develi ile Pakistan uyruklu Adeal Mascod ve Tayyaba Pirzada. Pakistan uyruklu bu kişilerden Adeal Mascod'un GATA'ya gönderileceği bildirildi.

İbn-i Sina Hastanesi: Serkan Duman, Selahattin Deniz (durumu ağır), Serkan Ardıç, Osman Kocagöl, Süleyman Danacı ve Firdevs Kazan.

Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi: İsmail Muharremoğlu (taburcu), Bilal Bayram, Zafer Karayol, Mehmet Göçmen, Hanife Kumru, Satılmış Yüksekkaya, Haydar Özyılmaz, Ecehan Demirci, Leman Çekiç, İbrahim Kılınç, Ersan Karabulut, Ali Haydar Altıntaş, Mehmet Nuri Kaleli, Tuğba Doğan, Hüseyin Demirhan, Levent Yıldırım, Tevfik Çavuşat, Dilan Gündüz, Durak Altınhan, Aysel Dayı, Rıza Kumru, Bagi Koçak, Ayşe Kılınç, Vahit Kılınç, Ayşe Bozkurt, İbrahim Köylü, Maziye Aktaş ve Hasan Bulut. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Seda Alpkoçak (durumu ağır).

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Patlamanın ardından Ulus heykel civarında 1 şüpheli gözaltına alındı. Bu arada, olayın görgü tanıklarının, olaydan önce 5 şahsın çarşı etrafında şüpheli davranışlarda bulunduğu, ''birbirini tanımıyormuş gibi davranan bu kişilerin aynı zamanda da birbirini gözetlediği'' şeklinde ifade verdikleri belirtildi.

Bu şahısların olayla ilgili olabileceği ve bu konuda Emniyet birimlerinin duyarlı olması istendi. Anafartalar Çarşısı'nın karşısındaki Ulus Şehir Çarşısı'nın güvenlik kameralarının görüntülerine, incelenmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince el konuldu. Bu arada saat 21.50 sıralarında eski TBMM Binası ile 100. Yıl Çarşısı arasındaki yoldaki şüpheli paket, bomba imha ekiplerince fünye ile patlatıldı.

150 ÜNİTE KAN SEVK EDİLDİ

Patlamanın ardından Kızılay'ın 150 ünite kanı yaralıların bulunduğu hastanelere acilen sevk ettiği bildirildi. Kızılay'ın, patlamanın ardından yaralı sayısının fazla olması nedeniyle kan merkezlerini alarma geçirdiği ve 150 ünite kanı yaralıların bulunduğu hastanelere acilen sevk ettiği belirtildi.

Kızılay'ın, ayrıca patlamanın meydana geldiği yere 2 haberleşme aracı, uzman psikolog ve afet müdahale uzmanları gönderdiği kaydedildi. Kızılay'ın ayrıca Afet Operasyon Merkezi'ni 24 saat esasına göre çalışma düzenine geçirdiği ve patlama yerinde çalışan güvenlik kuvvetleri ve yaralı yakınlarının kumanya ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçtiği ifade edildi. Ulus Anafartalar Çarşısı önündeki patlamanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ankara Valiliğinde ''kriz merkezi'' oluşturuldu.

FOTOĞRAF VE GÖRÜNTÜLERE YAYIN YASAĞI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar uyarınca televizyonlar, gazete ve dergilerde olay yeri görüntüleri ile fotoğrafların yayınlanmasına yasak konulduğunu duyurdu.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: '' Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2007 Salı günü (bugün) Ankara'nın Ulus semtinde meydana gelen patlamayla ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine yayım yasağı kararı almıştır. Mahkeme kararında, yapılmakta olan soruşturmanın gizliliği, olay yeri görüntülerinin toplumun beden ve ruh sağlığına zarar verecek nitelikte olması nedeniyle ve yapılan yargılama görevinin amacına uygun olarak yerine getirilmesinin sağlanması için tüm ulusal ve yerel yayın yapan televizyonlarda, bölgesel ve yerel süreli gazeteler ve dergilerde olay yeri görüntülerinin kayda alınması, önceden kayda alınmış görüntülerin ve resimlerin yayınlanması ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 28., Türk Ceza Kanununun 285/286 ve 5187 Sayılı Basın Kanununun 25. maddeleri uyarınca yayım yasağı konulduğu hüküm altına alınmıştır.''

Kararın ardından RTÜK bünyesindeki izleme ve değerlendirme dairesine bağlı uzmanlar, gece boyunca televizyon yayınlarını izleyerek karara aykırı yayın yapılıp yapılmadığını kontrol edecek.AA


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.