Ulusoy: Ordunun bankası değil

Ulusoy: Ordunun bankası değil

Ordu Yardımlaşma Kurumu'na ait Oyakbank'ın tamamı 2 milyar 673 milyon dolara Hollandalı ING Group'a satıldı. OYAK'ın Tepe Yöneticisi Ulusoy, 'Ordu ticaret yapmaz' dedi.

Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, ''Biz kendi ufak payımızla da olsa yarattığımız değerle Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıların ülkelerine Türk Bayrağı'nı taşıyabileceğimizi ümit ediyoruz'' dedi.

OYAK Bank'ın Hollandalı ING Grubuna satışına ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulusoy, bu yaratılan değerle ve atılan adımla, Oyak Grubu olarak yeni ufuklara adım atabileceklerini düşündüklerini söyledi.

Türkiye'ye bir çok yabancının geldiğini, özellikle bankacılık alanında yatırım yaptıklarını ifade eden Ulusoy, ''Bankacılık alanında yapılan yatırımlar çeşitli yorumlara da yol açıyor. Biz kendi ufak payımızla da olsa yarattığımız değerle Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıların ülkelerine Türk Bayrağı'nı taşıyabileceğimizi ümit ediyoruz. Onlar Türkiye'de yatırım yapabilirlerse biz zaten Türkiye'de yatırım yapıyoruz, yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Ama bizler de ufkumuzu öteki alanda öteki yönde geliştirebileceğiz'' dedi.

Ulusoy, bu seçim ortamında, Türkiye'nin kritik gelişmelerinin yaşandığı, değerlendirildiği bu ortamda ING bankasının attığı adımın Türkiye devletine, Türkiye Cumhuriyeti devletine, kurumlarına, bu ülkenin insanına, millete olan güveni ifade ettiğini vurguladı.

 

''ORDU SINIRLARI BEKLİYOR'' -''TİCARET ORDUNUN İŞİ DEĞİLDİR''

Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, Oyak Bank'ın ''askerin bankası'' olmadığını, askeriyede çalışan personelin emeklilik fonu olarak kurulmuş bir kuruluşun yatırım yaptığı bir iştirak olduğunu belirtti. Ulusoy, Oyakbank'ın ING'ye satılması ile ilgili düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin, bankanın ''askerin bankası'' olarak nitelendirildiği yönündeki soruları üzerine, askerin bankası tabirinin yanlış olduğunu düşündüklerini söyledi.

Ulusoy, kendisinin 2001 yılında bu yöndeki değerlendirmeler üzerine yine Oyak'ın ordunun holdingi olmadığını ve o sıralarda bankanın alımı ile ilgili konuşmalar yapıldığını hatırlattı. Ulusoy, 2001 yılında yayınlanan bu konuşmasına ilişkin gazete kupüründe açıkladığı görüşlerini okurken şöyle devam etti: ''Oyak orduya ait değil. Orduda çalışan çok açık net cümleler... Orduda çalışanların kurduğu sosyal yardımlaşma kurumu. Ordunun parçası değil. Ordunun organizasyonunda Oyak'ın yeri yok. Ordu iktisadi bir şey yapmıyor. Ordu sınırları bekliyor. Biz ordu mensuplarının gelirlerini değerlendiriyoruz. 2001'den beri söylediğim bu mesaj 2007 yılına geldik hala yerine varmamış mı diye bazen ben kendi ifade kabiliyetimden şüpheye düşüyorum. Ama tekrarlaya tekrarlaya bazı şeyleri kamuoyu gündemine sunabileceğimizi düşünüyorum.'' Oyak Bank'ın askerin bankası değil askeriyede çalışan personelin emeklilik fonu olarak kurulmuş bir kuruluşun yatırım yaptığı iştirak olduğunu ifade eden Ulusoy, ''Bütün iştirakler gibi ihtiyaca, stratejilere bağlı olarak alınır ve satılabilir. Ayrıca Türkiye'de 70 tane banka vardır. Bir Tüpraş, bir Telekom, bir Erdemir için bunları söyleyemeyiz ve söylemedik de...'' diye konuştu. Coşkun Ulusoy, şunları belirtti: ''Oyak Bank'ın Türkiye'de kanunlara göre kurulmuş bir banka olduğunu ve yatırım unsuru olarak Oyak Grubu tarafından değerlendirilmiş bir kuruluş niteliğini taşıdığını vurgulayarak, ''Ordunun bankası olmaz. Ordu ticaret yapmaz, yapmamalıdır. Ordu bütün, hepimizin ortak göz bebeği olarak kanunda belirlenen görevleri yapar. Ticaret ordunun işi değildir. Ama bu insanlar maaşlarını kazandıktan sona kanunlar çerçevesinde bunu bir yerlere koyup 'biz emekli olduğumuz zaman bize emekli maaşı ver' diyorlarsa bunu yapıyor olmamızın yanlış olduğunu düşünmüyoruz. Aynı şeyi emekli sandığı da yapıyor ordu ile bizim bir alakamız yok. Askerin bankası demenin doğru olmadığını düşünüyorum.''AA

 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.