'Ticarette kumarı severim'

'Ticarette kumarı severim'

Zincirlikuyu'daki Levent arazisine 800 milyon dolar veren Ahmet Nazif Zorlu, ilginç açıklamalarda bulundu...

Nilgün Karataş'ın haberi

Zincirlikuyu'daki Levent arazisine yapacağı Zorlu Center projesi için uluslararası bir yarışma açan Ahmet Zorlu, "Yaptık satacağız, sefahat süreceğiz diye bir düşüncemiz yok. 50-100 yıl sonrasında bile dikkat çekecek bir eser bırakacağız, dünyanın konuşacağı bir proje olacak" diye konuştu.

ZORLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, 7 Mart'ta yapılan ihalede 800 milyon dolar vererek Özelleştirme İdaresi'nden aldığı İstanbul'daki Karayolları arazisine yapacağı "Zorlu Center" için çalışmalara başladı. Turizm, kongre merkezi, ticaret ve kültürel tesisten oluşacak kompleks için Anıtlar Yüksek Kurulu'na sunulacak 4 projenin belirleneceği uluslararası bir yarışma açan Zorlu, Zincirlikuyu'ya yapacağı kompleks için "Dünyanın konuşacağı bir proje olacak" dedi. Burayı sadece bir ticari bina olarak düşünmediğini söyleyen Zorlu, "Yaptık, satacağız, sefahat süreceğiz diye bir düşüncemiz yok" dedi.

YILBAŞINDA İLK KAZMA VURULACAK

İstanbul'un Avrupa Kültür başkenti olacağı 2010 yılına yetiştirmeyi planladığı Zorlu Center hakkında, Zorlu Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Levent Ergül ve İsviçre'deki Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nin Genel Sekreteri de olan Dr. Süha Özkan ile birlikte bilgi veren Ahmet Zorlu, "Hedefimiz yıl başında ilk kazmayı vurmak. Ardından da gece gündüz 24 saat çalışarak 2010'da kapılarımızı açmak" dedi. Kafasında oluşturduğu Zorlu Center hakkında anlattıklarıyla, projeye ilgi gösteren mimarlara da ipuçları veren Zorlu, "Kendi adımızı verdik, oraya Zorlu abidesi dikeceğiz. Her aşamasında işin içinde olacağım. Çocuğunu bırakırsan ya davulcuya kaçar ya da zurnacıya, o nedenle işi çok yakından takip ediyorum" dedi.

BETON YIĞINI DİKECEK DEĞİLİZ

İlk etapta seçilecek 12 proje arasından, Anıtlar Yüksek Kurulu'na gönderilecek 4 projeden birini buraya yapacaklarını hatırlatan Zorlu, düşündüğü projeyi şöyle anlattı: "Geldik, yaptık, satacağız, sefahat süreceğiz diye bir düşüncemiz yok. 50-100 sonrası bir eser bırakacağız. Zorlu Center dünyada konuşulacak, ülkeyi bir çıta yukarı çekecek proje olacak. Biz inşaatçı değiliz, bizim uzmanlık alanımız gayrimenkul, inşatı uzmanına yaptıracağız ama oraya beton yığını halinde, camekanlı bir bina dikecek halimiz yok. Klasik bir eser olacak."

600-700 MİLYON DOLAR HARCANIR

800 milyon dolara aldığı araziye yapılacak kompleks için de 600-700 milyon doları gözden çıkardığını açıklayan Zorlu, "Yapacağımız projeye bağlı olarak şekillenecek ama bunun altında bir rakama da olmaz. Böyle bir işte oradan kes, buradan kes olmaz yapamazsın. Kısıtlı bir projeyle bu iş yapılmaz" diye konuştu. "Bu kadar parayla Londra'da çok daha avantajlı bir yer alabilirdim. Bu kadar parayla fonla uğraşsaydım, daha çok kazanırdım" diyen Zorlu, şöyle konuştu: "Ben bu parayı, iyi bir şeyler yapmak için ülkeme yatırdım. Bankayı sattığımda 'bu parayı ne yapacaksınız' dediler, ben de dedim ki 'ülkeme yatıracağım.' Biz burayı aldığımızda herkes 'bu kadar parayı nasıl verdin' dedi, benim cevabım 'bu ülkeye güveniyorum' oldu. Bu ülkeye bunlar da gerekli. Sanayi yatırımları da önemli ama bunlar da bir ihtiyaç. Biz bunu görev addediyoruz."

Stalin'in Kızkardeşleri gibi bir eser yakışır

DÜNYANIN pek çok yerindeki mimari eserleri incelediğini de anlatan Ahmet Zorlu, etkilendiği binalara örnek olarak da Moskova'da Stalin'in Kızkardeşleri olarak bilinen 7 binadan birinde yer alan Ukrayna Oteli'ni, Londra Parlemontosu'nu gösterdi. "İstanbul'a da 7 tepe derler. Bu kente de böyle mimari özellikleri olan bir bina yakışır. Bu binaların benzerini yapacağız sanılmasın, onlar gibi bulunduğu kenti hatırlatan bir eser yapacağız" diyen Zorlu, İstanbul'un çok güzel bir kent olmasına karşın, değerinin yeterince bilinmemesinden yakındı. Kentsel dönüşüm projeleriyle de ilgilendiğini açıklayan Zorlu, ancak bunun için, "Önce şu Zorlu Center işini bir halledelim, sonra" dedi.

Shangri, Mandarin ve Bulgari ile görüştü

ZORLU Center'da yer alacak otel için şimdiden görüşmeler yaptıklarını belirten Ahmet Zorlu, bunların arasında Uzakdoğu'nun ünlü otel zincirleri Shangri La, Mandarin Oriental ile İtalyan Bulgari'nin de yer aldığını açıkladı.

Helikopterle arsanın üzerinde dolaşıyor

KENDİ ifadesiyle "meraklı" biri olan Ahmet Zorlu, ihaleyi aldığı günden bu yana İstanbul'a daha dikkatli baktığını söyledi. Helikopterle İstanbul üzerinde turladığını anlatan Zorlu, Karayolları arazisinin üzerinde bir kaç tur atıyor olmasını "İşine sevdalı olmazsan o işte başarılı olamazsın" diye açıkladı.

Çocuklarım önerdi, bir müze ve elektronik kütüphane de olacak

ZORLU Center'in rezidansı, ticaret merkezi, oteli ve alışveriş merkeziyle çok farklı bir kompleks olacağını anlatan Ahmet Zorlu, burada farklı alanlar düşündüğünü de açıkladı. Çocuklarının önerisi olan bir müze ve elektronik kütüphane düşüncesine de sıcak baktığını açıklayan Zorlu, "Burayı tamamen ticari amaçlı düşünmüyoruz. Birilerinin bu ülkeye bir şeyler yapması lazım. Koç, Sabancı bu ülkeye bir şeyler yapmıştır o halde Zorlu'nun da yapması lazım. Babadağ'da doğup buralara gelen biri olarak bizim de yaptıklarımız var, yapacaklarımız var. İstiyoruz ki yaptıklarımız örnek teşkil etsin" diye konuştu.

Stüdyo daire yapmayacağım kimin oturacağına bakacağım

ZORLU Center'ı 14 dönümlük bir arazi üzerine yapacağını belirten ve geri kalan bölümü de "Zorlu Parkı" olarak adlandıran Ahmet Zorlu, satış aşamasında da çok seçici olacağını vurguladı. Zorlu Center'da her isteyenin ev sahibi olamayacağını söyleyen Zorlu, en başka burada stüdyo denilen küçük daireler yapmayacaklarını belirtti. Zorlu, "Parası olan gelip de bizim oradan yer alamaz. İsterse 1 metrekaresine 100 bin dolar versin, satmayız. CV'sini inceleyip, öyle satış yapacağız. Kimin nesidir, nedir, kiminle oturacak bunları hep araştıracağız. Bunun yurtdışında da örnekleri var. Öyle bir kompleks yapacağız ki ne içinde yaşayan rahatsız olacak, ne de dışarıdan gören."

Dışarıda bir kuruşum olduğunu göstersinler servetimi bağışlarım

KARAYOLLARI arazisihi aldıktan sonra hiç anımadığı insanlardan bile "Size güveniyoruz, siz bu işi yaparsınız" mesajları aldığını aktaran Ahmet Zorlu, sözlerine şöyle devam etti: "Artık bu ülkeye güvenmek, sahip çıkmak lazım. Birbirimize güvenmemiz lazım. Ortaya güzel bir eser çıkıyorsa, desteklenmesi lazım. Yapanın ayağına çelme takılmamalı. Biz bunu yapmazsak o zaman bizi soyarlar. Ben bu ülkeye yatırıyorum, bu ülkenin insanıyla birlikte kazanacağım. Kimsenin kafasında bir soru işareti oluşmaması lazım. Benim bu ülkenin dışında ne bir gayrimenkulüm, bir kuruş param yok. Ne şahsımın, ne de sülalemden birinin yatırımlarımız dışında bir kuruşu yok. Ne şu bu ülkede, ne off-shore'da. Eğer desinler ki var, bütün servetimi hayır kurumlarına bağışlarım."

Seçilen her projeye 140 bin dolar ödenecek

ANITLAR Yüksek Kurulu'na gönderilecek projenin 10 Temmuz'a kadar belirlenmesi için bir danışma kurulu oluşturduklarını dile getiren Ahmet Zorlu, şu bilgileri verdi: "Bu danışma kurulunda Yapı Merkezi kurucu başkanı Köksal Anadol ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Doğan Tekeli var. Bir de akademisyen olacak. İçinde bizler de olacağız, bu grup önce 12 projeyi seçecek, konsept belirlenecek. Seçilen her proje için 140 bin dolar ödenecek. Kurul'a gönderilecek 4 projeden biri de gerçekleştirilecek. Uluslararası bir katılım olacak ama isterim ki Türk mimarlarının projesi kabul görsün. Türkiye'de yapılacak en büyük gayrimenkul yatırımı olacak. Bu projede 1 milyon ton harfiyat yapılacak. Bu 12 tonluk kamyonlara yüklenmesi halinde bunun için 98 bin kamyon gerekecek."

Ticarette kumarı severim

KARAYOLLARI arazisinin hemen ardından yapılan Levent'teki İETT Garajı ihalesinde de Sama Dubai'yi zorlayarak dikkatleri çeken Ahmet Zorlu, ihalelerdeki heyecanı sevdiğini anlattı. "Hayatımda hiç kumar oynamadım ama ticarette kumarı severim. İhaleler heyecanlı bir yarış" diyen Zorlu, İETT Garajı arazisine gerçekten alıcı olup olmadıkları yönündeki bir soruya "İhalede fiyatı yükselten taraf biz olduk ama Dubaililer alıcıydı. Bu işi prestij meselesi yapmışlardı. Gerçi onlar da bize Karayolları ihalesinde aynı şeyi yaptılar" yanıtını verdi. Sama Dubai'nin çekilmesi halinde bu arazisiyi alıp almayacakları konusunda ise Zorlu, "O gün gelince değerlendiririz" dedi.
 
Hürriyet
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.