Su sıkıntısı olabilir

Su sıkıntısı olabilir

DSİ Bölge Müdürü: 'Yıl sonuna kadar su kaldı'

DSİ Aydın Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, Bodrum'un su ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı'nın kentin su ihtiyacını ancak yıl sonuna kadar karşılayabileceğini açıkladı.  

Muğla'da yaşanan kuraklık ve barajlardaki su seviyeleri hakkında Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu ve yerel yöneticilere bilgi veren İndap, AA muhabirine, Aydın, Muğla ve Denizli'de geçen yıllara göre su eksikliği yaşandığını belirterek, ''Barajlarda her yıl topladığımız suyun üçte birini toplayabildik. Barajların üçte ikisi boş. Bu durum bölgede sıkıntıya neden oldu. Barajların etkili olan sıcaklık nedeniyle boş kalması, içme suyu kullanımında ve sulamada sorunlara neden oldu'' dedi.


-BODRUM'DA SUSUZLUK KAPIDA-


Bölgede yaşanan su sorununun ekim başında bölgede etkili olmasını bekledikleri yağışlarla birlikte ortadan kalkmasını beklediklerine işaret eden İndap, ''İnşallah bol yağış gelir de bu barajlarımız dolar. Bölgemizde 9 büyük 8'ü küçük olmak üzere 17 depolama tesisi var. Bu sene bu barajların normal depolama kapasitesinin ancak üçte birine ulaştık'' diye konuştu.

İndap, Bodrum'da bulunan ve ilçenin içme suyunun karşılandığı Mumcular Barajı'nın da bu sene ancak 3'te bir oranında dolduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Bölgede bulunan termik santrallere su temin eden Geyik Barajı'nda ise üçte iki oranında doluluğa ulaşıldı. Ayrıca su depolama tesislerimizin olmadığı Fethiye ve Dalaman'da ise su kaynaklarında bir azalma söz konusu. Sıcaklık böyle devam ederse bölgede su sıkıntısı artacak. Arıttığımız veya depoladığımız suları verdiğimizde şebekelerde ciddi su kaybı yaşanıyor. Bütün belediyelerin su kayıplarını önlemek için, içme suyu şebekelerini yenilemesi lazım. Bodrum'un su ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı kentin su ihtiyacını ancak yıl sonuna kadar karşılayabilir. Yeni yağış olmazsa hayat durur. Bütün hayat ona bağlı.''


-BAFA GÖLÜ'NDE SON DURUM-


Bafa Gölü'nün de bölgede etkili olan kuraklıktan etkilendiğini ve gölde bir buharlaşma yaşandığını iddia eden İndap, ''Yeni su verilemediği ve yağış olmadığı için o bölgede de bir su eksikliği kendini göstermeye başladı. Bafa Gölü'nde yüksek sıcaklık nedeniyle göldeki su seviyesinde bir azalma söz konusu. Sıcaklık böyle devam ederse su seviyesi daha fazla azalır. Bafa Gölü'ne bu sene kendi havzasından hiç su gelmedi. Hep biz Menderes'ten su vererek kuraklığı önledik. Verdiğimiz su, seviyenin düşmesini engelledi'' dedi.


-BODRUM'UN İÇME SUYU İHTİYACI DENİZDEN KARŞILANACAK-


Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise Bodrum'un su ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı'ndaki su seviyesinin azlığından haberdar olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

''Mumcular Barajı'ndan gelen su bize yaz sonuna kadar yeterse yeterli. Temmuz ayı başında Bodrum'un içme suyunu denizden karşılamak için meclis kararı aldık. Bu karar, deniz suyunun arıtılarak yap-işlet-devret modeli ile Bodrum'a su verilmesi ile ilgili. Onun yazışmaları sürüyor. Önümüzdeki yaza kadar bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Proje hayata geçtiğinde deniz suyunu Güvercinlik tarafından alıp arıtarak, mevcut içme suyu şebekesi ile Bodrum'a ulaştıracağız. Bodrum'da tatil yapan insanları ve bölgedeki otelleri suyu dikkatli kullanmaları konusunda uyardık. Bu yazı geçirirsek sorun olmayacak''habertürk
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.