Seçim yasakları

Seçim yasakları

Yarın yapılacak seçimde halkın huzur ve güveni için bir dizi yasak uygulamaya konulacak. Seçim günü alkollü içki satılamayacak, umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse silah taşıyamayacak.

Propaganda dönemi, siyasi partilerin radyo ve televizyonda bugün yapacakları son konuşmalarla saat 18.00’de sona erdi. Yarın saat 21.00’e kadar yayın yasağı uygulanacak.

Milletvekili seçiminin yapılacağı yarın sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılmayacak, içkili yerlerde umumi mahallerde alkollü içki verilmeyecek, içilmesi yasak olacak.

Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

Yarın sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse silah taşıyamayacak, saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.

Yarın saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. Yüksek Seçim Kurulu’nca gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Bu arada, Seçim Yasası’na aykırı davranışlar önemli cezalar içeriyor.

Örneğin, seçmenlerin oy kullanmalarını engelleyenlere bir yıldan 4 yıla kadar, seçmen olmayanların oy kullanmasına da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Seçim sonuçlarını etkileyecek sahteciliğin, seçim tutanaklarının tahribatının cezası ise 5 yıldan 8 yıla kadar hapis.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.