Rekabet kızıştı konut faizleri düştü

Rekabet kızıştı konut faizleri düştü

Konut kredilerinde yoğun rekabete girişen bankalar faiz indirimine gidiyor. Yılbaşından bu yana sabit konut kredisi ürünlerinde faizler yaklaşık yarım puan gerileyerek 1,40'ın altına indi.

Bankaların son 3 yıldır ürün yelpazesinde önemli yer tutan ve mayıs 2007 itibariyle toplam tüketici kredileri içindeki payı yüzde 48'e çıkan konut kredilerindeki rekabet, faizlerin yılbaşından bu yana yaklaşık 0.50 puan gerilemesine yol açtı. Enflasyonda ciddi bir gevşeme olmamasına ve siyasetteki belirsizliğe rağmen yılbaşında yüzde 2'ler seviyesinde seyreden 10 yıl vadeli kredi faizleri, 6 ay içinde yüzde 1.38'e kadar indi.

Yıllık yüzde 18'lerde seyreden bono faizlerine denk gelen faizleri daha aşağıda tutmak isteyen bazı bankalar ürünlerini farklılaştırarak hizmet bedelini peşin almaya yöneldi. Halen Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Finansbank'ın portföyünde bulunan bu ürünler, faizin 0,08 ile 0,16 puan daha düşük görünmesine yol açıyor. Anadolu Bank'tan Sarp Akkartal, mortgage pazarının büyüme potansiyeline rağmen şu anda kredi kullanabilecek nüfusun azlığı nedeniyle pazarda rekabetin şiddetlendiğini söyledi. Finansbank'tan Tunç Akyurt da Merkez Bankası faizleri gevşetmeden kredi faizlerinde ciddi bir düşüş olmadığını belirterek bu nedenle bankaların masraflı-masrafsız diye ayrı kredi ürünleri sunduğuna dikkat çekti.Finansbank'ın masrafsız kredisinde faiz oranı yüzde 1,45. Finansbank'tan toplam 65 bin YTL krediyi 120 ay vadeli olarak çekmek isteyen tüketici eğer 2875 YTL tutan toplam masrafı peşin öderse, kullanacağı kredinin faizi yüzde 1,29 olarak hesaplanıyor. Standart konut kredi faizi yüzde 1,39 olan Akbank'ta da tüketici aynı kredi için 3255 YTL'yi peşin ödediğinde indirimli konut kredisi ürününde faiz yüzde 1,26'ya iniyor. Akbank'ta bu ürünle 12 ay vadeli kredi faizi 0,99'a indiriliyor. Yine Yapı Kredi Bankası'nda da indirimli konut kredisi yöntemiyle 36 aya kadar vadelerde faiz 0,99 olabiliyor. Yapı Kredi Bankası'ndan 30 bin YTL'lik 36 ay vadeli kredi kullanan müşterinin 0,99 faiz için 2713 YTL'yi peşin ödemesi gerekiyor.

Mart ve nisanda faizler yerinde saydı

Konut kredi faizleri geçen yıl mayıs ayında piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeniyle yüzde 2'lerin üzerine kadar çıkmış ve 2006 yılını da bu seviyelerde tamamlamıştı. Ancak 2007 yılından itibaren faizlerde yavaş da olsa bir gevşeme gözlendi. Bankaların uzun vadeli kredi faizleri ocak ayında ortalama yüzde 1,90, şubatta yüzde 1.70, mart ve nisan aylarında yüzde 1.50, mayısta yüzde 1.39 ve haziranda yüzde 1,35 seviyesine indi. Bankaların kredi pazarını canlandırmak için 20 Mayıs 2007 tarihinden sonra birbiri ardına faiz indirme operasyonu yaptıkları gözlendi.

Anadolubank Perakende Pazarlama Müdürü Sarp Akkartal seçimlerden sonra her şeyin olumlu gitmesi halinde faizlerin 2007 yılını yüzde 1.20 seviyelerinden kapatabileceğini söyledi. Konut kredilerinin bankalar için önemli olduğunu anlatan Akkartal, "10-20 yıl vadeli krediler bankalar için her zaman uzun vadeli ve teminatlı plasman anlamına geliyor, yani taşıt kredileri aynı açıdan değerlendirilmiyor. Bunun üstüne bir de nüfus içinde kredi kullanabilecek kişi sayısı azalınca piyasa rekabeti ağırlaşıyor, kimse üstte kalmak istemiyor" dedi. Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sönmez de faizlerin rekabetin etkisiyle düştüğünü belirterek piyasada yıl sonu için taban kredi faizi tahminini 1,35 olarak açıkladı. Sönmez "Eylül ayından sonra hem inşaat sezonundan dolayı hem de seçimlerin belirsizliği giderilince kredi talebi de canlanır. Ama faizlerde hızlı düşüş olmaz. Esas düşüş gelecek yıllardan itibaren gözlenir" dedi.

Gerçek faiz 1.30 değil

Finansbank Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı Tunç Akyurt da piyasada faizlerin yüzde 1,30'lara düşmüş göründüğünü ancak efektif faizlerin bu seviyelerde olmadığını dile getirdi. Akyurt, "Gerçekte faizler bu kadar düşmüş değil. Görünen bazı faizler maliyeti yansıtmıyor. Komisyon, dosya ücreti gibi bedellerin peşin alınması ile faizler inmiş görünüyor. Ancak krediye bu masrafları eklerseniz 1,30'lardaki kredinin efektif faizi 1,40-1.45'e denk geliyor" dedi. Tunç Akyurt bununla birlikte müşteri açısından uygun bir ortam olduğunu dile getirerek "Aslında mevcut konjonktürde faizler olması gereken yerlerde" dedi.Referans gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.