Putin'e tankerleri gösterdi

Putin'e tankerleri gösterdi

Başbakan Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda görüştüğü Putin'e pencerenin önünden boğazdan geçen bir tankeri göstererek, 'Samsun-Ceyhan projemize dahil olmanızı arzu ediyoruz. Bakın, böylece boğaz trafiği de azalır" dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, KEİ zirvesi için geldiği İstanbul'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı iki görüşme yaptı.

Edinilen bilgilere göre Putin ile yapılan görüşmelere enerji konusu damgasını vurdu. Başbakan Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda görüştüğü Putin'e pencerenin önünden boğazdan geçen bir tankeri göstererek, 'Samsun-Ceyhan projemize dahil olmanızı arzu ediyoruz. Bakın, böylece boğaz trafiği de azalır" dedi. Putin ile yapılan görüşmelerde, enerji konusu kapsamlı bir biçimde ele alındı. Türk tarafı, Rusya'nın enerji konusunda Türkiye'yi by-pass eden adımlarından duyduğu hoşnutsuzluğu diplomatik bir dille Putin'e iletti.

Putin ile yapılan görüşmelere Enerji Bakanı Hilmi Güler de katıldı. Güler, Putin ile Erdoğan'ın heyetler arası görüşmesinin ardından, baş başa görüşmede de Erdoğan tarafından içeriye çağrıldı. Rus tarafı Mavi Akım-2'nin Nabucco ile bağlanmasını istiyor. İlgili ülkelerle görüşmeler yapan Moskova'ya Ankara henüz olumlu bir yanıt vermedi.

Yüz yüze gelmediler

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Erdoğan arasındaki soğukluk zirveyede yansıdı. Sezer ile Erdoğan, zirve sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere bütün ikili görüşmelerini ayrı ayrı yaptı. Sezer ve Erdoğan'ın Çırağan Sarayı'nda görüşmelerini karşılıklı olan Boğaziçi salonu ve balo salonunda gerçekleştirmelerine karşın bir araya gelmemeleri dikkat çekti.

Zirvede Erdoğan ve Sezer'in ayrı ayrı yemekler vermesi ve birbirlerini davet etmemeleri de gözlerden kaçmadı. Erdoğan, öğleyin katılımcılara Çırağan Sarayı'nda bir yemek verdi. Erdoğan'ın yemeğe, Sezer'i çağırmadığı öğrenildi. Erdoğan, daha sonra başlayan zirveye de katılmadı.

Zirve sonrası çekilen aile fotoğrafında da yer almayan Erdoğan, akşam Sezer'in Dolmabahçe Sarayı'nda liderlere verdiği yemeğe de katılmadı. Diplomatik kaynaklar, Erdoğan ve Sezer'in birbirlerini verdikleri yemeklere davet etmemesinin protokol gereği olduğunu belirtse de İstanbul'da 2004'te yapılan NATO zirvesinde Erdoğan, Sezer'in verdiği yemeğe katılmıştı.

Evren Mesci/SabahHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.