Otoda rekabet arttı fiyatlar dondu

Otoda rekabet arttı fiyatlar dondu

Otoda satışlar düşünce, markalar arası fiyat rekabeti alevlendi. Otomobil firmaları ya fiyatları indirdi ya da küçük zamlar yaptı. Fiyatlar yüzde 1-12 arası düşerek 1 yıl geriye gitti.

Özhan Tezel'in haberi

Otomotiv pazarında, geçen yıl piyasalarda dalgalanmayla başlayan daralma, bu yıl da genel seçimlerin yarattığı belirsizliğin olumsuz etkisiyle artarak devam ediyor. Pazardaki daralmayla birlikte, ellerinde stok bulunan markalar arasında fiyat rekabeti her zamankinden daha çok alevlendi. Bunun sonucunda otomobilde fiyatlar dondu. Birçok markanın fiyatları ya düştü ya da sabit kaldı. Bazı markaların fiyatları ise küçük oranlarda arttı. Böyle olunca otomobilde fiyatlar bir yıl önceki seviyelere geriledi. Otomobil fiyatları 2006 Temmuz ayına göre yüzde 1 ile 12 arasında düştü. Birçok markanın fiyat artışı 0 olurken, bazı markaların fiyatları arttı. Ancak artış ortalamasının enflasyonun gerisinde kaldığı gözlendi. Fiyatların gerilemesinde ABD Doları ve Euro'nun da düşmesi etkili oldu. Geçen yıl temmuz ayında 1.558 YTL olan dolar, 2007 Temmuz ayında 1.280 YTL'ye geriledi. Aynı şekilde Euro'da 1.9916 YTL'den 1.7610 YTL'ye düştü. Bu dönemdeki TÜFE artışı ise yüzde 8.65'de kaldı.

PAZAR YÜZDE 30 DARALDI

2007 yılı ocak-haziran aylarında binek ve hafif ticari araç satışları 233 bin 169 adet oldu. Pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28.9 oranında küçüldü. Ocak-haziran döneminde binek otomobil satışları da geçen yıla göre yüzde 30.5 azalarak 139 bin 131 adet oldu. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 26.5 gerileyerek 94 bin 38 adet olarak gerçekleşti. Haziran ayında ise 30 bin 126 adedi binek, 18 bin 548 adedi hafif ticari araç olmak üzere toplam 48 bin 674 adet araç satıldı. Bu arada firmalar satışlarını artırabilmek için kampanyalara hız verdi. Haziran ayında hızlanan satış kampanyaları, temmuzda da devam ediyor. Kampanyalarda, peşin alım indirimleri, ödemeyi öteleme, yakıt ve takas desteği ile düşük faizli kredi imkânı gibi seçenekler sunuluyor.Sabah


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.