NATO Gemileri İstanbul'da

NATO Gemileri İstanbul'da

NATO Mukabele Kuvveti Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2), İstanbul ziyaretine başladı.2001 yılında oluşturulan ve çeşitli NATO ülkeleri gemilerinden oluşan SNMCMG-2, NATO'nun deniz faaliyetlerine ve tatbikatlarına katılarak, bu kapsamda ziyaretlerde bulunuyor. Haziran'da görevi devralan İspanya tarafından yürütülen SNMCMG-2, NATO Mukabele Kuvveti Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'nin daha iyi tanınmasını sağlamak ve ülkeler arasındaki dostluğu ve işbirliğini geliştirmek amacıyla liman ziyareti yapıyor. Görev grubunda Almanya'dan FGS SULZBACH-ROSENBERG, İtalya'dan ITS NUMANA, Yunanistan'dan HS KISSA, Türkiye'den TCG EDİNCİK, İspanya'dan SPS DIANA ve SPS SEGURA gemileri bulunuyor.

SNMCMG-2'nin faaliyetleri hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Karaköy Limanı Salı Pazarı Rıhtımı'nda demirlenmiş olan sancak gemisi SPS DIANA'da basın toplantısı düzenlendi. Gemilerin kaptanı İspanyol Albay Antoni Montrell, yaptığı açıklamada, gemilerin mayın araması yaptığını belirterek "Bu gemiler Akdeniz ve NATO ülkeleri arasındaki diyalogun gelişmesi için de çalışıyor. Bugüne kadar bu gemiler, 80 bomba ve 12 eski deniz mayını buldu. Geçen sene Türkiye'nin komutasında gerçekleştirilen

filoda toplam 7 gerçek objeye rastlandı" dedi. Bunlardan 2'sinin Süveyş Kanalı'nda 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bombalar olduğunu söyleyen Albay Montrell, "Bu uluslararası sularda kaldığı için bizim gemilerimiz imha etti. Diğer mayınlar ise ülkelerin kendi deniz sahaları içinde kaldığı için ülkeleri uyardık. Onlar ister imha eder, isterlerse de mayını çıkarır. Akdeniz mayın anlamında çok güvenli. Eski mayınlar var. Bunların mekanikleri bozulduğu için tehlikeleri yok" diye konuştu.

Albay Montrell, görevlerinin aynı zamanda limanları ziyaret etmek, SNMCMG-2'yi tanıtmak ve NATO'nun gücünü göstermek olduğunu ifade ederek Türk, Alman, İspanyol ve İtalyan gemilerin mayın avcısı, Yunan gemisinin mayın toplayıcısı, İspanyol SPS DIANA gemisinin ise destek gemisi olduğunu anlattı. Albay Antoni Montrell, denizlerde Sovyet mayınına rastlayıp rastlamadıkları yönündeki sorusuna, "Sovyet mayınına rastlamadık. Bununla ilgili bilgimiz yok" diye yanıt verdi.

SNMCMG-2 gemileri, 21 Haziran 2007 tarihine kadar İstanbul'da liman ziyaretine devam edecek.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.