Miraç Kandili

Miraç Kandili

Hazreti Peygamber'in şahsında ''insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk'' anlamına gelen Miraç Kandili, bu gece idrak edilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, ''Miraç, insanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikayesidir'' dedi. Bardakoğlu, bu gece kutlanacak Miraç Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda, Miraç'ın göklere olduğu kadar, insanın kendi semasına, kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuk olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''10 Ağustos 2007 Cuma gecesini Cumartesi gecesine bağlayan gece, Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hak'kın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen kutlu Miraç gecesini yeniden idrak etmiş olacağız. Recep ayının 27. gecesinin tanık olduğu bu 'büyük buluşma', aslında her müminin günde 5 kez namaz aracılığıyla bir sırrını yaşadığı hikmetlerle dolu bir yolculuktur.

Miraç, insanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikayesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın
düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah'a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.

Yeryüzünün iki manevi merkezinde, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'da ve göklerde Hazreti Peygamberle gerçekleşen bu kutlu yolculuk, bugün bizim için manevi merkez olan gönül dünyamızda gerçekleşmelidir. Sevgili Peygamberimizin Miraç'ından ilham alarak bireyin, toplumun ve topyekün insanlığın yükselişi üzerinde düşünmek zorundayız. Tarih bize milletlerin ve devletlerin sadece kudret, ekonomik güç ve teknolojik üstünlükle yükselemeyeceğini açık bir şekilde göstermiştir.

Milletlerin yükselişi ancak siyaseti ahlakla, maddi gücü erdemle, teknolojik üstünlüğü ilim ve irfanla buluşturarak gerçekleşebilir. Hatta, güç ve kudret sahibi nice milletlerin ve devletlerin bu değerleri yitirdiğinde hem kendilerini hem de insanlığı aşağıların aşağısına yuvarlaması kaçınılmazdır. Bu sebepledir ki her zaman derin üzüntülerimizi tekrarlamak zorunda kaldığımız insanlık dramlarına her geçen gün bir
yenisinin eklendiğine şahit oluyoruz.''

-'''DUANIZ OLMASA NE EHEMMİYETİNİZ VAR' AYETİNE SIMSIKI SARILALIM''-

Bardakoğlu, Doğulu ve Batılı kayda değer bütün önemli düşünürlerin modern çağı insanlık açısından ''gerileme ve bozulmanın öne çıktığı bir çağ'' olarak nitelediklerini ve Miraç'ın insanın yitirmiş olduğu aşk boyutunu yeniden kazanabilmesi için bir imkan olduğunu belirtti.

Miraç'ın, Allah'ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitlik olduğunu kaydeden Bardakoğlu, mesajına şöyle devam etti: ''Miraç'ı hatırlamak ve anmak, günde 5 kez kapısını çaldığımız Allah'ın sonsuz merhametine yeniden ulaşma dileğidir. Miraç bizlere, Cenab-ı Hak'kın kullarını sevgi ve rahmet gözüyle görebilme imkanı sunar. Bugün
dünyada, yakınımızdaki komşularımızdan başlamak üzere, savaşlar, işgaller, dünyamızı tehdit eden doğal afetler, küresel ısınma ve diğer tabii tehlikeler, insanların ve devletlerin hırs ve tutkuları yüzünden karşı karşıya kaldığımız olumsuzluklardan kurtulmak için Allah'a sonsuz merhametinin kapısını dua ve niyazla çalmanın da seçkin bir anıdır.

Bu anın değerini iyi bilelim ve 'duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var' ayetine sımsıkı sarılalım. Unutmayalım, dua da bir miraçtır ve dua, Allah ile kul arasında yüksek bir bağdır, insanın bu dünyadaki yalnızlığını gideren en büyük buluşmadır. Daha güzel bir dünya, daha erdemli bir yaşam ve daha esenlikli bir hayat için dua ve ibadet etmekle yükümlüyüz.

Bu duygularla ülkemizde ve dünyada yaşanan bütün Müslümanların kutlu Miraç Kandili'ni tebrik ediyor, bu kutlu gecede Yüce Mevla'ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğinde, insanlığın hidayetine, başta yakın çevremiz ile İsra ve Miraç mucizesinin cereyan ettiği kutsal topraklarda olmak üzere bütün dünyada hak ihlallerinin, acı ve göz yaşının yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.''


AAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.