Kurusıkı ile ateş etmek kabahat

Kurusıkı ile ateş etmek kabahat

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kurusıkı tabanca ile caddede ve düğün konvoyunda ateş eden iki sanığın eylemlerini ''kabahat'' olarak niteledi ve 50 YTL ceza verilmesi gerektiğini bildirdi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kurusıkı tabanca ile caddede ve düğün konvoyunda ateş eden iki sanığın eylemlerini ''kabahat'' olarak niteledi ve sanıklara 50 YTL idari para cezası verilmesi gerektiğini bildirdi. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi, caddede seyir halindeyken kurusıkı tabancayla havaya ateş eden Muzaffer Ö'nün, ''genel güvenliği kasten tehlikeye soktuğu'' gerekçesiyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 170/1-c maddesindeki, ''silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır'' hükmü gereği cezalandırılmasına karar verdi.

Adalet Bakanlığı, yerel mahkeme kararının kanun yararına bozulmasını istedi.Dosyayı inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire, ''silah vasfında bulunmayan kurusıkı tabanca ile havaya ateş etme eyleminin, TCK 170/1-c maddesinde tanımlanan içinde silah bulunan suç tipine uygun olmadığını, korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde ateş etme eyleminin oluşmayacağı''nı kaydetti. Daire, Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesinin kararını kanun yararına bozarak, ''ortadan kaldırılmasına, cezanın çektirilmemesine'' karar verdi.

''KURUSIKI SİLAH VASFINDA DEĞİL''

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin kararına itiraz ederek, sanığın eyleminin, Kabahatler Kanunu'ndaki, ''Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, idari para cezası verilir'' hükmü kapsamında kaldığını ve idari yaptırım gerektiğine işaret etti. Başsavcılığın itirazında, ''cezanın çektirilmemesi''ne karar verilmesinin yasaya aykırı olduğunu belirterek, daire kararından ''cezanın çektirilmemesi'' ibaresinin çıkarılmasına, sanık Muzaffer Ö'nün 50 YTL para cezası ile cezalandırılmasına karar verilmesi istendi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kurusıkı tabanca ile ateş etmeyi ''suç'' değil ''kabahat'' olarak niteledi ve Muzaffer Ö'ye 50 YTL idari para cezası verilmesinin yerinde olacağına karar verdi.

DÜĞÜN KONVOYUNDA KURUSIKI

 Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Tavşanlı Asliye Ceza Mahkemesi'nin konuya ilişkin bir başka kararını da ele aldı. Tavşanlı Asliye Ceza Mahkemesi, katıldığı bir düğün konvoyunda yerleşim yeri içinde kurusıkı tabancayla ateş eden Adem K. hakkında, halkta korku, kaygı ve panik yarattığı gerekçesiyle 5237 sayılı TCK'nın 170. maddesi gereği 3 bin YTL adli para cezası verdi. Adalet Bakanlığı'nca kanun yararına bozma isteminde bulunulması üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 8. Dairesi, dava konusu kurusıkı tabanca ile ateş etme eyleminin, içinde silah ögesi bulunan 5237 sayılı TCK'nın 170. maddesinde tanımlanan suçu oluşturmadığı gözetilmeyerek, bu suçtan mahkumiyet hükmü kurulduğu gerekçesiyle yerel mahkeme kararını bozdu ve cezayı kaldırdı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, daire kararına itiraz etmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, aynı gerekçelerle sanık hakkında 50 YTL idari para cezası verilmesinin yerinde olacağına hükmetti.



AA

 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.