İzmir mitinge hazır

İzmir mitinge hazır

Cumhuriyet mitinglerinin sonuncusu yarın İzmir'de düzenlenecek.

"Birinci hedefimize ulaştık" diyen Atatürkçü Düşünce Derneği, diğer illerdeki mitinglerden vazgeçti. Şimdi sıra 'Oy kullan' kampanyasında

Atatürkçü Düşünce Derneği, yarın İzmir'de düzenlenecek mitingden sonra yeni bir cumhuriyet mitingi düzenlenmeyeceğini açıkladı.

İnternet sitesinden yapılan açıklamada "1. hedefe başarıyla ulaştık. 2. ve 3. aşamalarda ayrı bir strateji izlenecek. Bu bakımdan, Gaziantep, Denizli, Eskişehir, Zonguldak, Samsun, Hatay ve Sivas'ta miting düzenleme angajmanına girmiş olan arkadaşlarımızın burukluklarını anlamakla birlikte kendilerinden şimdiye kadar gösterdikleri özverili davranışlarının devamını rica ediyoruz" ifadesi yer aldı.


Vatandaşa sandık servisi!

ÇYDD Genel Başkanı Türkân Saylan da yaptığı açıklamada, "İlk sloganımız 'Çankaya laiktir, laik kalacak'tı. Mitinglerde erken seçim ve partilere birleşin çağrısı yaptık. Bundan sonra "Oy kullan" kampanyasına geçiyoruz. Seçim günü vatandaşları oy kullanmak için araçlarla taşıyacağız" dedi.

Cumhuriyet için tarihi bir mitinge ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir'de son hazırlıklar tamamlandı. Mitingin Anneler Günü'ne denk gelmesi nedeniyle önce 09.30'da Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri ziyaret edilecek. 10.00'da Alsancak Limanı'nda buluşulacak ve 11.00'de Kordonboyu'ndan Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçilecek.


Tekneler bile katılacak

1. Kordon'un Alsancak Limanı ile Konak arası miting alanı olarak belirlendi. Denizde de çok sayıda tekne, yat ve kayık Türk bayraklarıyla süslenerek mitinge renk katacak. Bergama vapuru da miting boyunca siren çalacak. DİSK'in kiraladığı uçakla alan üzerinde açmak istediği "Tam bağımsız Türkiye" pankartı Emniyet tarafından uygun bulunmadı. Miting nedeniyle otellerde doluluk oranı arttı, bayrak satıcıları kente akın etti. Miting Düzenleme Kurulu Başkanı avukat Ferda Kardelen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın da katılması beklenen mitingin "zafer kutlaması"na dönüşeceğini söyledi.

VALİ KIRAÇ: PATLAMANIN MİTİNGİ ETKİLEYECEĞİNİ SANMIYORUM


İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bornova'da pazar yerindeki patlamanın, yarın yapılacak Cumhuriyet Mitingi'ni etkileyeceğini sanmadığını bildirdi.

Vali Kıraç, gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamanın yarınki mitingle ilgisi olduğunu düşünmediğin belirterek, ''Mitingde yaklaşık 3 bin polis görev yapacak. Gerekirse bütün İzmir emniyet teşkilatını mitingde görevlendirebiliriz. Patlamanın yarınki mitingi etkileyeceğini sanmıyorum'' diye konuştu.

Cumhuriyet Mitingi Düzenleme Kurulu Başkanı avukat Ferda Kardelen ise yaptığı yazılı açıklamada, mitinge bir gün kala Bornova'da yaşanan patlamayı üzüntüyle öğrendiklerini kaydetti.

Patlamanın, mitingi engellemek, baltalamak isteyen güçlerin, katılımı azaltmaya yönelik bir eylemi olabileceğini iddia eden Kardelen, bu tip eylemlerin cumhuriyet güçlerini engellemeyeceğini, aksine mücadele azmini güçlendireceğini savunarak, ''Tarihimiz bunun örnekleriyle doludur. Olayı şiddetle kınadığımızı, yaralanan yurttaşlarımıza acil şifa dileğimizi bildiriyoruz'' görüşünü ifade etti.

Bu arada patlamanın meydana geldiği bölgenin yakınında askeri lojmanların bulunduğu ve lojmanlardaki bazı dairelerin camlarının kırıldığı bildirildi.

Öte yandan yarınki miting için İzmir'de bulunan yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri patlamanın meydana geldiği yerde gelişmeleri izledi.


Milliyet/A.A.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.