İstanbul'da bugün terör mitingi var

İstanbul'da bugün terör mitingi var

Doğuda artan terör olayları ve şehitlerin ardından bazı sivil toplum kuruluşları tarafından teröre karşı İstanbul'da bugün ''sessiz yürüyüş'' gerçekleştirilecek.

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (Ulusal STKB) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları tarafından teröre karşı İstanbul'da bugün ''sessiz yürüyüş'' gerçekleştirilecek.

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli, Cumhuriyet mitinglerini düzenleyen kuruluşlar olarak teröre de "hayır" demek istediklerini söyleyerek, bu amaçla 23 Haziran Cumartesi günü Perpa'dan Çağlayan'a bir yürüyüş gerçekleştirme kararı aldıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Meriçli, "Ateş düştüğü yakar ama terörün Mehmetçiklerimizi ve masum insanları şehit etmesi hepimizin içini yakıyor. İçimizi yakan bu bölücü teröre karşı, Perpa'dan Çağlayan Meydanı'na, Atatürk'ün 'Yurtta Barış Dünyada Barış' ilkesini anlamlı ve sessiz bir şekilde tüm dünyaya haykıracağız" dedi.

Yürüyüşün, Perpa önünden hareketle Çağlayan Meydanı'na kadar yapılacağını belirten Prof. Dr. Meriçli, Çağlayan'da şehitler için yapılacak saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir de basın açıklaması yapılacağını belirtti.

Yürüyüş sessiz olarak yapılacak

Prof. Dr. Filiz Meriçli, yürüyüşü Şişli'deki Atatürk Evi'ne kadar sürdürmek istediklerini, ancak trafik yoğunluğuna neden olmamak için daha sonra bundan vazgeçtiklerini kaydetti.

Yürüyüşün tamamen sessiz bir şekilde yapılacağını, hiçbir slogan atılmayacağını vurgulayan Prof. Dr. Meriçli, yürüyüşe katılanların teröre karşı pankart ve dövizler taşıyacaklarını ifade etti.

Prof. Dr. Meriçli, düzenleme komitesinde siyasi partilere yer verilmediğine işaret ederek, "Ama partilerin bireyleri bu etkinlikte yer almak isterlerse, siyasi kimliklerini dışarıda bırakarak aramıza katılabilirler" dedi.

Yürüyüşe sendikalar ve meslek örgütlerinin de destek verdiğini kaydeden Prof. Dr. Meriçli, yürüyüşün, Ulusal STKB ve ÇYDD ile bazı sivil toplum örgütleri tarafından organize edildiğini bildirdi.

Genelkurmay: "Kitlesel refleks" demişti

Genelkurmay Başkanlığı, 8 Haziran'da gecesi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörle mücadele konusunda sarsılmaz bir kararlılığa sahip olduğunu duyurmuştu.

Genelkurmay'ın basın açıklamasında ''TSK'nın beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir'' denilmişti.

Açıklamada, “Her fırsatta, yurtiçinde ve yurtdışında barış, özgürlük ve demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini, terör örgütüne paravan olarak kullanan kişi ve kuruluşların, bu olayların gerçek yüzlerini görme zamanı artık gelmiştir” ifadeleri yer almıştı.

Genelkurmay Başkanlığ'nın bu açıklamasının ardından, çeşitli illerde 'teröre lanet' mitingleri düzenleniyor.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.