İstanbul 'En güvensiz' kent seçildi

İstanbul 'En güvensiz' kent seçildi

AB Komisyonu'nun "Avrupa'nın Kentlerinde Yaşam Kalitesi" araştırmasına göre insanların kendilerini en az güvende hissettikleri kent İstanbul çıktı.

Eurobarometre tarafından 75 Avrupa kentinde yapılan araştırmaya Türkiye'den İstanbul, Ankara, Antalya ve Diyarbakır dahil edildi.

Avrupalıların yaşamaktan en fazla memnuniyet duyduğu kentlerin Hollanda'dan Gröningen, Polonya'dan Krakow ve Almanya'dan Leipzig olarak sıralandığı araştırmada İstanbul, sondan 3. olurken yalnızca Napoli ve Atina'yı geride bıraktı. "Bu kentte yaşamaktan memnun musunuz?" sorusuna verilen yanıtlara göre 75 kent arasında Ankara 59., Antalya 60. ve Diyarbakır 71. sırada yer aldı.

Avrupa'da iş bulmanın en kolay olduğu kentlerin Prag, Kopenhag ve Dublin olarak sıralandığı Eurobarometre araştırmasında Antalya 51., İstanbul 60., Ankara 65. ve Diyarbakır 71. sırada kaldı.

Araştırmada konut fiyatlarının en uygun olduğu konut Leipzig olurken, Diyarbakır 15., Antalya 24., Ankara 27. ve İstanbul da 56. sırayı aldı.

Avrupa'da yabancıların entegrasyonunda Romanya ve Bulgaristan kentleri ön sıraları paylaşırlarken son yıllarda çok sayıda yabancının yerleştiği Antalya 8. oldu. Entegrasyonda en başarısız kentlerin Graz, Viyana, Berlin, Stockholm ve Malmö olarak sıralandığı listede İstanbul 29., Ankara 30. ve Diyarbakır 38. sıraya yerleşti.

Araştırmaya göre Avrupa'nın hava kirliliğinden en fazla yakınılan kenti Atina olurken, Türkiye'den Ankara 17., Diyarbakır 25., Antalya 26. ve İstanbul 37. oldu.

Kentiçi ulaşımda en başarılı Avrupa kentlerinin Helsinki, Viyana, Rennes, Hamburg ve Münih olarak sıralandığı araştırmada Türkiye'den Ankara 54., Antalya 56., Diyarbakır 62. ve İstanbul 68. olarak arka sıralarda kaldılar.

Türk kentleri içinde park ve bahçe gibi yeşil alanlar açısından Antalya 24'üncülükle üst sıralara yaklaşırken Ankara 33., Diyarbakır 55. ve İstanbul 56. sırayı aldı.

Eurobarometre araştırmasında İstanbul, Avrupa'da insanların kendilerini en az güvende hissettiği kent oldu. Sıralamada İstanbul'u Napoli, Sofya, Atina, Bükreş ve Diyarbakır izledi. Antalya'nın 62'incilikle ve Ankara'nın 44'ncülükle geri sıralarda kaldığı listede en güvenli Avrupa kentleri Danimarka'dan Aalborg, Finlandiya'dan Oulu, İspanya'dan Oviedo ve Hollanda'dan Gröningen olarak gösterildi.AA


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.