Genital Siğil Tedavisi Nedir? Lazerle Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital Siğil Tedavisi Nedir? Lazerle Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital Siğil Tedavisi Nedir? Lazerle Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Bir diğer adı kondilom olan genital siğiller (kondilomlar) genellikle cinsel temas yolları ile bulaşan Human Papillomavirus’ün (HPV) HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 olarak isimlendirilen spesifik tiplerinden kaynaklı et renginde meydana gelen oluşumlara verilen isimdir. Genital siğiller cinsel birleşme dışında yalnızca cilt temaslı durumlarda geçebilmektedirler. Bu nedenden dolayı prezervatif (kondom) kullanımı bulaşma riskini azaltmakla beraber bu durumu tamamen engelleyememektedir. Kondilomlar, hem kadınlarda hem de erkeklerde genel olarak dış genital organların üstünde ya da anüs çevresinde ortaya çıkmaktadırlar. Nadiren görülmekle birlikte genital siğiller vajina içerisinde ve rahim ağzının (serviks) üzerinde de ortaya çıkabilmektedirler. Meydana gelen et şeklindeki bu siğil kitleleri mikroskop ile tanımlanabilecek şekilde küçük olabilecekleri gibi birden fazla sayıda siğilin bir araya gelmesiyle karnıbahar benzeri bir oluşum gösterecek biçimde büyük bir yapı da oluşturabilmektedirler. Genital siğiller ortaya çıktıkları bölgelerde yanma, kaşıntı ya da ağrı şeklinde kendilerini belli edebilmektedirler.

Genital siğiller kişide yaratabileceği fiziksel rahatsızlıklarla beraber psikolojik ve kozmetik sorunlara da neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı genital siğillerin yani kondilomların tedavisi ertelenmemeli, bu durum fark edildiğinde vakit geçirmeden uzman bir hekime müracaat edilmelidir. Aksi takdirde siğillerin bulunduğu alandan vücuttaki diğer alanlara doğru üremesi ve yayılımı oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Genital Siğil Bulaşıcı mıdır?

Evet. Genital siğiller cinsel ilişki yoluyla partnere bulaşır. Genital siğile neden olan HPV virüsü oldukça yüksek oranlı bulaşma riskine sahip bir virüstür ve hatta herhangi bir cinsel birleşme olmasa dahi sadece genital bölgelerin birbirine yakın teması neticesinde, hatta umumi tuvaletlerden bile bulaşabilmektedirler. HPV’nin açılımı “Human papilloma virus”dür. Human papilloma virüsü cinsel yaşantının en aktik olduğu dönemler olan 18 ile 25 yaş arasındaki bireylerde daha sık görülmektedir.

Günümüzde Human Papilloma Virus’ünün (HPV) 120’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasından 40’dan fazlası ise cinsel yollarla bulaşmaktadır. Dünya genelinde genital lezyonlarda en fazla tespit edilen türler 6, 11, 16 ve 18’dir. Bunlarla beraber en aktif olarak tespit edilmes 15 civarında HPV virüsü tipi mevcuttur.

Genital siğillerin yani kondilomların görüntüleri tipiktir ve genel olarak kolay bir biçimde tanınabilmektedirler. Kesin tanı için siğilden alınan biyopsinin patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisinde, oluşan siğillerin cerrahi yöntemler ile bulundukları alandan çıkarılması, koter vasıtasıyla siğillerin yakılması, kriyoterapi ile dondurulması, lazer ya da krem şeklindeki çeşitli ilaçlarla tedavi edilmesi yöntemlerinden biri ya da birden fazlası bir arada kullanılabilmektedir. Gebelik durumlarında ise kriyoterapi ve gebelik açısından herhangi bir sakınca içermeyen çeşitli ilaçlar ile tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca genital siğilin eksizyon (cerrahi) veya lazerle tedavi ile alınmasıyla birlikte genital siğile sebep olan HPV virüsüne karşı ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda doktorunuz doğru tedaviyi önerecektir.

Lazerle Genital Siğil Tedavisi Yapılabilir mi?

Evet, lazerle siğil tedavisi yapılmaktadır. Genital siğil tedavisinde kullanılacak yöntem kadın doğum uzmanı doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Genital siğil ameliyatı basit bir işlem olup; koterizasyon ile, basit minimal cerrahi bir girişimle veya lazer sistemleri ile yapılabilmektedir. Genital siğil ameliyatı olmadan önce doktorunuz tarafından gerekli tetkikler ve analizler yapılacaktır.

Genital Siğile Karşı Önlemler;

Genital siğil oluşumuna karşı alınabilecek en etkili yöntem tek eşli bir yaşam sürdürmek ve birden fazla partner ile cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Şayet birden fazla partner ile cinsel ilişkide bulunulacaksa prezervatif kullanmak diğer tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi kondülomların bulaşmasında en etkili yoldur. Ancak bununla beraber siğiller kondomun kapladığı alanların dışarısında da bulunabileceğinden, prezervatif kullanımı her zaman %100 etkili olmayabilir. Genital siğillere karşı önlem amacıyla en sık kullanılan yöntemlerden biri de HPV aşısıdır. Ancak bu konuda bilinçli kullanım önemlidir, ancak uzman hekiminizin reçete etmesiyle kullanmalısınız.

Kondilomların (Genital Siğillerin) Varlığında Doğum Nasıl Gerçekleşmelidir ?

Doğum kanalını, vajen içerisini ve rahmin ağzını kapatacak kadar büyük durumda olan siğiller ile doğum esnasında kanayabilecek durumdaki siğillerde sezaryen doğum tercih edilmektedir. Genital bölgedeki küçük ve az miktardaki kondilomların varlığında ise nadir de olsa bunların bebeğe geçme riski bulunmaktadır. Bu durumda bebekte juvenil laringeal papillomatozis adı verilen hastalığa (bebeğin solunum yollarında papilom oluşumu) neden olma riski bulunmaktadır. Gerek normal doğumlarda, gerekse de sezaryen doğumlarda bebekte bu hastalığa nadiren de olsa rastlanmış olup, sezaryen doğumun hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırıp kaldırmayacağı henüz netlik kazanmış bir konu değildir.

Genital Siğiller Kansere Dönüşebilir mi veya Kanser Yapabilir mi?

Hayır. Genital siğillere sebep olan HPV virüs tipleri düşük risk sınıfında yer alırlar, kansere sebep olma gibi bir özellikleri yoktur.

İzmir’de Genital Siğil Tedavisi Yapan Doktorlar

Genital siğil tedavisi hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilmektedir. İnternette izmir siğil tedavisi aramalarında genellikle sonuçlardan beklenen Genital siğil tedavisi yapan doktorlardır. Genital siğil tedavileri kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Erkeklerde görülen genital siğillerin de kadın doğum uzmanları tarafından yapılmasında sakınca yoktur.

Genital Siğil Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişebilir?

Genital siğil tedavisi fiyatları uygulamanın yapılacağı şehre göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin İzmir genital siğil tedavisi fiyatları ile İstanbul fiyatlarının farklı olması gibi. Bunun dışında siğillerin durumu hastadan hastaya değişebileceğinden dolayı net bir fiyat belirtmek doğru olmayacaktır. Erkek genital siğil tedavisi ile kadın genital siğil tedavisi fiyatları da farklı olabilir. Ayrıca tedavinin hangi yöntemle yapılacağı da ücretlere etki edebilir. Lazerle genital siğil tedavisi fiyatları ile genital siğil ameliyatı fiyatlarının farklı olabilir.

Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce kliniğimize gelen tüm hastalarımızın yaşam kalitesini etkileyen veya etkileyecek tüm sorunlarına tavizsiz bir gizlilik ve mahremiyet ile çözümler sunmaktayız. Güncel bilgi, ileri teknoloji ve %100 gizlilik prensiplerimiz ile sağladığımız yüksek memnuniyet ve başarı oranlarımız sayesinde kızlık zarı dikimi operasyonları yapan İzmir klinikleri içinde her geçen gün daha çok tercih edilmekteyiz.

Siz umutsuz olmadığınız ve bize ulaştığınız anda size en doğru tedaviler ile yardımcı olmak için buradayız. Kaygılarınızı gidermek ve sorunlarınızı çözmek için hazır hissettiğiniz anda bize 7 gün, 24 saat 0 (232) 421 90 50 nolu telefonumuzdan ulaşabilir aklınızdaki tüm soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için www.drersozince.com sitemizi de ziyaret edebilirsiniz. Hakkımızdaki yorumları DoktorTakvimi.com ve Google yorumlarımızdan okumanızı dileriz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.