Cep'te faturayı düşürmenin yolları

Cep'te faturayı düşürmenin yolları

Operatörler dakika ücretlerini düşürürken kontör atış süresinden kazanıyor. Tüketici ise saniye üzerinden konuşturan tarifede daha az fatura ödüyor. Fatura düşürmenin bazı yolları:

GSM operatörleri dakika ücretlerini düşürürken kontör atış süresiyle oynayarak artık sürelerden kazanıyor ve gelirini artırıyor. Bedava konuşma süreleri de daha çok konuşma alışkanlığı kazanmamıza neden oluyor.

Abonelerin faturalarının artmaması için operatörlerin sunduğu dakika bazlı tarife yerine saniye bazlı tarifeye geçmesi gerekiyor. Operatörler müşterilerinin ortalama konuşma sürelerine göre dakika ücretlerini aşağı çekiyor gibi görünse de kontör atış süreleriyle aradaki bedeli tahsil ediyor. Üstelik bedava konuşma süreleri ve kısa mesajlar için getirilen şartlar da tarifeleri yukarı doğru çekiyor.

Sonuçta daha çok konuşup daha fazla mesaj çekip daha fazla ödüyoruz. Türkiye'de ekonomik kriz ve deprem sonrası vergiler konuşma sürelerinin düşmesine neden olmuştu. 3 GSM operatörün rekabeti ve son dönemde reklam kampanyalarıyla ortaya çıkan Türk Telekom'un da eklenmesi konuşma sürelerini artırmaya başladı.

Turkcell'de aylık konuşma süreleri 68 dakikadan 89 dakikaya çıktı. Vodafone da 2007'nin ilk üç ayında 103 dakika olan kişi başı konuşma süresine sahipken 30 Haziran'da 109 dakikaya ulaştı. Avea ise yine konuşma sürelerinin son üç ayda arttığını açıkladı.

KONUŞMALAR KESİLEBİLİR

Ancak artan konuşma süreleri bütün operatörlerin kesilen konuşma miktarında artışa neden olacak. Şebeke kapasitesi yetersiz olursa konuşmalar kesilebiliyor. Operatörler bedava konuşma sürelerini yoğunluğun az olduğu hafta sonlarına veya gün içine dağıtarak şebekeyi rahatlatıyor. Turkcell'in sahip olduğu abone miktarı da diğer operatörlerin toplamından fazla.

Turkcell artan frekansı 3'üncü nesil altyapı ile karşılamayı düşünürken diğer operatörler de baz istasyonu konusunda yatırımlarına artırarak devam etmek zorunda. Baz istasyonu eklemek hiç kolay değil. Büyük şehirlerde risk daha yüksek.

TARİFE OYUNUNA DİKKAT EDİN

GSM operatörlerinin tarifelerinin altında yazan minik yazılara mercek tutunca daha az harcamak mümkün. İşte faturanızı düşürmenin yolları:

Operatör değil, ben kazanmalıyım diyorsanız, saniyeli tarifeye geçmek daha çok kazandırıyor. Eğer her seferinde "10 dakikadan az konuşmuyorum" derseniz kontör atış süresi 1 dakika olan tarife de işinize gelebilir. Ancak genelde telefonla konuşurken kısa sürede kapatmaya çalıştığımız için artan süreler operatörün cebine kalıyor. GSM operatörleri özel tarifeler için bazen sabit ücret alıyor. Tercihinizi yaparken mutlaka sabit ücret ödeyip ödememek gerektiğini karşılaştırın. Operatörler arası arama yapıyorsanız, sık aradığınız numaraların size maliyetini mutlaka karşılaştırın. Genelde operatörler arasında arama ücretleri yüksektir, karşılaştırmakta fayda var.

HANGİ ŞİRKETİN NE KADAR ABONESİ VAR?

Turkcell : 33.8
Vodafone : 14.9
Avea : 9.0
TOPLAM : 57.7

SabahHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.