5 milyon çalışana müjdeli haber

5 milyon çalışana müjdeli haber

TBMM Genel Kurulunda, Konut Edindirme Yardımı (KEY) kesintilerinin hak sahiplerine ödenmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

Kanun, 1987 ile 1995 yılları arasında KEY kesintisi yapılan hak sahiplerine, nakit veya hisse senedi olarak ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Kanun, emekliler ile hak sahiplerinin mirasçılarının da ödemeden yararlanmasını öngörüyor.

Kanuna göre, KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve tasfiye halindeki Emlak Bankasına devretmekle yükümlü olup bankaya bilgi gönderen kurumlar dışındaki tüm kurum ve kuruluşlar, KEY kesintileri Emlak Bankası'na aktarılmış olan hak sahiplerinin isimleri ve yardım tutarlarının yer aldığı listeler ile KEY tutarı tahsil edilmiş, ancak Emlak Bankasına aktarılmamış olan hak sahiplerinin isimleri ile yardım tutarlarının yer aldığı listeleri, 6 ay içinde Bankaya teslim edecek.

Bakanlar Kurulu, bu süreyi, bir defaya mahsus olmak üzere 3 aya kadar uzatabilecek. Bu süre içinde, hak sahiplerine ilişkin listelerin bildirilmemesi, mükerrer veya yanlış bildirilmesi halinde hak sahiplerine karşı sorumluluk, ilgili kurum veya kuruluşlara ait olacak. Kurumlar, belirtilen listelerdeki tutarlar ile bu tutarların ilgili bankaya yatırıldığına ilişkin dekontların mutabakatını yapmak ve dekontları gerektiğinde ibraz etmek üzere muhafaza etmekle yükümlü olacak.

Emlak Bankası tarafından başlatılan hak sahiplerinin belirlenmesi işlemleri, Banka tarafından ilgili kuruluşlarca gerekli mutabakatları sağlanarak gönderilen listeler esas alınarak tamamlanacak. Banka, hak sahiplerinin isim, kesinti ve nemalarını içeren listeleri, 3 ay içinde Emlak Konut Gayrı Menkul Yatırım Ortaklığına, (EGYO) bildirecek.

Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan, bu süreyi bir defaya mahsus olmak üzere 2 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Kanunun uygulanmasında SSK tarafından işyerlerinden gecikme zammı ve faiziyle tahsil edilen KEY tutarının ilişkin olduğu ayı takip eden ayın sonunda tahsil edilmiş olduğu kabul edilerek işlem yapılacak. Banka ile SSK, hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla yürütülecek işlemler için, ihtiyacı olan personel, mal ve hizmet alımı yapabilecek.

ALACAKLARIN NEMALANDIRILMASI VE ÖDEME

Hak sahiplerinin konut edindirme yardımı ana para tutarlarının nemalandırılmasında; 1 Ocak 1987 ila 29 Aralık 1999 tarihleri arasındaki dönem için, bankanın 6 aylık vadeli mevduat faizi, bileşik usulde uygulanacak. 29 Aralık 1999 tarihinden sonraki dönem için, EGYO'nun net aktif değerinin yüzde 60.96'sı, banka tarafından ayni sermaye olarak EGYO'ya devredilen taşınmaz karşılığı, 395 milyon 751 bin 717 YTL'ye oranı esas alınarak nema hesaplanacak.

EGYO'nun net aktif değeri, SPK'nın gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin düzenlemelerindeki usul ve esaslara göre belirlenecek. Hak sahiplerine, talep etmeleri halinde ödemeler, nemasıyla birlikte nakit veya payları oranında EGYO hisse senedi verilerek yapılacak.

Her bir hak sahibinin, EGYO'nun sermayesinin yüzde 60,96'sı içindeki payı; hak sahibinin konut edindirme yardımının 29 Aralık 1999 itibariyle nemalandırılmış toplam değerinin, tüm hak sahiplerinin KEY'in nemalandırılmış toplam değeri içindeki payı esas alınarak belirlenecek. Hak sahiplerine yapılacak ödemelerde kullanılmak üzere, gerektiğinde Hazine Müsteşarlığı tarafından EGYO'ya, ikrazen devlet iç borçlanma senedi ihraç edilebilecek.

Hak sahiplerince talep edilmesi halinde, karşılığının Hazine tarafından EGYO'ya aktarılmasını takiben, EGYO tarafından nemasıyla birlikte nakit olarak ödeme yapılabilecek. KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve bankaya devretmekle yükümlü kurum ve kuruluşlar nezdinde bulunan ve bankaya aktarılmamış olan KEY tutarlarının tamamı, fer'ilerinin tahsili beklenilmeksizin, Hazine Müsteşarlığının Merkez Bankası nezdindeki hesabına aktarılacak.

Bu kişilere ait KEY tutarları, gecikme zamlarıyla birlikte, ilgili kurumlarca tahsil edilmesinin ardından, tahsilatın yapıldığı tarihi izleyen ayın sonuna kadar, Hazine Müsteşarlığının Merkez Bankası nezdindeki hesabına aktarılacak. Hak sahiplerine yapılacak nakit ödemeler, EGYO tarafından belirlenecek ödeme planı ve süresine göre yapılacak. Nakit ödemeler için EGYO ile Ziraat Bankası arasında protokol düzenlenecek.

HAK SAHİPLERİ, RESMİ GAZETEDE İLAN EDİLECEK

 Hak sahiplerine ilişkin olarak Bankaca EGYO'ya bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere Resmi Gazete'de ilan edilecek. İletilen listelerde isimleri yer almadığı halde, kendisinden kesinti yapıldığını ileri sürenlerin, ilanın yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve ilgili bankaya devretmekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlara başvurmaları halinde, adlarına kesinti yapıldığının anlaşılması halinde, KEY tutarları hesaplanarak, başvuruyu izleyen 2 ay içinde Bankaya bildirilecek.

Belirtilen başvuru süresi geçirildikten sonra yapılan talepler, ilgili kurum ve kuruluşlarca dikkate alınmayacak. İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar, Hazineye gelir kaydedilecek. EGYO'ya ayni sermaye olarak devredilen gayrimenkuller karşılığı 395 milyon 751 bin 717 YTL tutarındaki sermayeden, hak sahiplerine nakit ödeme yapılan tutar, sermaye azaltımı yoluna gidilerek EKGYO bilançosuna işlenecek.

EGYO'nun faaliyetlerine, vergi muafiyet ve istisnaları öngören hükümleri hariç sermaye piyasası mevzuatı, 5 yıl süreyle uygulanmayacak. EGYO'nun sermaye değişimiyle ilgili işlemleri ve bu düzenleme gereğince yapacağı tüm işlemler, her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olacak. Düzenleme uyarınca hak sahiplerine ödeme yapılması ve hisse senedi verilmesi işlemleri tamamlanıncaya kadar, hak sahiplerinin EGYO'daki hissedarlığından doğan mali ve yönetimsel hakları, TOKİ tarafından temsil edilecek.

Düzenlemenin uygulanmasına ilişkin yönetmelikler, TOKİ ve Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu bakanlıklar tarafından ortaklaşa hazırlanarak yürürlüğe konulacak. Yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar mevcut düzenlemeler geçerli olacak. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının kabulünün ardından, birleşimi, yarın saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.