Yurtdışından Milletvekili

Yurtdışından Milletvekili

Yurtdışında yaşayan Türkler arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girebilen tek isim, Fazilet Dağcı Çığlık.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Erzurum milletvekili seçilen Çığlık, Avrupa’nın en müreffeh ülkesi olarak tanımlanan İsviçre’den şimdi dört yaşındaki çocuğu ve eşiyle Ankara’ya taşınmanın hazırlıklarını yapıyor. Fazilet Dağcı Çığlık’ın bir özelliği de, çok partili dönemde, Erzurum’dan seçilen ilk kadın milletvekili olması.

Erzurum Alaca köyü doğumlu olan Çığlık, ailesi ile birlikte üç yaşında İsviçre’ye göç etmiş. Çocukluğunu ve gençliğini İsviçre’de geçiren Çığlık, Zürih Havalimanı Stratejik Bilgi İşlem Merkezi'nde bilgisayar mühendisi olarak çalıştığı sırada, AKP’nin Avrupa’daki örgütü Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nde aktif çalışmalara başlamış.

Türkiye’de siyasete atılması ise erken genel seçimler öncesine rastlıyor. Milletvekilliği adaylığı AKP Erzurum teşkilatında ilk başta sıcak karşılanmayan Fazilet Dağcı Çığlık buna rağmen partilileri ve seçmenleri ikna etmeyi başarmış.

Çığlık milletvekili olarak doğduğu kentin tanıtımı için çaba sarf edeceğini belirtiyor:  Amerika’nın Sesi Radyosu’ndan Cem Dalaman’a konuşan Fazilet Dağcı Çığlık, Avrupalı Türk’lerin Meclis’teki sesi olmak istediğini söylüyor. Çığlık, “Avrupa’daki Türklerin sorunlarını biliyorum, onun içinden gelmiş bir insanım. Hükümetimizin hazırlayacağı program dahilinde, bu sorunlara eğileceğiz. Dış Türklerle ilgili bir proje olduğunda, onun içinde yer almak isterim. Avrupa’daki Türkler’in sorunlarının çözülmesi için çaba göstereceğim" diyor.

Çığlık, mecliste kadınların sorunlarıyla da ilgileneceğini kaydediyor:
Kendisini 'milliyetçi-muhafazakar’ olarak tanımlayan Fazilet Dağcı Çığlık’ın bir özelliği İsviçre’de yetişmesine rağmen Erzurum şivesini konuşabilmesi. Çiçeği burnundaki milletvekili bu özelliği ile Erzurumluları daha inandırıcı bir şekilde temsil edebileceğini belirtiyor.

Hürriyet
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.