Yeni ‘Kent Merkezleri’

Yeni ‘Kent Merkezleri’

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; İkitelli, Cendere, Kartal ve Riva başta olmak üzere ilk etapta 12 bölgenin İstanbul’un yeni ve modern kent merkezleri haline getirileceğini açıkladı.

“Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli- Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması”nın ödül töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde (İMP) yapıldı. Törene Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım da katıldı.
 
Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’u tek merkezli olmaktan çıkarıp çok merkezli hale getireceklerini söyledi. İstanbul’un yeni yerleşim alanlarının yeni normlarda belirlediklerini vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul’un en büyük sorunu tek merkezli olması. Şimdi 12 nokta belirledik ve yarışma açıp buralarla ilgili projeler yaptırıyoruz. Bunlar rafta kalmayacak hayata geçirilecek. Bunlardan bir tanesi İkitelli. Çalışmalarımızla İstanbul’u çok merkezli hale getireceğiz” diye konuştu.
 
Riva Bodrum olacak…
 
 
İkitelli bölgesinin özellikle Kayabaşı’ndaki yeni yapılanmayla 1 milyonu aşan yoğun bir nüfusun yaşam alanı haline geldiğine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Burası altyapısı, metrosu ve diğer her şeyi ile artık kent merkezlerinden birisi olacak. Böylece ilk defa kendiliğinden gelişen bir merkez değil, kurgulanan, akılcı, yönlendirilmiş ve orada yaşayan vatandaşların her şeyi düşünülmüş bir merkez oluşturacağız. Bu çerçevede düzenlenen İkitelli merkeziyle ilgili proje yarışması da sonuçlandı. Öte yandan, Kartal alt bölgede 555 hektarlık bir alanda da müthiş bir merkez oluşacak. Kağıthane’de Sadabad’ın arkasında Cendere’de yeni bir kent ve cazibe merkezi oluşturmayı düşünüyoruz. Yine aynı şeklide Riva’da da Tarihi yarımada büyüklüğünde bir alanda Bodrum’u aratmayan bir turizm alanı oluşturacağız. Bunun içinde uluslararası bir yarışma düzenleyeceğiz. Bu projeleri gerçekleştirirken hak sahiplerini mağdur etmeden bir gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürmek veya hak sahiplerinin kazanımlarını düşünen bir sitemi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu projelerin öncülüğünü belediyemiz KİPTAŞ ile yapacak ve güvenilirliğini ortaya koyacak.”
 
 
Törende konuşmalardan ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Projeler Müdürlüğü tarafından açılan “Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli-Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması”nda birinci olan ve 120 bin YTL ödül kazanan K.T.Ü’den Yüksek Mimar Doç. Dr. Ayhan Usta’nın ekip başı olduğu mimarlar ile dereceye giren diğer ekiplere ödülleri verildi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.