Yemin Töreni Sona Erdi

Yemin Töreni Sona Erdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23. Dönem milletvekilliği yemin töreni sona erdi. TBMM Genel Kurulu, Başkanlık seçimi için 9 Ağustos Perşembe günü saat 15.00'te toplanacak.

Meclis'in yeni yasama dönemi öncesinde milletvekilleri yeminlerini yaptı. Yemin töreni için yapılan oturuma iki kez ara verildi. 10 saat 20 dakika süren yemin töreni, geçmiş dönemlere göre daha sakin geçti.

Genel Kurul'a en yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlık etti.

Yeni milletvekillerinin heyecanları dikkat çekerken, milletvekillerinin büyük bir kısmı yeminlerini kürsüye konulan kağıttan okudu. Milletvekillerinin tümüne yakının yemin metni üzerinde uzun süre çalıştıkları ve hata yapmadan okumaya gayret ettikleri gözlendi. Bazı milletvekilleri ise yemin metnini hazırladıkları ve büyük puntoyla yazılmış notlardan okudu.

Yemin töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yemin ettikten sonra İstanbul'daki programı için ayrılırken, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve bazı bakanlar yemin törenini Genel Kurul'dan ayrılmadan takip etti.

Töreni baştan sona izleyen diğer bir lider de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli, verilen aralar dışında Genel Kurul Salonu'ndan ayrılmadı. Çok sayıda MHP'li milletvekili de Bahçeli gibi, Genel Kurul Salonu'ndan ayrılmadı.

Yemin töreninin başlarında Genel Kurul Salonu'nda hazır bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ilerleyen saatlerde Genel Kurul'a diğer partilerin genel başkanlarının yeminlerini izlemek için girdi.

DTP'li milletvekilleri de yemin töreninin büyük bir bölümünü Genel Kurul Salonu'ndan takip etti. DTP'liler, verilen iki ara dışında kulislere nadiren indi.

Yemin töreninde saatler ilerledikçe, gerek ziyaretçi gerekse milletvekillerinin törene olan ilgisi azaldı. Aynı şekilde, törenlerin açılışına büyük ilgi gösteren basın mensuplarının sayısı da saatler ilerledikçe azaldı. Tören boyunca hizmet veren Meclis lokantasının garsonları da yeni milletvekillerini tanımak için gayret sarfetti.

Yemin töreni, geçici Başkan Şükrü Elekdağ'ın teşekkür konuşmasıyla sona erdi. Yemin töreninin ardından, 22 Temmuz seçimlerini kazananlar milletvekilliği sıfatını resmen kazanmış oldular. Yemin töreninde bulunmayan AKP İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı ise, katıldığı ilk Genel Kurul toplantısında yeminini gerçekleştirecek.

-Kamer Genç'in itirazı-

Geçici Başkan Elekdağ birleşimi kapatırken, Meclis Başkanlığı seçimi için, geçici Başkanlık Divanı'na beş gün içinde adayların bildirilmesi gerektiğini belirtti ve bu sürenin ardından Genel Kurul'un ikinci birleşiminin 9 Ağustos Perşembe günü saat 15.00'te başlayacağını belirtti.

Bunun üzerine Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, oturduğu yerden bu sürenin yeterli olmadığını, yemin töreninin 5 Ağustos Pazar gününün ilk saatlerinde sona ermesinden kaynaklı olarak ikinci birleşimin 10 Ağustos Cuma günü yapılması gerektiğini söyledi. Geçici Başkan Elekdağ ise, Genç'in sözlü itirazını, oturumun kapandığını söylerek reddetti.

(ANKA)
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.