UNESCO'nun Mevlana yılı

UNESCO'nun Mevlana yılı

2007 yılının UNESCO tarafından Mevlana yılı olarak kabul edilmesi nedeniyle bu sene 17 gün boyunca çift program olarak düzenlenecek.

Heryıl 1-17 Aralık tarihleri arasında kutlanan Şeb-i Arus törenleri, 2007 yılının UNESCO tarafından Mevlana yılı olarak kabul edilmesi nedeniyle bu sene 17 gün boyunca çift program olarak düzenlenecek.
UNESCO'nun 2007 yılını Mevlana yılı olarak ilan etmesi ve yurtdışında yapılan tanıtımlar nedeniyle bu yıl çok sayıda turist bekleniyor. Mevlana Kültür Merkezi'nde yapılacak olan törenlere yoğun ilgi olacağı bekleniyor. Bu nedenle törenlerin yapılacağı 17 gün boyunca, her gün için iki ayrı program yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen törenlerde aşırı ilgi nedeniyle yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması için böyle bir önlem aldıklarını söyleyen yetkililier, Aralık ayının ilk gününden itibaren 17 günde toplam 33 sema programı hedefliyor.

 

Konya Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2007 yılında yurdışında yapılan tanıtımlar neticesinde çok sayıda turist beklediklerini söyledi.

 

Yünden; "Geçtiğimiz yıllarda edindiğimiz tecrübeler neticesinde bu yılın Unesco tarafından Mevlana yılı olarak ilan edilmesi ve yurtdışında yaptığımız tanıtım çalışmaları sonunda Şeb-i Arus törenlerine çok sayıda turist bekliyoruz. Ancak yapılacak olan programlar aşırı kalabalık nedeniyle izdihama yol açabilir bu nedenle bu yıl tören boyunca hergün çift program düzenleyeceğiz." şeklinde konuştu.

 

Bu yılın ilk aylarında Konya'ya gelen turist sayısında çok fazla bir artışın olmadığını söyleyen Yünden, 17 Aralık'ta yoğun bir turist trafiği yaşanacağını vurguladı.

 

Yurtdışında Türkiye adına yapılan tanıtımların son derece önemli olduğunu dile getiren Yünden, Avrupa ülkelerinde yapılan Konya ve Mevlana ile ilgili tanıtımların önümüzdeki yıllarda meyve vereceğini sözlerine ekledi.


TÜRKİYE TURIZMHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.