Unakıtan: Özelleştirmeler devam edecek

Unakıtan: Özelleştirmeler devam edecek

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, istihdamın üzerindeki vergi ve sigorta primi yüklerini azaltmak suretiyle bütün müteşebbislerin rekabet gücünü artırmak istediklerini belirtti.

Unakıtan, ''IMF İcra Direktörleri de bizi destekliyor. Bu konuda çalışmalar tamamlandı. Meclisin gündemi nedeniyle getiremedik. Önümüzdeki dönem Meclise gelecek ilk kanunlardan biri budur'' dedi.

Bakan Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan, Vali Kadir Çalışıcı, AK Parti Eskişehir milletvekili Murat Mercan, milletvekili adayları ve partililerle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Unakıtan, Ulaştırma Bakanını TCDD Genel Müdürü ile birlikte Eskişehir'e davet edeceğini belirterek, Hızlı trenin, kentin içinden geçen kısmının yerin altına alınması konusunu halledeceklerini kaydetti.

Eskişehir-İstanbul karşılıklı uçak seferlerinin 21 Haziran'da başlayacağını ve Anadolu Üniversitesi Havaalanına THY'nin ilk uçağının bu tarihte ineceğini açıklayan Unakıtan, havaalanının büyük uçakların inip kalkmasına elverişli hale getirilmesi için gerekli olan genişletme çalışmalarını da hep birlikte gerçekleştireceklerini bildirdi.

-''SONA KALAN DONA KALIR''-

Bu arada Büyükerşen, bu tür yatırımların hep seçim arifesine denk geldiğini belirterek, ''Sona kalan dona kalır. Eskişehir'in bu konuda çok tecrübesi var. Eski Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir zamanında yine bir seçim öncesi apar topar İstanbul-Eskişehir seferleri başlamıştı. Daha sonra kaldırıldı. Bu seferler, bu uçaklarla ekonomik değil. Eskişehir'in dış hat ulaşımına ihtiyacı var'' dedi.

Bakan Unakıtan ise birlikte çok iş yapacaklarını anlatarak, ''Biz sizi seviyoruz. Eskişehir dışarıyla bağlantı kurma durumuna geldi. 2002'de Eskişehir'in ihracatı 300 milyon dolardı, 2006'da 1 milyar dolar oldu. Eskişehir'i teknoloji üssü haline getireceğiz. İki üniversitesi ve uçak sanayi alt yapısı bulunan kent buna hazır. Uşak'ta saferler başladı. Uçaklar ilk seferlerde dolmadı. Fakat belediye uçakların dolması için özel bir çaba gösterdi. Şimdi uçaklarda yer bulunamıyor'' diye konuştu.

Yeniden konuşan Büyükerşen'in, ''Ne yapmış belediye? Hiçbir belediye dolduramaz'' demesi üzerine de Unakıtan, ''Telefon var. Bir zahmet aç öğren. Hocam belediyede particilik olmaz. Biz senin de yanındayız. Birlikte güzel işler yapacağız'' dedi.

Türksat'ın Eskişehir İl Özel İdaresi ve birkaç özel firmayla şirket kurduklarına da değinen Unakıtan, ''Türksat genel müdürü ile görüştüm. Türksat ile ilgili bütün yatırımları Eskişehir'e getiriyoruz. Bunun çalışmaları bitti. Yer problemimiz var. En kısa sürede onu da çözeceğiz'' görüşünü dile getirdi.

Ziyaretin ardından gazeteciler, Büyükerşen ile Maliye Bakanı Unakıtan'ın yan yana fotoğrafını çekmek istedi. Büyükerşen, yanında eşi Ahsen Unakıtan bulunan ve kendisine ''Hocam sizi yanıma alayım'' diyen Maliye Bakanı Unakıtan'a ''Yok ben sizi eşinizden ayırmayayım'' karşılığını verdi.

-''BU HIZLA GİDERSEN BANA BİLE BORÇ VERİRSİN''-

Buradan Odunpazarı alt kademe Belediyesine geçen Unakıtan ve beraberindekiler, Başkan Burhan Sakallı'yı ziyaret etti.

Sakallı, belediyeyi devraldıklarında çok borcu bulunduğunu, kamuya şimdiye kadar 20 milyon YTL borç ödemesi yaptıklarını belirterek, 1-2 milyon YTL daha borçları olduğunu, onları da ödeyeceklerini söyledi.

Unakıtan da ''Sen bu hızla gidersen bana bile borç verirsin'' dedi.

Bakan Unakıtan, belediye bütçesine ilişkin ''Belediye bütçenizde açık var mı'' sorusunu yöneltmesi üzerine, Sakallı, ''Var sayın Bakanım. Hem de sadece Maliye Bakanının kapatacağı açıklar var'' yanıtını verdi.

-''MÜTEŞEBBİSLERİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK İSTİYORUZ''-

Gazetecilerin özelleştirmeler, vergi ve sigorta primlerinin azaltılması konularında bir çalışma olup olmadığı yönündeki sorularını da yanıtlayan Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:

''Özelleştirme hükümet politikası. Türkiye artık küresel bir oyuncu. Küreselleşen ekonomiye entegre oldu. Bu kapsamda rekabet gücünü artırma gerekliliği var. İstihdamın üzerindeki vergi ve sigorta primi yüklerini azaltmak suretiyle bütün müteşebbislerin rekabet gücünü artırmak istiyoruz. IMF İcra Direktörleri de bizi destekliyor. Bu konuda çalışmalar tamamlandı. Meclis'in gündemi nedeniyle getiremedik. Önümüzdeki dönem Meclise gelecek ilk kanunlardan biri budur. Özelleştirmeler devam edecek. Özelleştirmeler yapısal reformların en önemli ayağıdır. Aynen devam edilecek. Özelleştirmeleri demir perde diye tabir edilen ülkeler bile yaptı, bitirdi. Dünyadaki bütün ülkeler bitirdi. Türkiye hala bunu konuşuyor.''

-''GERİDE KALMIŞ FİKİRLERE İTİBAR ETMİYORUZ''-

Unakıtan, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak, fırsat eşitliği sağlamak için özelleştirmeleri yapmak zorunda olduklarını anlatarak, satılan malların bir yere gitmediğini, her şeyin Türkiye'de durduğunu kaydetti.

Kendileri için bazı çevrelerin ''evdeki gümüşleri bile satıyorlar'' şeklinde konuştuğunu belirten Unakıtan, şunları söyledi:

''Verimlilik ve vergiler artıyor. Çünkü özel sektör 10 düşünüp 1 adım atıyor. Böylece ekonomi üzerindeki yükler, kamburlar temizleniyor. Özelleştirmeler ekonomi için itici güç oluyor. Bu kadar yabancı sermaye Türkiye'ye durduk yerde gelmiyor. Kim ne derse desin bunları yapmaya devam edeceğiz. Geride kalmış fikirlere itibar etmiyoruz. Türkiye de etmiyor. Rahmetli Özal'a da (köprüyü sattırmayız) demişlerdi. Aynı zihniyet devam ediyor. Biz onlara bakarsak bir adım ilerleyemeyiz. Ne onları duyuyoruz ne de onlara bakıyoruz.''

Bakan Unakıtan, Eskişehir'de kavga, gürültü, çene çalma döneminin bittiğini ifade ederek, ''Çalışma zamanı başladı. Projelerimizi bir bir hayata geçireceğiz'' diye konuştu.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, daha sonra Bakan Unakıtan'a tarihi Odunpazarı Evlerini içeren seramikten bir tablo hediye etti.

Unakıtan ve beraberindekiler, buradan Tepebaşı alt kademe Belediyesine geçerek Başkan Tacettin Sarıoğlu'nu da ziyaret etti.

AA


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.