Türk Yapımı İlk Sahil Güvenlik Botu Suya İndirildi

Türk Yapımı İlk Sahil Güvenlik Botu Suya İndirildi

Koç Topluluğu'nun gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren tersanesi RMK Marine'in Milli Savunma Bakanlığı için inşa ettiği 4 adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi'nin ilki olan TCSG Dost törenle denize indirildi.

TCSG Dost'un denize iniş töreni, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Sayar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Sahil Güvenlik Komutanı Ahmet Artunç, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç'un katılımıyla gerçekleşti.

Törene katılanlar arasında Koç Holding Savunma Sanayi ve Diğer Otomotiv Grubu Başkanı Kudret Önen, çok sayıda komutan ve üst düzey bürokrat da yer aldı.

Ekim 2009'da kızağa konan ve bugün düzenlenen törenle denize indirilen TCSG Dost', 2011 yılının Eylül ayında teslim edilecek. Proje kapsamında TCSG Dost'u takiben “Güven”, “'Umut” ve “Yaşam” gemileri de Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın hizmetine sunulacak.

Gemiler, arama kurtarma görevlerinin yanı sıra karakol, kaçakçılığı önleme, denizde yangın söndürme, denizde kirlenmeyi önleme gibi konularda da faaliyet gösterecek, Proje kapsamında komuta kontrol sistemi yazılımı ve donanımı, elektro optik direktör, komünikasyon sistemleri, cayro sistemleri, konsollar gibi önemli askeri sistemlerin yurtiçinde tasarımı ve üretimi gerçekleştirilerek silah ve elektronik sistemlerin platform entegrasyonları yapılıyor, Gemiler, helikopterle operasyon kabiliyeti  üstlenebilecek tüm görevleri tam olarak yerine getirebilecek donanıma sahip olacaklar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.