Topbaş'tan Su Uyarısı

Topbaş'tan Su Uyarısı

Kadir Topbaş: "İstanbul'u düşünmek zorundayız. Bu yıl biraz özel bir yıl."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, su konusunu siyaset malzemesi yapmak isteyenler bulunduğunu belirterek, ''Özellikle seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı, daha sonra yapılacağı'' şeklindeki açıklamaları ''esefle'' karşıladığını bildirdi.

Topbaş, basın mensuplarının ''Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün, su ile ilgili açıklamalar yaptığını'' hatırlatması üzerine, İstanbul'un şu andaki su rezervinin yüzde 33,4, geçen yıl ise aynı tarihlerde barajların doluluk oranının yüzde 80'lerde olduğunu hatırlattı. Kadir Topbaş, ''Özellikle hep söyledim. Yağmur yağmasa bile İstanbul'da Kasım ayına kadar su problemi yok'' dedi.

Topbaş, 20 Ekim 2007'de Melen Çayı'nın birinci etabını İstanbul'a getirmeyi hedeflediklerini ve bu kaynağın kentin su tüketiminin üçte biri kadarını karşılayacağını vurgulayarak, Melen Çayı'ndan Ömerli Barajı'na aktarılacak suyun Avrupa Yakası'na taşınması için planlanan boğaz geçişiyle ilgili dosyayı da bugün imzalayacağını bildirdi. Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:

''Su konusunu siyaset malzemesi yapmak isteyen birileri çıkarak farklı değerlendirmeler yapıyor. 'Özellikle seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı, daha sonra yapılacağı?' şeklinde halkı tedirgin edici ve yanlış yönlendirici açıklamalar yapıyorlar. Bunu esefle karşılıyorum. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz ve bütün gerçekleri tamamen ortaya koyarak konuşuyoruz. Bizim yapımız ve tarzımız da bu.

Büyükçekmece Gölü, İstanbul'un çok önemli su kaynaklarından bir tanesi. Fakat sadece o yok. İstanbul'da başka birçok baraj daha var. Su sistemi birbirine bağlı olduğu için bir tarafta eksilme olursa diğer bir taraftan takviye edilir. Kalkıp bir ilçe belediye başkanının böyle bir çığırtkanlık yapmasını, hiç doğru bulmuyorum ve yanlış olduğunu söylüyorum. Vatandaşları tedirgin edici bir açıklama olarak değerlendiriyorum.''

''İSRAF ETMEYELİM''

Dünyadaki kaynakların sonsuz olmadığını ve küresel ısınma ile iklim değişikliklerinin gündemde olduğunu anımsatan Topbaş, dünyadaki pek çok şehrin aynı sıkıntıları yaşadığına işaret etti. Topbaş, ''İstanbullular olarak hepimize kaynaklarımızı kullanırken hassas davranmak, israf etmemek görevi düşüyor. Sonra bir takım kaplarla su taşımak ya da depo yapmak yerine her zaman suya erişmek istiyorsak, suyu doğru kullanalım. Musluklarımızın vanalarını kısalım, israf etmeyelim. Böyle yaparsak yüzyılın en kurak yılı olan bu yılı su sıkıntısı çekmeden geride bırakırız'' dedi.

Vatandaşların su konusunda bugüne kadar gösterdiği hassasiyete de teşekkür eden Topbaş, artık park ve bahçeleri çok fazla sulayamadıklarına dikkati çekti.Topbaş, bazı bölgelerde park ve bahçelerde kullanılmak üzere artezyen çalışmalarına başladıklarını belirterek, kuyuların bazılarını tekrar devreye soktuklarını söyledi.

Yöneticiler olarak su konusunda sıkıntı yaşanmaması için her türlü hazırlığı yaptıklarını ifade eden Topbaş, şehirde yaşayan tüm insanların da kendi üzerlerine düşeni yapması durumunda bir sıkıntı yaşanmayacağını düşündüğünü anlattı.

Topbaş, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile İstanbul'un sınırlarının 3,5 kat büyüdüğünü ve daha önce su almayan ilçe ve beldelere su götürdüklerini ifade ederek, 200 bin yeni abone kaydettiklerini ve tüketimin arttığını bildirdi.

''BİRAZ DAHA SU TASARRUFU''

İstanbul'da su kullanımının günde 2 milyon 300 bin ton olduğunu hatırlatan Topbaş, ''Bu, çok ciddi bir rakam. Bunun karşılığında yapılan tasarruflar da gerçekten kayda değer, ama yeterli değil. Biraz daha tasarrufu özellikle rica ediyorum'' dedi.

Kadir Topbaş, bir gazetecinin, ''Seçimlerden sonra su kesintisi yapılmayacağı garantisini verebiliyor musunuz?'' sorusu üzerine de, seçimlerle ilgili bir su çalışması yapmadıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

''Bunun altını özellikle çiziyorum. Üstelik bu bir genel seçim, belediye seçimi değil. Böyle değerlendirme yapan siyasilerin de çok ucuz siyaset yaptıklarını söylüyorum. Siyasette başka argümanları olmayanlar, bu tarzda bir çentik atmaya çalışıyorlar. Hiç yağmur yağmasa bile elimizdeki kaynaklar, bizi Kasım ayına kadar götürür. Kasım ayına kadar kesinti yerine tasarruf edilmesi gerektiğini söylüyorum. Tabii hiç yağmazsa bu ciddi bir sıkıntı doğurur. Burada hep birlikte kentte yaşayan bireyler olarak İstanbul'u düşünmek zorundayız. Bu yıl biraz özel bir yıl.''HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.