Susuzluğa iki önlem!

Susuzluğa iki önlem!

Atıksuların geri dönüştürülerek park-bahçe sulamasında ve sanayide kullanılacağını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “İhalesini yaptığımız bu çalışma günde 700 bin metreküplük bir rezerv sağlayacak. Bu da baraj boyutunda bir kaynak anlamına geliyorR

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, atıksuların geri dönüştürülerek park-bahçe sulamasında ve sanayide kullanılacağını açıkladı.

Kadir Topbaş, “Şu anda bizim her şeyde kullandığımız suyumuz, içilecek kalitede bir su. Bu kalitede bir suyu bonkörce kullanma zamanı geçti. Artık dikkatli kullanmak gerekiyor.

Kullanılan atık suyun geri dönüştürülerek tekrar kullanımıyla ilgili bir çalışmamız var. Bu suyu park-bahçe sulamasında ve sanayide kullanacağız. Çalışmanın ihalesi bitti. Bu günde 700 bin metreküplük bir rezerv, baraj boyutunda bir kaynak anlamına geliyor” diye konuştu.
 
“Halılar yıkanmamalı, araç yıkamalarında çok hassas davranılmalı…”

Başkan Topbaş konuşmasını, “İstanbullular olarak su tüketiminde çok tasarruflu olmak durumundayız. Adeta çölde bir matara su ile kalmış bir insan gibiyiz. Suyu daha idareli kullanmakta hassasiyet gösterilmelidir. Şu anda İstanbul’da, Ankara’da ve tüm dünyada da ciddi bir alarm sinyalleri var” şeklinde sürdürdü.

Tüketimi yavaşlatmak için suda yeni fiyat düzenlemesi gündemde
Basın mensuplarının suya zam yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorusunu da cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Su tüketiminde belli boyutları aşan yerler için bir miktar zam önerimiz olacak. Bu İSKİ’den gelen bir talep. Bunu değerlendiriyoruz, ancak buna Belediye Meclisimiz karar verecek” dedi.
 
Özellikle su tüketimini yavaşlatma ve park-bahçe sulaması gibi bir takım israfı engelleme açısından Meclis’e böyle bir teklif yapacaklarını vurgulayan Başkan Topbaş, “Ancak zammın alt gelir gruplarına dokunmamasına özen göstereceğiz. Göreve geldiğimizde su fiyatında belli indirimler yapmıştık. Ondan sonra da zam yapmadık. Şu andaki teklif, ‘su tüketimini azaltacak, daha ekonomik kullanım sağlayacak bir tedbir olabilir mi?’ diye değerlendirme yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.