Sezer'in karar için 4 günü kaldı

Sezer'in karar için 4 günü kaldı

Cumhurbaşkanı Sezer'in onayına sunulan Anayasa değişikliği paketi 11 gündür Köşk'te... 15 gün inceleme süresi bulunan Sezer'in, inceleme süresinde son haftaya girildi.

AK Parti Grubu, Sezer’in paketi iade etmesi durumuna hazırlıklı. Sezer’in, 15 günlük süresi 26 Mayıs Cumartesi günü doluyor. Sezer’in, Anayasa değişikliği teklifini ise 25 Mayıs Cuma günü Meclis’e göndermesi bekleniyor.

AK Parti, Meclis’i 3 Haziran’a kadar kesintisiz çalıştırma kararı aldı. Hafta sonu da çalışacak olan Meclis, Sezer’in iadesinin hemen ardından paketi komisyon gündemine alacak, ardında da Genel Kurul’a indirecek.

Buna göre takvim hazırlayan AK Parti Grubu’nun A planı şöyle;

“Sezer 25 Mayıs Cuma günü Meclis’’e iade etmesi durumunda, Hafta sonu Meclis çalışacağı için 26 Mayıs Anayasa Komisyonu’nda, aynı gün ya da 27 Mayıs Pazar günü Genel Kurul’da görüşülecek. Anayasa değişikliği genel kurul birinci tur oylamasının ardından 48 saat sonra, yani 30 Mayıs Çarşamba günü ise Genel Kurul’da ikinci tur oylaması yapılacak. Aynı gün ya da 31 Mayıs’ta Köşk’e gidecek.”

AK Parti Anayasa değişikliği teklifini aynen Köşk’e gönderecek. Cumhurbaşkanı Sezer’in ikinci kez iade hakkı olmadığından değişikliği halkoylamasına götürebilecek. Bu durumda genel seçimden ayrı olarak halkoylaması için de farklı bir takvim işlemeye başlayacak. Bazı AKP'liler yasada 120 gün olan bu takvimi kısaltmak için harekete yasa düzenlemelerine gidebileceklerini ifade ettiler. Ancak, bazı AKP'liler de bu değişikliklerin yetişemeyeceği gerçeğinden hareketle düzenlemelerin yeni Meclis'e bırakılması gerektiğini savunuyorlar.

PAKETTE NELER VAR?

HALK SEÇECEK

Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim görmüş TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanının görev süresi, 5 yıla indirilecek; bir kimse, en fazla iki defa (5 artı 5) cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Cumhurbaşkanlığına, TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkün olacak. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçiminde aldıkları geçerli oyların toplamı yüzde 10’u aşan partiler de ortak cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek. Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar, görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

CUMHURBAŞKANI SEÇİM SÜRECİ
Cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesinden önceki 60 gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde de boşalmayı takip eden 60 gün içinde tamamlanacak.

Oylamaya, ilk turda en çok oyu alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunu alan aday, cumhurbaşkanı seçilecek. Anayasanın 101. maddesince gösterilen adaylar, yazılı muvafakatları, Anayasadaki şartları içeren ve diğer ilgili belgelerle, ilk tur oylama tarihinden 30 gün önce TBMM Başkanlığına başvuracaklar.

Adayların başvurularında eksik bilgi ve belge tespit edilmesi halinde, TBMM Başkanlığı tarafından, eksikliklerin giderilmesi için 3 günlük kesin süre verilecek. Bu süre içinde eksikliklerin giderilmemesi halinde adaylar, kendiliklerinden adaylıktan çekilmiş sayılacak.

TBMM Başkanlığınca, Anayasa’nın 101. maddesinde belirtilen nitelikleri taşıdıkları anlaşılan adaylara ilişkin kesin liste, 2 gün içinde ilan edilecek ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına bildirilecek.

GENEL SEÇİMLER 4 YILDA BİR YAPILACAK
Kabul edilen Anayasa değişikliğiyle, genel seçimler de 4 yılda bir yapılacak.

TBMM, yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde, üye tamsayısının en az üçte biri (184) ile toplanacak.

TBMM, Anayasa’da başkaca bir hüküm yoksa, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar verecek. Ancak karar yeter sayısı, hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından (138) az olamayacak.

ANKA

 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.