Seyrantepe ne olacak?

Seyrantepe ne olacak?

Tek proje üzerinden yenilenecek ihale, en geç 10 Ağustos'ta..

'Rekabet oluşmadı, tatmin edici gelir payı teklif edilmedi' diyen TOKİ, Seyrantepe ihalesini iptal etti. Tek proje üzerinden yenilenecek ihale en geç 10 Ağustos'ta.....

Galatasaray yönetimini taraftarları ile barıştıracak Seyrantepe Stadı'nın ihalesi direkten döndü. Yeterli rekabet ortamının oluşmadığını ve tatmin edici gelir payı teklif edilmediğini düşünen TOKİ ihaleyi iptal etti. GS yönetiminin istediği tek proje üzerinden yenilenecek olan ihalenin 10 Ağustas'ta yapılacağı açıklandı. 19 Temmuz'da yapılan Seyrantepe İhalesi'ne, TOKİ'den şartname alan 28 firmadan sadece 5'i katılmıştı. "Nurol İnşaat, Eren Talu Mimarlık, Cengiz İnşaat, Mesa Mesken ve Bozoğlu İnşaat" firmalarının teklifleri iki haftalık değerlendirmeden geçemedi. TOKİ'den yapılan ilk resmi açıklamada, ihalenin sonuçlanmasını sağlayacak rekabet ve yarışma ortamının oluşmadığı belirtildi. Daha sonra yenilenen açıklamada ise hem katılımın artırılması beklentisine yer verildi hem de tek tip proje üzerinden en geç 10 Ağustos'a kadar yeni ihale yapılacağı vurgulandı. Galatasaray Kulübü yönetici Işın Çelebi ise SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Kulüp olarak seçtiğimiz ve tercih ettiğimiz proje esas alınarak 10 gün içinde yeni ihale ilanına çıkılacak" dedi.

REKABET OLUŞMADI

TOKİ'den yapılan iki ayrı yazılı açıklamada ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmadığı kaydedildi. Açıklamada ihaleye katılımın ve hasılat payının artırılması için tek tip proje ile en geç 10 Ağustos 2007 tarihine kadar yeniden ihale ilanına çıkılacağına işaret edildi. Seyrantepe Stadı'nın yapımı, Ali Sami Yen arazisinde gerçekleştirilecek yatırımla doğrudan bağlantılı olduğu için hem teknik inceleme yapılması hem de gelir payı teklifinin hesaba katılması gerekiyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Ali Sami Yen'in olduğu 34 bin 640 metrekare arazide "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları" için en uygun projeyi hazırlayıp, buradaki rant tesislerinden (otel, alışveriş merkezi, iş ofisleri, lüks konutlar) TOKİ'ye en yüksek gelir payını veren firma ön plana çıkacak. Firmalar, Seyrantepe'deki stat için önceden seçilen tek tip projeyi hayata geçirecek. İlk ihaleye girmeyen gruplara yeni ihalede bir şans tanınacak. Proje kapsamında, 52 bin seyirci kapasiteli, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bini kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark inşa edilecek.

GS Mali İşler Sorumlusu Refik Arkan GS Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi GS Kulübü Başkanı Özhan Canaydın

'TOKİ ihaleyi yenileyecek taraftarın içi rahat olsun'

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe Projesi ihalesinin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından iptal edilmesiyle ilgili olarak, "İhale iptal edildi. Ancak TOKİ ile anlaştığımız proje üzerinden ihale tekrar yapılacak" diye konuştu. Özhan Canaydın, "İhalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması'' gerekçesiyle TOKİ tarafından ihalenin iptali kararı için, "Daha önce iki ayrı proje vardı. Bu proje sayısı şimdi bire düştü. TOKİ, müşterek olarak anlaştığımız tek proje üzerinden ihaleyi tekrar edecek. Taraftarımızın içi rahat olsun'' dedi. Yaşanan süreci normal olarak değerlendiren Canaydın, "Bir sıkıntımız yok. Şimdi ihale çok kısa bir süre içerisinde yenilenecek. İç rahatlığıyla taraftarlarımıza bir sorun olmadığını söyleyebilirim'' ifadesini kullandı.

GS: 5 milyon $ avans aldık

Galatasaray Sportif AŞ, futbol takımının hazırlık maçları, UEFA Şampiyonlar Ligi eleme maçları ve UEFA Kupası maçlarının yayın hakkının bir acente üzerinden pazarlanması için 2005'te imzalanan sözleşme çerçevesinde 5 milyon dolar avans alındığını ve hakların bu sözleşme kapsamında Doğan TV'ye devredildiğini bildirdi. Borsaya yapılan açıklama, Sportif AŞ hisselerinin yüzde 20'sini elinde bulunduran QVT Fonu'nun, önceki gün, yayın haklarının verilmesi karşılığında D- Smart'tan 10 milyon dolarlık ödemenin alındığını ve bunun şirket değil kulüp üzerinden hesaba geçirildiği yönünde duyumlar aldıklarını ve konuyu inceleyeceklerini söylemesinin ardından yapıldı.

Sabah /  Okan Müderrisoğlu
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.