Selülit dev bir sektör yarattı

Selülit dev bir sektör yarattı

Son yıllarda selülitin üzerinde toplanan aşırı ilgi, estetikte bir milat oldu. Estetik ve magazin tarihi selülitten önce (S.Ö.) ve selülitten sonra (S.Ö.) diye ikiye ayrıldı.

 Özellikle yaz aylarının gelmesi ve deniz mevsiminin başlamasıyla selülit haberleri gündemin bir parçası oldu.

Plajda, denizde, spor yaparken yakın takibe alınan vücutlar manşetlere bile taşındı. Selülit tartışmaları yüzünden en çok başı ağrıyan ünlüler Hülya Avşar, Sibel Can, Gülben Ergen ve son olarak da Deniz Seki oldu. Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli’nin, Deniz Seki için söylediği, “Ben kulise girdim, gördüm. Deniz Hanım’ın selüliti yok!” sözleri, Seki’yi şoke etti.

Bu olay akla, “selülit üzerinde bu kadar durulması gereken ciddi bir sorun mu?” sorusunu getirdi.

Uzmanların bu konudaki değerlendirmesi ise şöyle:

Prof. Dr. Ufuk EMEKLİ (Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Uzmanı)
İNSAN SELÜLİTTEN ÖLMEZ
Bence selülit, hak ettiğinden fazla ilgi görüyor. Bir hanımın selülitli olması dünyanın sonu değil tabii. Selülit hep vardı. Ancak medyanın da etkisiyle, ‘Filanca şarkıcının selüliti var’ diye haber çıktığında kadınlar, ‘Aaa ondan bende de var ’ diyor. Her gün bir hanımefendinin bu konuyla ilgili olarak gündeme gelmesi, insanların konunun farkına varmasına neden oluyor. İnsan selülitten ölmez. Selülit hastalık değildir, bir durumdur. Biraz da yaş ile ortaya çıkan bir durum. Kilo artışıyla, kilo alıp vermeyle de ilgili olabiliyor.

SELÜLİT BU KADAR MEDYATİK DEĞİLDİ
Selüliti çok uzun yıllardır biliyoruz. Ama bu kadar medyatik değildi. Kadınlar eskiden ‘selülitim var’ diye değil, ‘benim buralarımda bir şeyler var, portakal kabuğu gibi’ şikayetlerle geliyordu. Gelenler de sınırlıydı. Şimdi soranların sayısı arttı, genç yaştaki insanların sayısı da arttı. Çünkü farkındalık arttı. İnsanların farkındalığı artınca, ‘Bu bir dertmiş meğer’ diyerek bir tedavi yoluna da gidiyorlar. Her gelir grubundan insan var. Konu ulusal medyada yer aldığı için artık herkes konudan haberdar.

TIBBIN ONAYLAMADIĞI YÖNTEMLERE BAŞVURULUYOR
Selüliti gidermek için bazen tıbbın onaylamadığı yöntemlere de başvuruluyor. Henüz onaylanmamış ilaçların kullandığını duyuyoruz. Bir doktorun bunu yapmasına ihtimal vermek istemiyorum ama duyuyorum. Veya başka bir durum için onay almış ilaç selülit için kullanılıyor. Mezoterapi diye bir şey yapılıyor, her mezoterapi ürününün içinde ne olduğu belli olmuyor. Ben cerrah olduğum için yaptığımız şeyler, son çözümler neredeyse. Bizde önce masajlar, mezoterapi deneniyor, bir sürü medikal estetik denen yöntemlerden sonra hasta hala sebat ediyorsa cerrahi yönteme en son başvuruyorlar.

Dr. Mustafa Karataş: (Boğaziçi Tıp Merkezi Medikal Estetik ve Kozmotoloji Depertman Sorumlusu)
SELÜLİT İÇİN DEV BİR SEKTÖR DÖNÜYOR
Selülitte ile ilgili şöyle bir problem var: Medyada çok fazla gösterildiği ve çok fazla irdelendirildiği için insanlar çok fazla rahatsız olmaya başladı. Estetik hastası, bunu kendinde sorunmuş gibi kabul ettiği zaman bizim hastamızdır zaten. Hasta bunu sorun halinde hissettiği zaman bizim kapımızı çalar, gelir ve tedavisini olur. Çoğu ‘Benim annemde ya da benim anneannemde böyle bir şikayet yoktu, bende 18 yaşından itibaren böyle portakal kabuğu görüntü oluşmaya başladı. Bizim ailemizde yoktu, bende neden var?’ diyorlar.

Selülit için dev bir sektör dönüyor. Bütün ünlü fimalar, büyük firmalar selülit tedavisi için yeni cihazlar, yeni sistemler çıkarıyor. Biz de bunları takip ediyoruz. Ama şu doğru; selülitten bu kadar bahsedildiği zaman insanlar bunu daha fazla sorun olarak görecektir. Defektli bir burun sürekli konuşulsa eminim ki estetikli burun operasyonlarının sayısı artacaktır. Türkiye’de ilk estetik, burun estetiğiyle gündeme geldi. Ama şu an en popüler konu bölgesel yağ ve selülit. Hastalarımın yüzde 70’i selülit problemi olan hastalar.

KADINLAR SELÜLİTLİ OLMAYA DAHA YATKIN
Son yıllarda gıdaların hormon içeriğinin artması ve haraketsiz yaşam tarzı selüliti daha da arttırdı. Kadın vücudu zaten erkek vücuduna göre 2 milyon fazla yağ hücresi içermektedir. Bu hücreler kalça ve bacak bölgesinde yoğunlaşıyor. Bu yüzden de kadınlar selülitli olmaya daha yatkın. Ayrıca cilt elastikiyetindeki gevşeklikten dolayı da selülit artmaktadır. Bunların hepsi üst üste binince, daha görünür hale gelince ve ilerleyen dönemde dolaşım bozukluğuna sebep olduğu için insanlar bunu daha fazla önemsemeye başladı.

SELÜLİT DOLAŞIM BOZUKLUĞUDUR, TEDAVİ EDİLMELİDİR
Selülit bir hastalıktır, tedavi edilmelidir. Selülit bir dolaşım bozukluğudur. Selülitiniz varsa ve bu ileri aşamadaysa ya da kozmetik olarak rahatsız oluyorsanız -çünkü bu ileri aşamada varis, kas ağrıları, bacak ağrıları çekmeye başlanacaktır- muhakkak tedavi edilmelidir. Eğer selülitiniz ileri dereceyse ve sağlığınıza zarar vermeye başladıysa bunu bir hastalık olarak kabul edip, sadece bir hekime güvenilmelidir. Bunun dışında yanlış tedavi sonucu cilt sarkmaları, varis, artmış selülitlerle gelen hastalar var. Var olan selülitleri arttırmamak için çok hareket edilmeli ve bol su içilmelidir. Yüksek yağ ve karbonhidrat içeriğine sahip olan yiyeceklerden de uzak durmak gerekir.
       
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.