Seçimler için son yasaklar başlıyor

Seçimler için son yasaklar başlıyor

Pazar günkü genel seçimler için YSK'nın son duyurusu geldi. Radyo ve Televizyon kuruluşları seçimle yönelik bu geceden itibaren şu kurallara uymak zorunda.

Radyo ve televizyonlarda, bu gece saat 24.00'ten itibaren kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin, adayın lehinde, aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlar yapılmayacak.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), kararıyla belirlenen radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim döneminde uyacakları yayın ilkelerine göre seçime katılan siyasi partiler, yarın saat 18.00'e kadar propaganda yapabilecek.

Radyo ve televizyonlar hakkında, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un Yasanın 32. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan, ''Seçimlerde oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulmasına izin verilemez. Bu yasaklara uymayanlara yayın ilkelerini ihlal etmiş sayılırlar'' kuralı uygulanacak.

-BAŞKAN AYDIN-

YSK Başkanı Muammer Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu gece saat 24.00'ten itibaren, 3984 sayılı kanundaki bu maddenin uygulanacağını bildirdi. Buna göre, bu gece yarısından itibaren, kamuoyu araştırması, anket, tahmin, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak.

-CEZALAR-

298 Sayılı Kanuna göre seçim yasaklarına uymayan özel radyo ve televizyon kuruluşlarına, YSK tarafından çeşitli cezalar uygulanacak.

Buna göre, belirlenen esaslara aykırı yayın yapılması halinde, ülke genelinde yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını YSK, yerel yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını ise yayının yapıldığı yer İlçe Seçim Kurulu uyaracak veya aynı yayın kuşağında açık bir şekilde özür dilemesini isteyecek. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde, YSK veya yayının yapıldığı yer İlçe Seçim Kurulunca, ihlale konu programın yayını bir ila on iki kez arasında durdurulacak.

Aykırılığın tekrarı halinde, ülke genelinde yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarının yayınlarının Yüksek Seçim Kurulunca beş günden on beş güne kadar durdurulmasına, yerel yayın yapan özel radyo ve televizyonların yayınlarının ise yayının yapıldığı yer İlçe Seçim Kurulunca üç günden yedi güne kadar durdurulmasına karar verilecek.

Hakkında yayın durdurulması kararı verilen özel radyo ve televizyon kuruluşlarının sorumluları 10 milyar liradan 85 milyar liraya kadar, yerel yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarının sorumluları 350 milyon liradan 4 milyar liraya kadar ağır para cezasıyla, yetkili mahkemece cezalandırılacak. Tekerrürü halinde bu cezalar üç misli olarak uygulanacak.

Birinci fıkra hükmüne aykırı hareket eden özel radyo ve televizyon kuruluşlarının sorumluları bir milyar liradan beş milyar liraya kadar, yerel yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarının sorumluları on milyon liradan yüz milyon liraya kadar ağır para cezasıyla ilgili mahkemece cezalandırılacak. Tekerrürü halinde bu cezalar üç misli olarak uygulanacak.

AAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.