Raylı sistemin yararları

Raylı sistemin yararları

İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından yaptırılan araştırmaya göre; işletmeciliğini yaptıkları 52 km Raylı Sistem hattı, İstanbul’da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından günde 720.000 yolcunun taşındığı Aksaray- Havaalanı Metro Hattı, Taksim–4.Levent Metro hattı, Zeytinburnu-Kabataş Tramvay hattı, Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay hattı ve Kabataş-Taksim Füniküler hattında yaptırılan araştırmaya göre tüm bu raylı sistem hatları, günde 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor.

% 3,75 hata payı ile 2966 kişilik bir örneklem grubuyla yapılan araştırmada sorulan “Sizin veya ailenizin özel aracı var mı?” sorusuna ankete katılan yolcuların % 44.03’ü evet cevabını verirken, evet cevabını verenlere sorulan “Bu yolculuğu özel aracınızla yapma imkânınız var mıydı?” sorusuna ise soru sorulan yolcuların %48,46’lik kısmı evet cevabını verdi.
 
Buna göre yolcuların % 21.34’ünün yolculuklarını özel araçlarıyla yapma imkanı olduğu halde raylı sistemleri tercih ettiklerini ve bu oranın toplamda yaklaşık 154.000 yolcuya tekabül ettiğini belirten İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş,  “Özel araçla yapılan yolculuklarda araç başına ortalama 1.7 kişi taşındığı düşünülürse, Raylı Sistemler İstanbul’da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor” dedi.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.