Polise terör yetkisi

Polise terör yetkisi

TBMM'ne sunulan yasa teklifi kabul edilirse, artık polis kimi gözüne kestirirse durdurup arayabilecek. Gerektiği yerde şiddet kullanması bile yasal hale gelecek.* Polis şüphelenirse, istediği herkesi rahatlıkla durdurup arayabilecek

* Durdururken ihtarda bulunmayacak

* Gerektiği zaman, gerektiği kadar zor kullanabilecek.

* Parmak izinizi alıp fotoğrafınızı çekebilecekler

* Eğer şüpheli durumdaysanız, gözaltına alınana kadar sizi istedikleri kadar  alıkoyabilecekler

ANKARA’daki bombalı saldırının ardından polise ’terör yetkileri’ veriliyor. TBMM’ye dün verilen kanun teklifi, polisin yetkilerini artırıyor. Hükümetin tasarı olarak üzerinde çalıştığı ancak Ulus’taki patlamanın ardından hızlandırılan ve dün AKP milletvekilleri Selami Uzun, Kerim Özkul, Sinan Özkan ve Muharrem Tozçöken’in imzasıyla Meclis’e sunulan, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda değişiklik öngören teklif şu düzenlemeleri öngörüyor:

İZİNSİZ DİNLEME

Polis, suçların önlenmesi için istihbarat faaliyetlerinde bulunurken her türlü beşeri ve teknik imkandan yararlanabilecek. Teknik imkanların, takibe alınan kişileri uzaktan kamerayla izleme, seslerini kaydetme, internet ortamındaki haberleşmelerini izleme gibi ayrıntıları kapsadığı belirtildi. Bunun telefonların izinsiz dinlenmesi yolunu da açabileceği öne sürüldü.

FİŞLEME DÖNÜYOR

Teklife göre polis, silah ruhsatı, ehliyet, pasaport başvurusunda bulunanlardan da parmak izi alabilecek. Parmak izleri kişinin ölümünden sonra 10 yıl, her halûkarda ise 80 yıl saklanacak. Mevcut düzenleme, kovuşturmaya yer olmaması, beraat veya ceza verilmemesi halinde parmak izi kayıtlarının silinmesini öngörüyor.

HERKES ARANABİLECEK

Polis, mülki idare amirinin verdiği yazılı emirle kişilerin üstlerini, araçlarını, özel kağıtlarını, eşyasını arayabilecek. Başta avukatlar, özel kanunlarla aranmama istisnaları olan bütün kişiler de aranabilecek. Bu hükmün daha çok bölücübaşı Apo’nun avukatlarının cezaevine girişte aranması için uygulanabileceği belirtiliyor. Konut ve işyerinde arama ise CMK’da olduğu gibi yine hákim kararı ile yapılacak.

ZOR KULLANMA ŞARTLARI

Polis, kademeli olarak artan biçimde önce beden gücü, ardından kelepçe, cop, basınçlı su gibi araçlarla zor kullanabilecek. Silah kullanmadan önce ise kişiye "Dur" çağrısında bulunacak. Kişinin kaçmaya devam etmesi halinde, önce uyarı amacıyla silahla ateş edilebilecek. En son, yakalanmasını sağlayacak ölçüde silahla ateş edilebilecek.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.