Osmanlı'nın torunu

Osmanlı'nın torunu

Dünyanın en zengin ismi artık 67.8 milyar dolarlık servetiyle Carlos Selim..

Dünyanın en zengin ismi 13 yıl sonra değişti. Meksikalı Carlos Slim (Selim)dünyanın en zengin adamı unvanını aldı

Osmanlı torunu olarak bilinen Meksikalı Carlos Slim (Selim), 67.8 milyar dolarlık servetiyle
Bill Gates’i yerinden ederek dünyanın en zengin adamı unvanını aldı


Dünyanın en zengin adamı Bill Gates, 13 yıldır kimseye bırakmadığı tahtını Osmanlı torunu olan Meksikalı Carlos Slim’e kaptırdı. Meksika’da yapılan saygın bir araştırmaya göre ülkenin en önemli işadamlarından 67 yaşındaki Carlos Slim 67.8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin ismi oldu.

Hisseleri % 27 değer kazandı

Slim’in zenginliğindeki artışta, çoğunluğuna sahip olduğu Latin Amerika’nın en büyük cep telefonu şirketi America Movil’in hisselerindeki yüzde 27’lik artış etkili oldu. Bu artışla Slim’in serveti Gates’in servetine 8.6 milyar dolarlık fark attı.

Forbes Dergisi’nin Nisan ayında yaptığı sıralamada Slim, Warren Buffet’i geride bırakarak ikinci sıraya yükselmişti. Slim’in tüm şirketleri 2007’de çok başarılı bir performans gösterdi. Slim’in sahip olduğu Telmex’in hisseleri bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 11 yükseldi. Bankası Inbursa’nın hisse artışı ise yüzde 20’yi buldu.

Meksikalı Carlos Slim aslen Lübnanlı. Babası Yusef Selim Haddad, Lübnan’da doğdu. O dönem Osmanlı toprağı olan Lübnan’da yaşayan Haddad, 1902 yılında Meksika’ya göç etti. Burada emlak işine giren Haddad büyük başarıya ulaştı. Zengin bir Meksikalı ailenin kızı Linda Helu ile evlenen Haddad’ın altı çocuğu oldu. Forbes listesinde üçüncü sırada bulunan Carlos Slim Helu, çiftin beşinci çocuğuydu.

Aslında soyadı ’Selim’

Meksikalılar, Haddad’ın Selim olan soyadını tam telaffuz edemedikleri için ailenin soyadı zaman içerisinde Slim olarak değişti. İnşaat mühendisi olan Slim’in asıl başarısı 1990 yılında Meksika’da özelleştirilen telekom şirketi Telmex’i satın almasıyla başladı. Bugün şirketlerinin yönetimini üç oğluna devreden Slim, sağlık ve eğitim yardımları için kurduğu fona dört yıl içinde 10 milyar dolar ödemeyi taahhüt etti.11 yaşından beri her yediğini bir yere not ediyor

* Slim’in servetinin kaynağını babasından kalan miras oluşturuyor. İlk işi, Şark Yıldızı anlamına gelen La Estralla Del Oriente adlı kuru gıda dükkanıydı. En büyük atılımını ise Meksika’nın ana telekom operatörü Telmex’i 1990 yılında özelleştirmeden alarak yaptı.

* Meksika’da her 10 sabit hattan 9’unu elinde bulunduran Telmex, Slim’in servetini katlamasına yardımcı oldu. Slim’in yükselişini, devletin tekelleri korumasına bağlayanlar da var.

* Slim son derece sade ve tutumlu olmasıyla da tanınıyor. İlk yatırımını 11 yaşında hazine bonosu alarak yapan Slim’in, 12 yaşından bugüne kadar yediği çörekler, içtiği içecekler dahil tüm harcamalarını bir kenara not ettiği belirtiliyor.

VATAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.