Öğretmen atamaları yapıldı

Öğretmen atamaları yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Öğretmenlerin atamalarında, her türlü yer değiştirmelerinde çok büyük kolaylıklar getirdik. Milli Eğitim Bakanlığı, bilişim sektörüne öncülük etmiştir'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 2007 yılı illerarası yer değiştirme atamaları bilgisayar ortamında Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törenle yapıldı.

Çelik, törende yaptığı konuşmada, kırtasiyecilik ve bürokrasinin Türkiye'nin en büyük problemlerinden birisi olduğunu belirterek, ''Ben, Anadolu'da mezun olduğum okullara gidiyorum ve o zamanki dosyalarımı istiyorum. Her birinden tomar tomar fotoğraf çıkıyor'' diye konuştu.

Daha önceki öğretmen atamalarında öğretmenlerden belgeler istendiğini anımsatan Çelik, ''Madem teknoloji bu kadar gelişti, madem ki bilgiye ulaşım artık kolaylaştı, öğretmenin sabıka belgesini istemek için eğer bizim Adalet Bakanlığından bunu elektronik ortamdan temin etmemiz mümkünse, 'Git Cumhuriyet Savcılığı'na sabıka belgesi getir' niçin diyeyim'' dedi.

ILSIS veri tabanı üzerinden, Personel Bilgi Yönetim Sistemlerinden yola çıkarak, öğretmenlerin atamalarında, her türlü yer değiştirmelerinde çok büyük kolaylıklar getirdiklerini söyleyen Çelik, MEB'in bilişim sektörüne öncülük ettiğini belirtti.

Çelik, bu atamaların, yer değiştirmelerin ''neredeyse sıfır hatayla'' yapıldığını vurguladı.

Göreve başladıklarında merkezde 5 binden fazla öğretmen olduğunu söyleyen Çelik, bu fazlalıkların da eritildiğini kaydetti.

-ÖĞRETMEN MAAŞLARI-

Öğretmenlerin maaşlarına da değinen Çelik, ''öğretmenlerin 2002 ile 2007'de aldıkları maaş karşılaştırıldığında yüzde 95'lik bir artış olduğunu'' ifade ederek, şöyle konuştu:

''9/1'den Aralık 2002 yılında maaş alan bir öğretmenimiz 424 YTL net maaş alıyordu. 9/1'den başlayan bir öğretmenin Ocak 2007'de ise net maaşı 893 YTL'dir.

Ek ders ücretlerindeki artış ise 2002-2007 yılları arasında yüzde 102 olmuştur. 2,07 YTL iken şimdi 5,55 YTL olmuştur.''

Bu ücretlerin ''elbette yeterli olmadığını'' kaydeden Çelik, ''Keşke kaynaklarımız, imkanlarımız bunun 3 katına, 5 katına elverseydi, daha fazla artırsaydık. Gönül ister ki daha fazlasını verelim'' diye konuştu.

Her öğretmenin ''eğitimin bel kemiği'' olduğunu ifade eden Çelik, öğretmen eksiği varsa başarıya ulaşılamayacağını söyledi.

Hüseyin Çelik, 2007 yılı içinde toplam 40 bin öğretmen ataması yapacaklarını anımsattı.

MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya ise illerarası atamalar için toplam 36 bin 375 başvuru olduğunu, bunlardan 34 bin 721'nin geçerli olduğunu, 1659'unun ise reddedildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Çelik, bilgisayar ortamındaki atamaları başlattı.

-KİTAP İHALESİ-

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, bir gazetecinin, ilköğretimde dağıtılan ücretsiz kitaplarla ilgili sorusu üzerine, 57 milyon kitabın ihalesinin bugün yapılacağını bildirdi.

''Geçen sene ihaleyi fiyatlar fırladığı için iptal etmiştiniz. Bu sene bir uyarınız oldu mu?'' sorusu üzerine Çelik, şöyle konuştu:

''Uyarıda bulundum. Makul ve mantıklı olan fiyatlara gelmedikleri sürece, onun üstünde oldukları sürece biz kendilerinden kitap almayacağız. Ne yapacağız peki, Milli Eğitim Bakanlığının kendi kitaplarını bastıracağız. Dolayısıyla, piyasanın kabul edeceği makul, mantıklı, meşru fiyatların üstünde kitap satın almayacağız. Burada esas olan kamu yararıdır. Şüphesiz bu insanlar bize hizmet satan insanlardır.

Yaptıkları iş de çok anlamlıdır ama dediğim gibi burada makul fiyatın olması lazım. Ben kendilerine de bu uyarıyı yaptım.

Diyelim ki fiyatlar fırladı, bize çok yüksek fiyat verdiler. Bizim her branştan ders kitabımız var. Biz basar dağıtırız bunları çocuklara. Kendi matbaamız yeterli olmasa bile dışarıya baskı ücreti vererek bu kitapları bastırırız.''

AA

 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.