Muhaliflerden Baykal’a protesto

Muhaliflerden Baykal’a protesto

CHP’de il ve ilçe teşkilatlarından gelen yaklaşık 500 kadar muhalif partili genel merkez önünde Genel Başkan Deniz Baykal ve yönetimi protesto etti.

Eski CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Erhan Baydar, burada yaptığı açıklamada, CHP tabanı ve sol seçmenin Baykal ve parti yönetiminin istifasını istediğini savunarak, buna rağmen yönetimin seçmene ve üyelerine aynı kuşak yöneticileri dayattığını söyledi.

''Seçimden önce iktidar vaadi, seçimden sonra kıl payı ana muhalefet başarı sayılabilir mi?'' diyen Baydar, ''Seçim sonucu başarı ise AKP lideri gibi havai fişek patlatabilirlerdi. Ancak CHP önünde CHP'ye oy veren genç seçmenlerin kafası patlatıldı'' şeklinde konuştu. CHP yönetiminin seçimden sonra Baykal ve yöneticileri eleştiren seçmenleri partiye üye olmamakla suçladığını ifade eden Baydar, şunları söyledi: ''Çözüm suçlama değil, istifadır.

CHP'ye üye olmasa da oy veren seçmenin eleştiri ve öneri hakkı vardır. Oy verenleri CHP'den dışlamak isteyen anlayışı kınıyoruz. 4 seçimdir başarısız olan CHP yönetimi ve genel başkanı çekilmelidir. Başarısızlık ile özdeş hale gelen bu kadro solun istikbali için CHP'nin yakasını bırakmalıdır. Sayın Baykal, jandarma dipçiği altında kurultaylardan vize alabilir, belediye araçları gölgesinde partililerinden saklanabilir.Ancak bu zihniyet halktan destek almaya yetmiyor. Bu zihniyetin sosyal demokrasi, CHP ve Türkiye'ye en güzel armağanı ve faydası istifa olacaktır.'' ''Giderse kim gelecek'' bakışının da başarısızlığa gizli yandaşlık ve örgüte saygısızlık olduğunu söyleyen Baydar, ''Baykal gitsin'' diyenleri ayrı parti kurma girişimi ile suçlamanın da şık ve ahlaklı bir yöntem olmadığını ifade etti.

Baykal'ın, istifasını isteyenlere, ''sokak eylemi ile bir yere varılmaz'' dediğini kaydeden Baydar, ''Bu sokak eylemi değil, talep sunulmasıdır'' dedi. Hiçbir partilinin Baykal'a linç girişimi olmadığını, CHP'lilerin iktidar arayışı olduğunu belirten Baydar, ''Baykal'ın söylediğinin aksine örgütün istifa talebi vardır, örgüt buradadır'' diye konuştu. Baydar, kongre sürecinin derhal başlatılması gerektiğini ifade ederek, Türkiye'nin CHP iktidarına ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

-''SOROSCULARI KENDİ İÇLERİNDE ARASINLAR''-

Baydar, CHP Genel Merkezi'nde asılı bulunan ''Parti Sorosculara teslim edilmeyecek'' yazılı pankartla ilgili olarak da ''Alana gelen partililer içinde Soroscu yok. Olmayan gençlik kollarına pankart yazdırıp, 'Sorosculara parti teslim edilmeyecek' demenin anlamı yok. Eğer varsa binada, kendi içlerinde arasınlar'' dedi.

Baydar, sabah geldiklerinde genel merkez karşısında toplanacakları yere Çankaya Belediyesi destekli konulan çöp konteynırlarının bulunduğunu iddia ederek, eylemlerinin Baykal istifa edene kadar devam edeceğini bildirdi. Bu arada açıklamanın ardından gruptaki bazı kişiler de Baykal'ın CHP'yi aile partisine çevirerek yönettiğini, tabana inmediğini öne sürdüler.

AAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.