Miting rekorunu kim kırdı?

Miting rekorunu kim kırdı?

22 Temmuz öncesi liderler miting maratonunda sona geldi. Peki rekor kimin?

Liderler yaklaşık 1.5 aydır il il dolaşırken, seçim öncesi miting rekorunu ise “devletin olanakları ile seçim kampanyası” yürütmekle eleştirilen Başbakan Erdoğan kırdı.

Seçim startını Siirt'ten veren Erdoğan, 19 Temmuz itibariyle 54 ilde miting yaparken, Erdoğan'ı 31 ille Baykal izledi. Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan 22 ilde, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar 21 ilde miting yaptı. 22 Temmuz öncesi en az miting yapan lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ise miting yerine bölge toplantıları yaptı.

ERDOĞAN 54 İLDE MİTİNG YAPTI

Genel seçimlere iki gün kala siyasi partiler arasındaki yarış devam ederken, liderlerin miting maratonunda ilk sırada AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bulunuyor. Miting programını, “vefa göstererek” 15 Haziran'da Siirt'ten başlatan Başbakan Erdoğan'ın gerçekleştirdiği miting sayısı 19 Temmuz itibariyle 54'e ulaştı.

Anadolu'nun büyük bölümünü dolaşan Başbakan, Siirt'le başlattığı miting programını, Muş, Bingöl, Şanlıurfa, Ağrı, Iğdır, Batman, Erzincan, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Yozgat, Çorum, Niğde, Aksaray, Adana, Zonguldak, Samsun, Bolu, Düzce, Trabzon, Giresun, Tokat, Karabük, Aydın, Balıkesir, Burdur, Mersin, Kütahya, Kastamonu, Afyon, Eskişehir ile sürdürdü. AKP'nin Kayseri çıkarması ise Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın birlikte katıldığı miting oldu. Erdoğan bu illerin yanı sıra Antalya, İzmir, Uşak, Denizli, Muğla, Manisa, Çanakkale, Bursa, Sakarya, Ankara, Kocaeli, İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Isparta, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bayburt ve Gümüşhane'de de miting yaptı.

BAYKAL SONRADAN AÇILDI

Seçim startını 26 Mayıs'ta Mersin'den veren CHP lideri Deniz Baykal ise miting programını Temmuz ayının ikinci haftasından itibaren yoğunlaştırdı. Baykal, Mersin'le başlayan maratonunu Hatay, Tokat, Adıyaman, Antalya, İzmir, Sivas, Malatya, Nevşehir, Keşan, Yalova, Muğla, Denizli, Kırıkkale, Kırşehir, Amasya, Çorum, Artvin, Tunceli, Elazığ, Kahramanmaraş, Gaziantep, Iğdır, Erzurum, Trabzon, Bolu, Bursa, Giresun, Antalya, Sakarya, Eskişehir mitingleriyle sürdürdü. Baykal 31 ilde miting yaptı.

KUTAN 22 İLDE, AĞAR 21 İLDE SEÇMENLE BULUŞTU

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve milli görüş hareketinin lideri Necmettin Erbakan da meydanlarda seçmenle buluştu. 22 Haziran'da Kocaeli Gebze'de miting maratonunu başlatan Kutan, kimi illerde seçmene Erbakan ile birlikte seslendi. Kutan, Gebze'nin yanı sıra Antalya, Adana, Osmaniye, Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa, Balıkesir, Trabzon, Çorum, Amasya, İzmir, Malatya, Tokat, İstanbul, Bursa, Sivas, Elazığ, Düzce, Eskişehir, Kırıkkale ve Zonguldak olmak üzere toplam 22 ilde miting yaptı.

Seçim startını Adnan Menderes'in memleketi Aydın'dan veren Ağar, Aydın'ın yanı sıra, Antalya, Niğde, Tekirdağ, Şanlıurfa, Afyon, Amasya, Mardin, Eskişehir, Manisa, Bursa, Trabzon, İzmir, Adana, Kütahya, Kırıkkale, Samsun, Ordu, Denizli, Balıkesir ve Konya'da seçmenin karşısına çıktı. 19 Temmuz itibariyle 21 ilde miting gerçekleştiren Ağar son mitingini ise seçim bölgesi Elazığ'da gerçekleştirecek.

BAHÇELİ 19 İLDE SEÇMENLE BULUŞTU

Miting maratonunu 9 Haziran'da Adana'dan başlatan MHP lideri Devlet Bahçeli ise Adana'nın yanı sıra İzmir, Manisa, Konya, Trabzon, Bursa, Erzurum, Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Afyon, Mersin, Antalya, Gaziantep, İskenderun, Osmaniye, Sivas ve Tokat'ta halkın karşısına çıktı. Toplam 19 ilde miting yapan Bahçeli, son mitingini ise 21 Temmuz'da İstanbul'da gerçekleştirecek.

UZAN BÖLGE TOPLANTILARI YAPTI

Genç Parti lideri Cem Uzan ise 12 Haziran'da İstanbul'daki aday tanıtım toplantısı ile seçim çalışmalarına başladı. Miting düzenlemek yerine seçim gezilerinde halkla selamlaşmayı tercih eden Uzan, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Denizli, İzmir, Bursa, Adana, Mersin gibi illerde seçim turları gerçekleştirdi.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.