"Mi Minor" ile Dünyada bir ilk!

"Mi Minor" ile Dünyada bir ilk!

Dünyanın aynı anda hem sahnede, hem dijital hayatta oynanan ilk oyunu “Mi Minör”; 3 Mart’tan itibaren Mart ayı boyunca her Pazar saat 18:00’de Refresh The Venue’de seyirciyle buluşuyor!


“Mi Minör”ün her sahnelenişinde aynı anda birden fazla oyun oynanıyor ve mekana gelen seyirciler Pinima ülkesinde geçen olaylara tanık oluyorlar. Geleneksel tiyatronun çok dışında kalarak ezber bozan “Mi Minör”de; Piyanist (Pınar Öğün) ve arkadaşlarının seyircilerle kurduğu ilişki sayesinde her oyunun içinde yeni bir oyun daha kuruluyor. Piyanist’in, Ustream’den yaptığı canlı yayın ve atılan tweetler sayesinde dijital dünyada da bir oyun kuruluyor. Hem mekandaki seyircilerin, hem de dijital seyircilerin yaptıkları seçimlerle kendilerine bir rol üstlendikleri “Mi Minör”de; kimi Başkan’ın (Memet Ali Alabora) tarafında yer alarak onu destekliyor, kimi Piyanist ve arkadaşlarının yanında yer alarak Başkan’a karşı çıkıyor. Bazı seyirciler ise yalnızca seyirci olarak kalmayı tercih ediyor.

Kurgusuyla bir tiyatro oyunu içinde hem dijital dünyada, hem de tiyatro salonunda seyirciyi Rol Oynama Oyunları’na (RPG) dahil eden “Mi Minör” dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.

Tek Başkan, Mutlak Demokrasi!

Her şeye Başkan’ın karar verdiği demokrasi ile yönetilen Pinima’da geçen “Mi Minör”de; halkının iyiliği için sürekli yeni yasaklar getiren Başkan, tüm kararları tek başına veriyor. Başkan’ın piyanosunun tiz seslerini yasaklamasıyla isyan eden Piyanist ise halkı, Başkan’a karşı gelmeye ikna etmeye çalışıyor.

Meltem Arıkan’ın yazdığı, Memet Ali Alabora’nın yönettiği, müziklerini ise Evrim Demirel’in yaptığı “Mi Minör”de; Pınar Öğün, Memet Ali Alabora, Can Kahraman, Sennur Nogaylar, Fuat Onan ve Cem Coşku Akkaya gibi isimlerin yer aldığı 16 kişilik oyuncu kadrosu performanslarıyla göz dolduruyor.

Dünyanın, aynı anda hem sahnede, hem dijital hayatta oynanan ilk oyunu “Mi Minör”e ait biletler Biletix’ten ve Refresh The Venue gişesinden temin edilebilir.

Rakamlarla “Mi Minör”:
• Oynandığı esnada 3 kez Twitter’da en çok konuşulanlar (Trending Topic) listesine girerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.
• Oynanan 17 oyun sonucunda #miminor hashtag’i ile toplam 30.839 tweet atıldı.
• Dünyada bir oyun ilk kez, her gösteriminde Ustream’den canlı yayınlanarak, 27 ülkede toplam 13.011 kez izlendi.
• Avustralya, Fransa, Amerika, Tunus, İngiltere, Mısır, Hollanda, Almanya, Kanada, Macaristan ve Türkiye’den dijital oyuncular oyuna katıldı.
• Ve ilk defa bir tiyatro oyununun cep telefonu uygulaması App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilir hale geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.