MGK'dan terör ve Kıbrıs vurgusu

MGK'dan terör ve Kıbrıs vurgusu

MGK sona erdi. Toplantıda görüşülen konular arasında terör ve Kıbrıs konusu ön plana çıktı. Yapılan yazılı açıklamada "Teröre karşı her türlü gereken önlem alınacak." denildi.

Milli Güvenlik Kurulunun (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki toplantısı sona erdi. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı, 3 saat 45 dakika sürdü.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulandı.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesinde MGK üyesi bakanlarla Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulandı.

MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride, toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine, bölünmez bütünlüğüne, Ulusun güvenliğine ve yaşama hakkına kasteden bölücü terörün ortadan kaldırılması için alınan ve alınması gereken önlemlerin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Bu mücadelenin gerektirdiği adımların halkımızla birlikte atılmaya devam edileceği, tehdidin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde ve kararlılıkla üstesinden gelineceği inancı teyit edilmiş, bu bağlamda terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulanmıştır.''

-KIBRIS'TAKİ GELİŞMELER-

Bildiride, ayrıca Kıbrıs ile ilgili gelişmelerin gözden geçirildiği, bu bağlamda çözüm yönündeki iradesini göstermesine rağmen Kıbrıslı Türkler üzerindeki haksız kısıtlamaların sürdürülmesinin kabul edilemeyeceğinin altının çizildiği, KKTC'nin uluslararası alanda yalıtılmışlığının giderilmesi amacıyla alınacak önlemler üzerinde durulduğu ifade edildi. Bildiride, şunlar kaydedildi:

''Doğu Akdeniz'de giriştiği eylemlerle bölgede bir istikrarsızlık unsuru olmayı sürdüren Rum yönetiminin adanın tümünü ilgilendiren konulardaki girişimlerinin geçerliliği olmadığı vurgulanmış, ülkemizin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarının korunması konusunda yürütülen çabaların devam edeceği, Türkiye'nin, Kıbrıs konusuna siyasi eşitlik ve iki kesimlilik temelinde yeni bir ortaklık devleti kurulması, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik olumlu yaklaşımını sürdüreceği, KKTC'ye her türlü desteğin sağlanması konusunda kararlı olduğu vurgulanmıştır.''

haber7

 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.