Londra ve Moskova'ya rakip

Londra ve Moskova'ya rakip

Amerikan gayrimenkul şirketi Cushman & Wakefield'in CEO'su Paul F. Bacon, yatırım ve kiralama alanlarında Londra, İstanbul ve Moskova'nın rekabet ettiğini söyledi

Dünyada 55 ülkede faaliyet gösteren, milyarlarca dolarlık emlak satışı gerçekleştiren Cushman & Wakefield'in CEO'su Paul F. Bacon, gayrimenkul piyasasında dünyada şu anda İstanbul, Londra ve Moskova'nın birbirine rakip olduğunu söyledi.

Tüm dünyada gayrimenkulde fiyatların yüksek seviyelere ulaştığını söyleyen Bacon, talebin yüksek olması nedeniyle düşüş yaşanmadığını söyledi.
20 yıl önce İstanbul'a gelen Bacon, Türkiye pazarı hakkında yeni kararlar almak ve pazarı incelemek için yaptığı iki günlük ziyaretten sonra İstanbul'un iyi arsa üretilmesi halinde yatırım açısından Moskova, Londra ve Varşova'dan daha cazip görüleceğini belirtti. Bacon, dünyada şu anda gayrimenkul satışından çok kiralama talebinin yoğunluk gösterdiğini söyledi.

'Birinci olabilir'
Dünyada yatırım fonlarının elinde çok fazla para biriktiğini ve gayrimenkul piyasasının 10 yıl öncesine göre çok değiştiğini, yatırımcıların sınır ötesi yatırımları bugün çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirten Bacon, Türkiye ve İstanbul'a ilişkin şöyle konuştu:

"Türkiye için yatırım açısından bir limit yok. Ancak sorun kaliteli ürünlerin yokluğu. İstanbul gibi bir şehirde kaliteli gayrimenkul bulunması halinde önemli yatırımlar yapabilirsiniz. Fakat önemli olan buralara kiracı gelir mi, buna bakmak lazım. Ancak Avrupa'da üç şehri birbiriyle kıyaslayabilirsiniz, Moskova, Londra ve İstanbul. Bu üçü birbiriyle yarışıyor."

Türkiye'ye gelecek parayı etkileyen konulardan birinin de mortgage olduğunu belirten Bacon şöyle devam etti: "Eskiden müteahhitler kendi paralarıyla iş yapmaya çalışırlardı. Artık bankalardan borçlanarak yapabilecekleri için çok daha fazla sayıda, çok daha büyük projeleri gerçekleştirebilecekler.
Bu nedenle yabancı bankalar Türkiye'ye çok fazla ilgi gösteriyor. Türkiye'ye daha çok banka gelecek ve bunlar yatırımcılara çok daha fazla para vermeye başlayacaklar. İstanbul gayrimenkul piyasasında birinci veya ikinci olabilir."

'Sınır ötesi yatırım arttı'

Şu anda dünyada gayrimenkul sektöründe sınır ötesi bir çok anlaşma yapıldığını belirten Bacon, Avrupa'da yapılan bütün işlemlerin neredeyse yarısının sınır ötesi işlemlerden kaynaklandığını söyledi.

Bacon, şöyle konuştu: "Büyük fonlar ellerinde biriken likidite için alternatif yatırım alanları arıyorlar. Gayrimenkuldeki bu gelişmede bunun da etkisi oldu. Şu anda gelişmiş piyasalarda bir malın değerlenmesi için kullanılan çarpanlarda artış yok. Onun yerine kiralarda artışlar oluyor. Londra, Paris, New York, Varşova ve Moskova'da bu yaşanıyor.

Gayrimenkulde daha fazla prim artışı olmasını beklemiyorum. Ama sektörde kiralardaki artış devam edecek ve biriken para daha çok Türkiye, Romanya, Rusya, Asya ve Orta Avrupa'nın bazı ülkelerine gidecek."

Kadife Şahin/Milliyet
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.