Kuruçeşme Arena otel olacak

Kuruçeşme Arena otel olacak

Pek çok organizasyona ev sahipliği yapan İstanbul'un ünlü konser ve gösteri alanı Kuruçeşme Arena'nın arazisi satışa çıktı.

Açılışının yapıldığı Temmuz 2005'ten beri pek çok organizasyona ev sahipliği yapan İstanbul'un ünlü konser ve gösteri alanı Kuruçeşme Arena'nın arazisi satışa çıktı. Fenerbahçe Kulübü eski başkanlarından Tahsin Kaya'ya ait arazi 140 milyon dolar isteniyor.

Ortaköy ile Arnavutköy arasında Boğaz'ın kıyısında yer alan ve bölgede imara açık son arsalardan biri olduğu için değeri katlanan arazinin büyüklüğü 15 bin 37 metrekare. Şubat ayından beri satışta olan Kuruçeşme Arena arazisinin toplam inşaat alanı ise bodrumlar dahil 38 bin 530 metrekare. 1800'lü yıllarda üzerinde 2 tarihi bina bulunan arazi, yanan yapılar bugüne taşınamasa da Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 3'üncü derecede tarihi eser olarak belirlenmiş.

Kaya'nın araziyi henüz satamamış olmasının bir nedeni olarak da bu durum gösteriliyor. Çünkü uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar inşa edilecek yeni yapıların dış cephelerinin arsanın üzerindeki eski binalar ile örtüşmesi gerektiğine ve yatırımcıların da mimari anlamda kısıtlanmak istemediğine işaret ediyor.

İMAR DURUMU OTELE UYGUN

İstanbul Beşiktaş Kuruçeşme Mahallesi'nde 6 pafta, 169 ada, 2 parsel şeklinde kayıtlı olan arazinin imarı ise turizm konaklama alanı olarak verilmiş. Buna göre arazide biri 4, diğer ikisi de 3'er katlı olmak üzere toplam 3 blok inşa edilebilir. Zemin kat ile birlikte toplam 8 bin 530 metrekare inşaat izni olan arazide bodrumların toplam 15 bin metrekarelik kullanım alanı bulunuyor.

KURUÇEŞME Arena, 9 Temmuz akşamı Latin müziğinin ünlü sesi Shakira'yı ağırlamış, konseri 10 bin kişi izlemişti. Manzarayı çok beğenen Shakira, hayranlığını, "Böyle bir yerde konser vermek için üste para verilir" diye ifade etmişti.

ALINAN bilgilere göre, Kuruçeşme Arena'nın otel imarına açık arazisi için Marriot Otel Grubu, mart ayında 80 milyon dolarlık bir teklifle Tahsin Kaya'ya gitti. Hatta, Marriot, arazinin imarına uygun olarak bir otel projesi bile hazırladı. Marriot'un projesindeki otel 210 odadan meydana geliyordu. Ancak arazinin satışı gerçekleşmedi, çünkü Marriot'un 80 milyon doların yüzde 15'ini peşin, geri kalan kısmını ise 5 yıl vade ile ödeme isteği Kaya tarafından reddedildi.

SabahHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.