Kriz değil, iş istiyorum

Kriz değil, iş istiyorum

AKP'nin zirve planı netleşmeye başladı. Erdoğan, yakın çevresine, "bu dönem kriz değil iş, icraat dönemi olacak" dedi.

AKP'nin zirve planı netleşmeye başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, devletin zirvesindeki bir ve iki numaralı koltuklar olan Cumhurbaşkanlığı ile Meclis Başkanlığı'na eşinin başı açık isimleri oturtmayı planladığı öne sürülüyor.

AKP kulislerinde, Erdoğan'ın seçimlerin hemen ardından yakın çevresine yönelik, "bu dönem kriz değil iş, icraat dönemi olacak" sözlerinin de bu amaca yönelik olduğu konuşuluyor. AKP'nin önceki akşam Erdoğan başkanlığında 5.5 saat süren MYK toplantısında devletin zirvesindeki iki koltuğa yapılacak görevlendirmeler ele alındı. Erdoğan'ın yakın kurmay ekibini oluşturan MYK üyeleri "yeni durum yeni isim" yaklaşımıyla Cumhurbaşkanlığı konusunda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yerine yeni bir isim eğilimini ortaya koydu. Erdoğan'ın herhangi bir yorum yapmadan not ederek izlediği MYK'da şu görüşler öne çıktı:

YENİ RUH

"Cumhurbaşkanlığı elbette Abdullah Bey'in hakkıdır. Bu göreve yakışacağından ve bu görevi layıkıyla yapacağından da kimsenin kuşkusu yoktur. Ancak şimdi, herkesin tutum ve yaklaşımlarını yeni baştan gözden geçireceği yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Bu yeni durumun yeni yaklaşımlar gibi yeni isimleri de gündeme getirmesi doğaldır. Hepimizin, bu yeni durumun ruhuna uygun bir tutum ve davranış içinde olmamız gerekir."

KARAR GÜL'ÜN

"Ancak sonuçta bu konuda karar da sorumluluk da Abdullah Bey'indir. Kendi iradesiyle adaylıktan çekilmediği takdirde kimse kendisine 'çekil' diyemez, sonuçta da bütün AKP grubunun oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilir. Yerine isim arayışları ancak kendi iradesiyle adaylıktan çekilmesi halinde gündeme gelebilir."

BAŞI AÇIKLAR

AKP kulislerinde, Gül'ün adaylıktan çekilmesi halinde yerine Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül gibi eşlerinin başları açık isimler konuşulmaya başlandı. AKP'nin önceki akşamki MYK'sında iki numaralı koltuk olan Meclis Başkanlığı da masaya yatırıldı. MYK'daki değerlendirmelerde bu görev için Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Vecdi Gönül, Mehmet Ali Şahin, Murat Başesgioğlu ve Ertuğrul Günay isimleri öne çıktı. Ancak, Erdoğan'ın kendisi için olumlu sözler kullanması gönlünden geçen adayın Toptan olduğu yorumlarına yol açtı.

Turan Yılmaz/HürriyetHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.