Keskin, Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma mesajı yayınladı

Keskin, Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma mesajı yayınladı

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

İşte, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in yayınladığı mesaj:

KESKİN HACI BEKTAŞ-I VELİ'Yİ SAYGIYLA ANIYORUM

Geçmişten günümüze taşıdığı hoşgörü, sevgi ve barış anlayışıyla gönüllerimizde yer edip yolumuzu aydınlatan, Anadolu'nun inanç önderlerinden Hacı Bektaş-ı Veli'yi saygıyla anıyorum.

TÜRK DÜNYASI’NIN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK ALİMLERDEN BİRİ

Hacı Bektaş Veli, özellikle Türklerin din anlayışının daha çok ahlak temelli bir nitelik kazanmasında etkin olan, Anadolu’daki tasavvuf düşüncesine damgasını vuran, Türk dünyasının yetiştirdiği büyük alimlerden birisidir.  

İBB ETKİNLİKLERE TEKNİK DESTEK VERDİ

İBB, 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültürel etkinliklerini öncesinde Hacıbektaş Belediyesine teknik destek verdi.

İBB GENEL SEKRETERİ HACIBEKTAŞ’A GİTTİ

Sağlanan bu destekle yüz binlerce ziyaretçinin törenlere daha güvenli bir şekilde katılmasını amaçlayan İBB’nin yürüttüğü çalışmaları yerinde görmek için Hacıbektaş’a giden İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, “İBB olarak, toplumumuzun değerlerine ve eserlerine katkı sağlayan herkese destek veriyoruz. Hacıbektaş Belediyesi’ne vermiş olduğumuz desteği, Anadolumuzun değişik yerlerine de vermeye hazırız” dedi.

HACI BEKTAŞ-I VELİ KİMDİR?

Gerçek ismi, Seyyid Muhammed bin İbrahim Ata olan , Hacı Bektaş-ı Veli Horasan'ın Nişabûr şehrinde 1281 senesinde dünyaya geldi.

İlk eğitimini Şeyh Lokman-ı Perende'den aldı. Lokman-ı Perende, Ahmed-i Yesevi'nin halifelerinden olup, zahir ve batın ilimlerinde derin bilgilere sahipti. Bektaş Veli Lokman-ı Perende'nin gözdesiydi.

Hacı Bektaş-ı Veli, eğitimini bitirdikten sonra Anadolu'ya geldi. Kısa zamanda tanınarak önemli talebeler yetiştirdi.

Kendisinin de bağlı olduğu "Ahilik Teşkilatı" ile, Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde Anadolu'da sosyal yapının gelişmesinde büyük katkılarda bulunmuştur.

Hacı Bektaş-ı Veli, hayatının büyük bir kısmını Sulucakarahöyük'te sürdürdü.  1338 senesinde vefat eden Hacı Bektaş-ı Veli'nin mezarı, Nevşehir iline bağlı Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır.

AHİ EVRAN VE HACI BEKTAŞ

Ahiler'in reisi olan ve Kırşehir'de yaşayan Ahi Evran'nın Hacı Bektaş-ı Veli ile dostlukları vardı. Sivas'taki Ahiler büyük bir teşkilata sahip oldukları gibi Babailer ile de sıkı münasebetlerde bulunuyorlardı. Velayet-name-i Hacı Bektaş Veli adlı eser Hacı Bektaş-ı Veli'nin sık sık Kırşehir'e ziyaretlerini ve Ahi Evran'la yaptığı sohbetlerini anlatmaktadır.

OSMANLI ORDUSU VE HACI BEKTAŞ-I VELİ

Osmanlı ordusunda yeniçeriler Bektaşilik kurallarına göre yetiştirilirdi. Bu nedenle Yeniçerilere tarihte Hacı Bektaş-ı Veli çocukları da denirdi.

Ocağın banisi Hacı Bektaş-ı Veli olarak kabul edilirdi. Seferlere giderken yanlarında daima Bektaşi dede ve babaları eşlik ederlerdi.

Bugün Balkanların her köşesine Bektaşiliği yeniçeriler taşımıştır. Hacı Bektaş-ı Veli'nin sohbetlerini takip ederek onun tarikatına bağlananlara ise "Bektaşi" adı verildi. Hacı Bektaş-ı Veli'nin Makalat adlı Arapça bir eseri vardır.

HACI BEKTAŞ-İ VELİ’NİN ESERLERİ

Velâyet-nâme-i Hacı Bektâş-ı Velî

Makalat - (Arapça)

Kitâbu'l-Fevâid

Şerh-i Besmele

Şathiyye

Makâlât-ı Gaybiyye ve Kelimât-ı Ayniyye

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.