Karayolları'nın 'Anadolu'su da gitti

Karayolları'nın 'Anadolu'su da gitti

Karayolları Genel Müdürlüğü Zincirlikuyu'nun ardından Anadolu yakasındaki arazisini de satıyor. En yüksek teklif Güneri İnşaat'tan

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Anadolu yakasında bulunan 95 bin 939 metrekarelik arazi ihalesinde en yüksek teklif, Güneri İnşaat'tan geldi. Karayolları'nın Zincirlikuyu'daki arazisi ise rekor olarak nitelendirilen 800 milyon dolarlık fiyatla Zorlu Grubu'nun olmuştu.

Güneri İnşaat, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın portföyünde bulunan Karayolları'na ait Burhaniye'deki arazinin, hasılat paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirilecek konut projesi ihalesine katılan firmalar içinde, 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payıyla en yüksek teklifi verdi.

Emlak Konut GYO yönetiminin ihaleyi onaylamasının ardından, Güneri İnşaat, 1/1000'lik planları onaylatacak. Ayrıca şirket imar ve inşaat izni alacak. Kısmen deniz manzaralı olan arsanın planlarının SİT Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor.

1/5 binlik plan onaylı arsaya 60 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Şirket, konutların metrekaresini 5 bin 700 YTL'den satacak. İhaleye ilişki değerlendirme yapan Güneri İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneri, Karayolları'nın Zincirlikuyu arazisi ile Burhaniye arazisi arasındaki en büyük farklılığın arsaların imar durumundan kaynaklandığını belirtti. Uzmanlar, İkebana Evleri Projesi'ni yürüten Güneri İnşaat'ın verdiği teklifin arazi için uygun olduğunu belirtti.

Güneri İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneri, Karayollarının 800 milyon dolar rekor fiyatla ihale edilen Zincirlikuyu arazisi ile Burhaniye arazisi arasındaki en büyük farklılığın arsaların imar durumundan kaynaklandığını belirtti.

İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Karayollarının Burhaniye'deki arazisi için 14 Haziran 2007'de gerçekleştirilen ilk ihaleye GAP İnşaat, Öztaş İnşaat, Toray İnşaat, Gül Yapı, Garanti Koza-Sehil İnşaat, Erke-Mutlu-Biat İnşaat, Aktürk, Taş Yapı, Güneri Şehircilik ve Doğu İnşaat teklif vermişti. En yüksek teklif 317 milyon YTL toplam hasılat ve 127 milyon YTL idare payı önerisiyle Aktürk'ten gelmiş, ancak verilen teklif yeterli görülmeyince ihalenin tekrarlanması kararlaştırılmıştı. İkinci kez düzenlenen ihalede 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payıyla en yüksek teklifi veren ve teklifi değerlendirme aşamasında olan Güneri İnşaat, halen Bahçelievler'de İkebana Evleri Projesini yürütüyor.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.