Kanser alarmı

Kanser alarmı

Kanserin giderek yaygınlaşmasında modern hayatın getirdiği yaşam tarzının büyük etkisi olduğunu ortaya çıktı. Hangi durumlar kanser riskini arttırıyor? Neler yapılarak kanser riski düşürülebilir?

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kanserin giderek yaygınlaşmasında modern hayatın getirdiği yaşam tarzının büyük etkisi olduğunu ortaya koydu. Kanser Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre son 10 yılda en çok yaygınlaşan kanser türü, deri kanserleri arasında en tehlikelisi olarak bilinen melanom vakaları. Bu vakaların son 10 yılda yüzde 40 arttığını tespit eden araştırmaya göre bu artışta insanların bilinçsizce güneşin altında durmalarının payı büyük. Bu zaman dilimi içinde alkol ve sigara tüketimiyle doğrudan bağlantılı olan ağız kanserinde yüzde 23 artış olurken, obeziteyle alakalı olan böbrek ve rahim kanserleri de yüzde 14 çoğaldı. Aşırı kilolu ve obez kadınların, normal ölçülerdeki bir kadına göre rahim kanserine yakalanma risklerinin iki kat daha fazla olduğu belirtilen araştımaya göre, sigara kullanımındaki azalmaya bağlı olarak akciğer kanseri vakalarında da düşüş tespit edildi.

Aşırı güneşlenmeyin

Merkezin Başkanı Sara Hiom, “İnsanlar aşırı yanmaktan kaçınsalar bu vakaların çoğunun önüne geçebiliriz” dedi. İnsanları ağız kanserine karşı da duyarlı olmaya çağıran Hiom, bu kanser türünün belirtilerini şöyle sıraladı: “Ağızda yaralar ya da ağrılar, kırmızı ya da beyaz lekeler, kulakta nedensiz ağrılar.” Erken teşhisin çok önemli olduğunun altını çizen Hiom, “Herkes sigarayı bırakarak, sağlıklı bir kiloya ulaşarak, bol bol meyve-sebze yiyerek, spor yaparak kanser riskini azaltabilir” uyarısında bulundu.

VatanHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.